02162999961

خدمات امور منزل

  1. خانه
  2. chevron_right
  3. خدمات امور منزل

خدمات امور منزل

نظافت، خرید مواد غذایی، آشپزی، رسیدگی به ملاقات ها با پزشک و مدیریت دارو ها بعضی از وظایف یک پرستار سالمند در حوضه خدمات امور منزل هستند. اما وظایف یک پرستار در حوضه خدمات امور منزل بشدت بستگی به میزان سلامتی و نیاز های سالمند و کودک دارد.

پرستار چه کسی است؟

پرستار کسی است که از سلامتی و آسایش کسی که در کار ها و فعالیت های خود به کمک نیاز دارد، مراقبت می کند. عزیزان سالمند شما به دلیل آسیب دیدگی ها، مشکلات حرکتی و حافظه، بیماری ها و یا حالات مزمنی که دارند ممکن است به پرستار نیاز داشته باشند.

وظایف و مسئولیت های یک پرستار سالمند در حوضه خدمات امور منزل 

وظایف پرستار شما می تواند هر روز تغییر کند، اما برخی از مسئولیت ها هنگام مراقبت از یک سالمند همیشگی است. این ها از مهم ترین مسئولیت های یک پرستار هستند:

. نیاز های بالینی را ارزیابی کنید.

بررسی وضعیت بالینی سالمند یکی از وظایف مهم یک پرستار است. ممکن است نیاز باشد از ملاقات ها با پزشک با خبر باشید. دارو ها و بیماری های مزمن را کنترل کنید یا سطح درد یا ارزیابی کنید. بسیار خوب است اگر به طور منظم راجع به سلامتی سالمند با دکتر و یا متخصص بالینی آن ها صحبت کنید.

. یک برنامه پرستاری تهیه کنید.

هنگامی که میخواهید کار خود را به عنوان یک پرستار شروع کنید، تهیه یک برنامه پرستاری که در آن نیاز ها و خواسته های سالمند رفع شود می تواند مفید باشد. یک برنامه می تواند به شما کمک کند تا مشخص کنید که سالمند شما به چند ساعت مراقبت در روز نیاز دارد و یا آیا برای اطمینان از سلامتی و ایمنی ایشان به کمک بیشتری احتیاج دارید یا نه.

. به نیاز های اولیه آنها توجه کنید.

ناتوانی های جسمی و ذهنی حتی می تواند نیاز های اولیه مانند غذا خوردن، استحمام، و دستشویی کردن که به این ها فعالیت های زندگی روزمره یا (ADL) را سخت کند. اغلب آن ها را چک کنید و به برخی تغییرات و علائم خاص توجه بیشتری بکنید تا مشخص کنید آیا سالمند شما به کمک بیشتری احتیاج دارد یا نه.

همدم آنها بشوید.

یکی از اساسی ترین قسمت ها در پرستاری که اما نادیده گرفته شده همدمی و مصاحبت است. احساس تنهایی در سالمندان می تواند منجر به عواقب جدی برای سلامتی مانند افسردگی بشود. هنگامی که از یک سالمند مراقبت می کنید شما این فرصت را پیدا می کنید که ارتباط و دوستی میان خود را قوی تر کنید.

. در کار های خانه کمک کنید.

همین طور که سالمندان پیر می شوند، نگهداری کردن از خانه هم برای آنها سخت تر می شود. سالمندان ممکن است برای ظرف شستن، بیرون بردن زباله ها و یا جارو کردن به کمک نیاز داشته باشند. اگر سالمند شما در یک خانه حیاط دار زندگی می کند، کار های حیاط، بیل زدن و نگهداری های روزانه می تواند حتی با وجود کمک شما کار سختی باشد.

. دارو ها را کنترل کنید.

سالمندان اغلب چندین نسخه دارو برای درمان بیماری های مزمن دریافت میکنند. سالمند ممکن است در پیگیری لیست دارو های خود، متوجه شدن اختلالات دارویی و مصرف دوز های تجویز شده در زمان مناسب نیاز به کمک داشته باشند. شما می تواند با ایجاد سیستم های یادآوری و کنترل دارو های ایشان خطر خوردن دارو بیش از حد سالمند را کاهش دهید.

. برنامه پرستاری خود را مرتبا بررسی کنید.

 با تغییر نا گزیر شرایط پیرامون شما و سالمند، برنامه پرستاری هم باید سازگار شود. مرتبا آن را مرور کنید تا مشخص شود چه چیز خوب است، چه چیزی بد و چه چیزی باید حذف شود. برای صحبت کردن راجع به هر گونه تغییرات سعی کنید با دکتر و یا متخصص بالینی سالمند ارتباط نزدیکی داشته باشید.

. وعده های غذایی را آماده کنید

با افزایش سن تهیه غذا می تواند بسیار سخت باشد. اگر سالمند تنها زندگی می کند ممکن است انرژی و انگیزه کافی برای آشپزی را نداشته باشد. بعضی اوقات مشکلات ذهنی و حرکتی ممکن است آشپزی را خطرناک کند. شما به عنوان یک پرستار در حوضه خدمات امور منزل می توانید در خرید مواد غذایی، تهیه وعده های غذایی و یا یافتن گزینه های جایگزین مطمئن شوید که سالمند از تغذیه مناسب برخوردار است.

 

. در حرکت و جا به جایی به ایشان کمک کنید.

زمین خوردن یکی از خطرات بزرگ برای سالمندان است. ممکن است حرکت و جابجایی مانند بیرون آمدن از تخت در صبح و یا نشستن روی صندلی هنگام بعد از ظهر برای سالمندان بشدت سخت باشد. به عنوان یک پرستار، شما می توانید با آنها قدم بردارید تا از زمین خوردن آنها جلوگیری کنید و به راحتی و ایمنی آنها کمک کنید.

. وسایل نقلیه تهیه کنید.

همین طور که سالمندان سنشان بیشتر می شود ، رانندگی و استفاده از وسایل نقلیه عمومی می تواند برا آنها خطرناک باشد. ممکن است نیاز باشد تا به دنبال گزینه های حمل نقل باشید تا سالمند را به ملاقات ها با دکتر و دیگر فعالیت ها برسانید.

وظایف یک پرستار کودک در حوضه خدمات امور منزل

البته که شرح وظایف یک پرستار کودک در حوضه خدمات امور منزل بر اساس نیاز های هر خانواده و سن کودکان تحت مراقبت متفاوت خواهد بود. با این حال، برخی موارد وجود دارد که بین همه ی پرستاران کودک مشترک است.

وظیفه یک پرستار بچه به عنوان شخصیت اصلی این است که بداند هنگامی که پدر و مادر نیستند یا سر کار هستند چه باید کرد. این در واقع به این معنی است که پرستار کودک مسئولیت همه چیز راجع به نگهداری از کودک را به عهده دارد. انواع کار هایی که از یک پرستار کودک انتظار می رود که انجام دهد شامل موارد زیر می شوند.

. به وجود آوردن یک محیط امن و مهیج برای کودکان

. حمام کردن و لباس پوشاندن

. تعویض پوشک یا آموزش دستشویی کردن به کودکان اگر سنشان مناسب است

. شستشوی لباس کودکان

. برنامه ریزی برای وعده های غذایی، تهیه غذا و یا غذا دادن به کودک

. ترتیب دادن قرار های بازی و گردش

. بازی در منزل یا خارج از منزل

. فعالیت های آموزشی و دستی

.  کودکان را با ماشین به مدرسه، دیگر فعالیت ها و قرار های بازی برسانید.

. خواندن کتاب برای کودکان

. کمک در تکلیف ها

. مرتب کردن اتاق خواب ها و اسباب بازی ها

. در صورت لزوم تجویز دارو با رضایت والدین

. تهیه گزارش برای والدین

. کمی خانه داری

 

کمی خانه داری به معنای خرید مواد غذایی، کار های خانوادگی، تخلیه سطل زباله، پر کردن یا خالی کردن ماشین ظرف شویی و تمیز و مرتب نگه داشتن آشپزخانه و محل قرار گیری کودکان باشد.

پرستاری کودک بسیار بیشتر از انجام کار های روزانه او است. او باید بتواند فعالیت ها را با علایق، توانایی های رشد و شخصیت هر کودک تنظیم کند و همچنین بتواند با کودکان و والدین ارتباط موثری برقرار کند. برای این امر فرد به هوش هیجانی بالایی نیاز دارد.

یک پرستار کودک خوب باید قابل اعتماد و امانت دار باشد و بتواند فرزندان را با توجه به سبک ترجیحی خانواده تربیت کند. او باید شخصی باشد که والدین بتوانند با خیال راحت با ارزش ترین دارایی خود را به او واگذار کنند. او همچنین باید پرورش دهنده، مهربان، فعال و خلاق باشد و بتواند با کودکان در هر سنی ارتباط برقرار کند.

فهرست