02162999961

نگهداری از سالمند

  1. خانه
  2. chevron_right
  3. نگهداری از سالمند

لیست مسئولیت های پرستار برای  نگهداری از سالمند

وظایف یک پرستار سالمند ممکن است بسته به ارتباط آنها با شخصی که پرستاری از او را به عهده گرفته است متفاوت باشد.
این امر همچنین به میزان مراقبت و پشتیبانی مورد نیاز فرد سالمند بستگی دارد. در بسیاری از موارد ، پرستار سالمند افرادی از اعضای خانواده سالمند هستند که با آنها زندگی می کنند و در موارد مختلف از سالمند پشتیبانی و مساعدت می کنند.

نگهداری از سالمند د رمنزل
اگر چه پرستار سالمند ممکن است از افراد خانواده سالمند باشد اما معمولا خدمات این افراد غیر تخصصی است و ممکن است در مواردی که سالمند به خدمات اختصاصی تر و پزشکی نیاز داشته باشند نتوانند کمک چندانی به سالمند نمایند .

میزان عشق و علاقه ای که بین یک پرستار و فرد سالمند وجود دارد اهمیت زیادی دارد اما مسئولیت یک پرستار سالمند چیزی فراتر از داشتن روابط صمیمانه با سالمند است . گاهی اوقات این مسئولیت ها برای سالمند و پرستار او چالش بر انگیر می گردد و ممکن است با پیشرفت بیماری های سالمند و پیر تر شدن او اوضاع دشوار تر گردد . بنابر این استفاده از اشخاصی که به صورت حرفه ای برای این امور آموزش دیده اند از تجربه کافی برخورد دار هستند از اهمیت زیادی برخوردار است.

مسئولیت و انتظاراتی که از یک پرستار سالمند وجود دارد بسیار متنوع و زیاد است. پرستاری از یک سالمند می تواند سلامتی روانی و جسمی کسی که از او مراقبت می کند را به چالش بکشد. اگر پرستار سالمند در مورد مدیریت زمان ضعیف عمل نماید ، ممکن است به عنوان یک انسان مستقل وقت کافی برای خود نداشته باشد و دچار مشکلات جسمی و روحی گردد بنابر این ارائه مراقبت های تخصصی و حرفه ای برای هر دو طرف یعنی سالمند و پرستار او سودمند خواهد بود.

برای نگهداری از سالمند چه مسئولیت هایی مورد نیاز است ؟

1. مراقبت های شخصی از سالمند

یکی از بزرگترین مسئولیت های یک پرستار سالمند کمک به فرد سالمند برای انجام کارهای شخصی است . برخی از اصلی ترین امور شخصی سالمند شامل حمام کردن ، نظافت و لباس پوشیدن است. وظیفه بزرگی بر دوش پرستار سالمندان است که در این وظایف به افراد سالمند کمک کنند.

به عنوان یک پرستار سالمند ، بخشی دیگر از مسئولیت های مورد نیاز در مورد برطرف نمودن نیاز های شخصی شامل استفاده از سرویس بهداشتی است. برخی از افراد سالمند از نظر توانایی حرکتی مشکل دارند و این امر بر سهولت دستشویی رفتن یا حمام کردن آنها تأثیر می گذارد. آنها معمولاً برای تعادل خوب و تمیز کردن خود پس از استفاده از توالت به پشتیبانی و کمک تخصصی نیاز دارند.

سایر افرادی که هنوز تا حدی تحرک دارند ممکن است برای انجام برخی ورزش ها مانند آهسته دویدن یا قدم زدن به کمک نیاز داشته باشند. راهنمایی آنها در حین هر نوع ورزش که برای سلامتی آنها مفید است ، بخشی از وظایف یک پرستار سالمند است

نگهداری از سالمند و تهیه غذا

2. تهیه غذا

تهیه غذا فقط به پخت و پز محدود نمی شود. پرستار سالمند باید بتواند از تهیه وعده های غذایی فراتر روند. به فرد سالمند باید اطمینان داده شود که شما برای خرید مواد غذایی ، چیدمان مواد غذایی در جایی که باید و غیره در کنار سالمند حاضر هستید.

 

شما به عنوان یک پرستار سالمند ، وظایفی را بر عهده دارید که شامل : پختن غذا ، دادن طعم مناسب به غذا ، تغذیه دستی سالخوردگان در صورت لزوم ، تمیز کردن ظرف ها و نگه داشتن آشپزخانه در بهترین حالت ممکن، است .

3. حفظ بهداشتی عمومی سالمند

حفظ بهداشت عمومی و سلامت مهمترین جنبه پیری است. افراد سالمند در این مرحله از زندگی خود ، هیچ چیز دیگری را بالاتر از سلامتی خود در اولویت قرار نمی دهند.
به همین ترتیب ، کمک به سالمند با ارائه خدمات مناسب برای حفظ بهداشت و سلامتی او بسیار مهم است .

از آنجا که بسیاری از افراد سالمند معمولاً کاهش توانایی های شناختی مغز را تجربه می کنند ، معمول است که آنها خوردن داروهایی که پزشک تجویز نموده است را فراموش کنند یا ممکن است بیش از دوز مشخص شده برای آنها استفاده کنند .

اینجاست که مسئولیت سلامت سالمند به عهده پرستار سالمند است. شما مسئول نظارت بر مصرف مواد دارویی آنها هستید. پرستار باید اطمینان حاصل کند که سالمند ، دارو را در زمان دقیق و با فاصله زمانی تعیین شده مصرف می کنند و احیانا بیش از حد دارو را مصرف نمی کند. همچنین پرستار مسئول هماهنگی برای ویزیت شدن سالمند توسط پزشک را در زمان های معین بر عهد دارد .

نگهداری از سالمند و تحرک

4. کمک به تحرک

سالمندان سالم و حتی سالمندانی که دارای مشکلات حرکتی قطعا تمایل به حرکت کردن دارند . آنها ممکن است عاشق پیاده روی با فرزندان یا پرستار خود باشند .
افراد سالمند نیز دوست دارند که بیرون بروند تا ببینند چه اتفاقاتی در محیط اطراف آنها می افتد. اکثر افراد سالمند فکر می کنند هنگامی که مدتی طولانی در خانه می مانند ، چیزهای زیادی را از دست داده اند.

غالباً ، آنها فقط می خواهند بیرون بروند و به اطراف نگاه کنند و نه چیزی دیگر. این وظیفه پرستار سالمند است که به آنها در انجام همه این کارها کمک کند. همچنین برای سوار شدن و پیاده شدن از صندلی چرخدار باید به سالمندانی که بی حرکت هستند کمک کنید.

همچنین افراد سالمندی که ممکن است در ورود به وسیله نقلیه مشکل داشته باشند به کمک پرستار سالمند نیاز دارند. مسئولیت های یک پرستار سالمند چالش برانگیز است. با این حال ، باید کمک ارزشمندی را که به شخصی که همیشه از کمک های او سپاسگزار خواهد بود ارائه نماید .

5. نظارت بر امور شخصی

سالمندان معمولاً با افزایش سن ، مانند نوزادان رفتار می کنند. این تقصیر هیچ کس نیست. طبیعت این گونه طراحی شده است. رفتارهای کودکانه به این معنی است که شما باید کمی بر رفتار سالمند نظارت کنید و به سالمند بگویید که چه کاری را باید انجام دهد و چه کاری را نباید انجام دهد . اما قطعا پرستار سالمند باید به گونه ای رفتار کند که در مقابل سالمند متکبر یا رییس به نظر نرسد.

هدف پرستار سالمند باید این باشد که همانگونه ای که یک پرستار کودک از یک کودک مراقبت می کند ، یک پرستار سالمند نیز باید از یک سالمند مراقبت نماید .

سالمندان نیاز به نظارت در مورد لباس پوشیدن ، محل پیاده روی و محل قرارگیری لباس ها و غیره دارند. به زبان ساده ، مسئولیت شما به عنوان یک پرستار سالمند این است که هر زمان که لازم باشد در هر موردی به سالمند کمک کنید.

6. پشتیبانی عاطفی

نکته مهمی که در این مورد وجود دارد این است که بیش از اینکه پرستار سالمند باشید ، باید یک همراه مطمئن برای او باشید.
سالمندان به افرادی نیاز دارند که بتوانند کنار آنها بمانند ، افرادی که با آنها بحث و گفتگو کنند و با آنها بخندند و احساسات عمیق خود را با آنها در میان بگذارند.

بهتر است در طول روز زمانی را به یک فرد سالمند اختصاص دهید با او در مورد مسائل مختلف گفتگو نمایید. . شما باید مانند یک همراه باشید، که سالمند می تواند به او اعتماد کنند و با از هر مسئله صحبت نماید از جمله مسائل مربوط به سلامتی ، عاطفی ، جسمی و شخصی.

7. حمل و نقل و جابه جایی

افراد سالمند هنگام جابجایی از یک مکان به مکان دیگر نیاز به کمک دارند. اگرچه لازم است که برای انتقال سالمند از یک مکان به مکان دیگر پشتیبانی کنید ، اما اگر بتوانید در سایر فعالیت ها نیز به او کمک نمایید در انجام کار خود موفق تر خواهید بود.

نگهداری از سالمند و جابه جایی او

به عنوان مثال بهتر است پس از رساندن سالمند به مطب دکتر به سالمند کمک نمایید که داروهای خود را داروخانه دریافت کند.

8. واسطه انتقال اطلاعات مورد نیاز

مسئولیت یک واسطه این است که موقعیت انتقال اطلاعات و بازخورد آن را از یک فرد به شخص دیگر بر عهده می گیرد.
به عنوان پرستار سالمند لازم است در انتقال اطلاعات سالمند به پزشک به دقت اقدام نمایید و سوالات لازم را در مورد نیاز های سالمند از پزشک بپرسید .
همچنین لازم است دستورات پزشک را به دقت با سالمند و خانواده او در میان بگذارید و در اجرای آنها اقدام نمایید .

پرستار سالمند باید وضعیت سلامتی فرد سالمند را از نزدیک تحت نظر داشته باشد . او باید مسئولیت خود را به دقت به انجام برساند و هرگونه تغییر در اوضاع سلامت فرد سالمند را یادداشت کند و در مواقع لزوم به افراد متخصص ارائه نماید. این موضوع به قدری اهمیت دارد که با انجام این کار هرکسی به یک پرستار سالمند خوب تبدیل می شود.

9. مرتب نمودن و طبقه بندی وسایل منزل

افراد سالمند قدرت نظافت منازل و چیدمان اتاق ها را به همان شکلی که لازم است ندارند. بنابراین ، ساماندهی خانه فرد سالمند یک از مسئولیت های پرستار است . وظیفه پرستار سالمند تمیز کردن خانه و تمیز کردن قسمت خاصی از آپارتمان مانند توالت و حمام است. همچنین پرستار سالمند گاهی با توافق قبلی وظیفه نظافت مبلمان و سایر تجهیزات خانه را بر عهده دارید.

نگهداری از سالمند در شرایط اورژانس
10. رسیدگی به شرایط بحرانی یا فوریت های پزشکی

این قسمت یک از ترسناک ترین بخش های نگهداری از سالمند است . با این حال ، غیر معمول نیست که که یک فرد سالمند دچار یک بحران و موقعیت اورژانس پزشکی شود. اگر نقش خود را به عنوان یک پرستار سالمند به خوبی بازی کنید ، لازم نیست که در این شرایط وحشت زده شوید .

در مواقع بحران پزشکی یا شرایط اضطراری ، فقط باید با بستگان فرد سالمند و اورژانس تماس بگیرید. همچنین باید یک وسیله نقلیه در دسترس داشته باشید که در صورت لزوم سریعا برای انتقال فرد سالمند به بیمارستان برای دریافت معاینات پزشکی اقدام نمایید .

نگهداری از سالمند را به پرستاران حرفه ای و مجرب شرکت پرستاری آسایش ایرانیان بسپارید و از آرمش ، امنیت و سلامت این عزیزان اطمنیان کافی داشته باشید .

برای دریافت مشاوره رایگان  در خصوص استخدام پرستار سالمند ، پرستار بیمار و پرستار کودک با شماره تلفن های این مرکز تماس حاصل فرمایید .

فهرست