نیش زنبور زرد

درمان نیش زنبور عسل

درمان نیش زنبور عسل: نیش زنبور عسل  Yellow jacket sting  که به نام های Vespula ، Dolichovespula یا Paravespula شناخته می شوند -یکی از دردناکترین نیش ها است که گاهی اوقات با نیش زنبور عسل اشتباه گرفته میشود . زنبورد زرد  زنبورهایی نازک با رنگ های سیاه و زرد و بال های تیره و بلند هستند. آسایش ایرانیان بهترین راهکار ها در مواقع حساسی همچون نیش زنبور را به شما پیشنهاد می دهد.

زنبور زرد

راه راه موجود در روی بدن آنها اغلب باعث اشتباه گرفتن آنها با زنبورهای عسل می شود ، گرچه زنبور عسل از نظر ظاهری گردتر هستند. برخلاف زنبورهای عسل که کندوهایی را تولید می کنند ، زنبور زرد در لانه ها زندگی می کنند که در مناطق خلوت یا داخل زمین یافت می شوند.

همچنین بر خلاف زنبورهای عسل ، که فقط یک بار می توانند نیش بزنند ، زنبورهای زرد این توانایی را دارند که چندین بار شما را نیش بزنند.

هنگامی که یک زنبور عسل شما را نیش می زند  ، پوست شما را با نیش خود سوراخ کرده و زهر سمی را به داخل آن تزریق می کند که باعث درد ناگهانی می شود.

همچنین ممکن است چند ساعت پس از نیش زدن ، التهاب یا قرمزی در اطراف محل نیش مشاهده شود . خستگی ، خارش و گرما در اطراف محل تزریق نیز از علائم رایج در بسیاری از افراد است.

علائم نیش زنبور عسل

به محض اینکه زنبور زرد شما را نیش برند ، معمولاً تورم ، حساسیت به لمس یا قرمزی در نزدیکی ناحیه نیش زده وجود دارد.

فوریت های پزشکی هنگام نیش زنبور

سرفه یا خس خس سینه

مشکلات تنفسی یا بلع یا گرفتگی در گلو

تغییرات در پوست شما ، مانند در کهیرها

احساس سبکی سر یا سرگیجه ، یا از بین رفتن تعادل

استفراغ یا اسهال

این علایم ممکن است علائم واکنش آلرژیک یا آنافیلاکسی باشد. آنافیلاکسی یک واکنش آلرژیک شدید است که می تواند زندگی را تهدید کند.

علایم نیش زنبور زرد

اقدامات پس از شوک آنافیلاکسی

بلافاصله با  اورژانس تماس بگیرید.

ببینید آیا فرد دارای تزریق خودکار اپی نفرین (آدرنالین) است و اگر مجهز یه این قلم است به آرامی تزریق را انجام دهید

سعی کنید فرد گزیده شده را آرام نگه دارید.

به او  کمک کنید به پشت بخوابد.

پاهای فرد را حدود 12 اینچ بلند کنید و آنها را با یک پتو بپوشانید.

در صورت استفراغ یا خونریزی او را به پهلو برگردانید.

اطمینان حاصل کنید که لباس فرد گزیده شده گشاد است تا بتواند نفس بکشد.

از دادن داروهای خوراکی یا هر چیز دیگری برای نوشیدن به فرد خودداری کنید و از بلند کردن سر فرد خودداری کنید ، به خصوص اگر در تنفس مشکل دارید.

اگر فرد در تنفس مشکلی دارند ، ممکن است لازم باشد CPR انجام دهید.

درمان خانگی نیش زنبور عسل

برای کاهش درد از یک بسته یخ یا بسته سرد استفاده کنید. استفاده از یخ یا بسته سرد در ناحیه آسیب دیده می تواند بلافاصله به کاهش التهاب و تورم دردناک مرتبط با نیش زنبور زرد کمک کند.

برای محافظت از پوست، یخ یا بسته سرد را قبل از استفاده در حوله یا پارچه بپیچید. برای رسیدن به بهترین نتیجه، یخ را حداقل 20 دقیقه روی محل گزش بگذارید

درمان نیش زنبور با آنتی هیستامین

بدن برای محافظت از خود در برابر مواد خارجی ماده شیمیایی به نام هیستامین تولید می کند ، که تا حدی باعث تورم و خارش می شود. مصرف آنتی هیستامین بدون نسخه می تواند این علائم را کاهش دهد.

درمان نیش زنبور زرد

درمان با خمیر آب و جوش شیرین

سمی که زنبور زرد تولید می کنند به طور طبیعی اسیدی است. جوش شیرین می تواند به طور طبیعی برای مقابله با سم زنبور کمک کند.

یک قاشق جوش شیرین را با آب مخلوط کنید و سپس با پنبه  به محل نیش زنبور زرد بمالید تا به خنثی کردن سم کمک کند.

کاهش خارش نیش زنبور عسل

سرکه ساده می تواند به عنوان قابض عمل کرده و شما را از چنگ زدن به و خارش آن باز دارد ، که می تواند منجر به عفونت یا التهاب بیشتر شود. کافیست کمی سرکه بر روی یک پنبه قرار داده و روی ناحیه آسیب دیده بزنید.

پودر نرم کننده گوشت

این پودر به طور معمول دارای آنزیمی به نام پاپائین است. این آنزیم به طور طبیعی در میوه پاپایا یافت می شود و به تجزیه پروتئین های موجود در گوشت کمک می کند و می تواند همین کار را برای سم یک زنبور زرد ایجاد کند. مقدار کمی مواد نرم کننده گوشت را به محل گزش بمالید تا ببینید آیا به کاهش درد و تورم کمک می کند.

در مواقع اضطراری  از قلم اپی نفرین استفاده نمایید که لازم است در صورت حساسیت به نیش حشرات این قلم را همواره به همراه داشته باشید .

علایم زنبور زرد

اگر شما یا یکی از اعضای خانواده به نیش زنبور زرد حساسیت دارید، یک کیف دستی حاوی Epi-Pen را در کیف یا جعبه کمک های اولیه خود نگه دارید.

حتماً در مورد زمان استفاده از این داروی قدرتمند تجویز شده با پزشک خود مشورت کنید.

شرکت پرستاری آسایش ایرانیان با داشتن سال ها تجربه ارزشمند در ارائه خدمات مراقبت و پرستاری در منزل آمادگی دارد به صورت شبانه روزی به همشهریان گرامی ارائه خدمت نماید.

کادر متخصص و آموزش دیده این مرکز در قالب پرستار کودک، پرستار سالمند و پرستار بیمار با اندوختن تجارب ارزشمند در طی سال ها خدمت رسانی همواره آماده حضور در کنار شما عزیزان می باشد.

پیشنهاد مجله آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
Call Now Button