تاریخ انتشار: اکتبر 1st, 2023نویسنده: دسته بندی: سالمند
اشتباهات رایج پرستار سالمند در نگهداری از سالمند چیست؟

پرستاری از یک سالمند، نیازمند توجه و دانش کافی در این مورد است و پرستار سالمند باید با شناخت روحیات و نیازهای فرد سالخورده، به خوبی مسئولیت‌های خود را اجرا کند. در این میان ممکن است برخی اشتباهات رایج در نگهداری از سالمند پیش بیایند که باید از تک تک آن‌ها، اجتناب کرد. در واقع اشتباهات در مراقبت از سالمندان، گاهی اوقات باعث خواهد شد تا روند نگهداری از سالمند معکوس و بدتر شده و اشکالاتی به وجود بیاید.

به این منظور، در این مطلب از مرکز پرستاری آسایش ایرانیان قصد داریم نگاهی به اشتباهات رایج در نگهداری از سالمند بیندازیم. با ما همراه باشید.

مهم‌ترین اشتباهات پرستاری از سالمندان

از جمله مهم‌ترین اشتباهات رایج نگهداری از سالمند، موارد زیر قابل توجه هستند:

عدم توجه به بیماری سالمند

یکی از اشتباهات رایج در نگهداری از سالمند، عدم توجه به بیماری فرد سالخورده است. در بسیاری از مواقع این عدم توجه، باعث می‌شود که بیماری فرد پیشرفت کرده و حتی زندگی او، مورد تهدید قرار بگیرد. این بیماری ممکن است از پیش تشخیص داده شده یا هنوز مشخص نشده باشد. در هر دو صورت پرستار سالمند باید نسبت به این موضوع، توجه کافی داشته باشد. در صورتی که سالمند از پیش بیمار بوده و لازم باشد تا برخی از داروها را مصرف کند، پرستار باید در خصوص داروها دقت داشته و زمان‌بندی و دوز آن‌ها را رعایت کند.

اشتباهات در مراقبت از سالمندان

یکی از اشتباهات رایج در نگهداری از سالمند، عدم توجه به بیماری فرد سالخورده است

در شرایط دیگر که بیماری از پیش مشخص نشده باشد، پرستار باید به فاکتورهای سلامتی فرد سالخورده توجه کرده و در صورت بروز مشکل، حتما موارد را به اعضای خانواده و پزشک اطلاع دهد. از آن جایی که پرستار ساعات بیشتری از روز را با فرد سالمند در تماس است، بهترین شخص برای تشخیص علائم اولیه بیماری خواهد بود. در صورتی که پرستار سالمند در این زمینه قصور داشته و با بی‌توجهی علائم را نادیده بگیرد، بیماری سالمند پیشرفت کرده و ممکن است عوارض بیشتری به همراه داشته باشد.

بد اخلاقی با سالمند

سالمندان نیازمند رسیدگی، صبوری و محبت کافی هستند و اگر پرستار به جای محبت و خوش برخوردی، با سالمند بداخلاقی کند، آثار بسیار سوئی برای فرد به همراه خواهد داشت. از این روی لازم است که پرستار سالمند، به لحاظ اخلاقی و رفتاری، بهترین عملکرد را داشته و خلق و خوی مناسبی از خود نشان دهد.

اشتباهات پرستاری از سالمندان

پرستار سالمند، باید در دوره‌هایی که می‌گذارند، اصول خوش خلقی را می آموزند

یادآوری می‌کنیم که سالمندان به لحاظ احساسات، حساس و آسیب‌پذیر هستند و شاید به جرأت بتوان گفت که به اندازه کودکان نیاز به مراقبت و مهربانی دارند. از این روی پرستار سالمند، باید در دوره‌هایی که می‌گذارند، اصول خوش خلقی و صبوری را آموخته و به خوبی بداند که چطور باید با سالمند برخورد کند. این در حفظ کیفیت زندگی سالمند و سرحال نگه داشتن او، تاثیر زیادی دارد.

البته گاهی اوقات رسیدگی به سالمندان به دلیل مشکلات زیادی که دارند، به راستی طاقت‎فرسا می‌شود، اما این وظیفه از پیش تعریف شده پرستار است که در هر شرایطی صبوری کامل داشته باشد. در واقع شغل پرستاری از سالمند، نیازمند صبر و حوصله در سطح بالایی است.

عدم رسیدگی به مسائل روحی و روانی سالمند

به جز مواردی که در بالا اشاره شد، رسیدگی به مسائل روحی و روانی سالمند هم اهمیت بسیار زیادی دارد. عدم رسیدگی به مسائل روحی و روانی، یکی از اشتباهات رایج نگهداری از سالمند است که برخی از پرستاران مرتکب می‌شوند. این موضوع معمولا از این نشأت می‌گیرد که پرستاران سالمند فکر می‌کنند تنها مسئول مراقبت جسمی از فرد هستند و همین که سالمند خواب و خوراک خوبی داشته و مسائل بهداشتی او برطرف شود، کافی است. در حالی که سلامت روانی سالمند نیز به اندازه سلامت جسمی او اهمیت دارد.

به ویژه اینکه عدم توجه به سلامت روحی و روانی سالمند، باعث بروز مشکلات قابل ملاحظه‌ای شده و ممکن است ریسک بروز بیماری‌های مختلف روحی چون افسردگی دوران سالمندی، اختلالات اضطراب و … را فراهم می‌کند.

چطور از اشتباهات رایج در نگهداری از سالمند، اجتناب کنیم؟

در بالا اشاره‌ای به برخی از اشتباهات مراقبت از سالمندان داشتیم، اما باید دید چطور می‌توان از این اشتباهات جلوگیری کرد.

پرستارهایی که در دوره‌های مخصوص پرستاری شرکت کرده و تجربه کافی را در این زمینه به دست آورده باشند، کمتر مرتکب اشتباهات پرستاری از سالمندان شده و بهترین عملکرد را در مراقبت از یک فرد خواهند داشت. به همین منظور، پیشنهاد می‌کنیم اگر به دنبال یک پرستار سالمند حرفه‌ای هستید، از شرکت‌های معتبر کمک بگیرید. شرکت پرستاری آسایش ایرانیان، یکی از شرکت‌های معتبر ارائه دهنده خدمات پرستاری است و می‌توانید فرد موردنظر خود را در سریع‌ترین زمان ممکن استخدام کنید.

سوالات متداول

مهم‌ترین اشتباهات رایج در نگهداری از سالمند چیست؟

عدم رسیدگی به وضعیت بیماری و داروها، بدخلقی با سالمند و همینطور رسیدگی نکردن به شرایط روحی و ذهنی، بدترین این اشتباهات هستند.

چطور از اشتباهات مراقبت از سالمند پیشگیری کنیم؟

با استخدام پرستار مجرب و آموزش دیده که کاملا به اصول پرستاری از سالمند آگاه باشد، می‌توان این اشتباهات را به حداقل رساند.

عوارض اشتباهات پرستاری از سالمندان چیست؟

افت سلامت جسمانی و روانی سالمند، از عوارض اصلی اشتباهات پرستاری سالمندان هستند که باید جدی گرفته شوند.

بدترین اشتباهات رایج نگهداری از سالمند چیست؟

عدم رسیدگی به داروها و علائم بیماری در سالمند، بدترین اشتباهات در پرستاری از سالمندان هستند که ممکن است زندگی فرد را تهدید کنند.

در صورت نیاز به خدمات پرستاری (پرستار کودک در منزل، پرستار سالمند در منزل و پرستار بیمار در منزل) با ما تماس بگیرید. کارشناسان شرکت پرستاری آسایش ایرانیان؛ آماده ارائه مشاوره رایگان، به شما هستند.

مشاوره رایگان تلفنی