02162999961

پرستار سالمند در منزل

 1. خانه
 2. chevron_right
 3. پرستار سالمند در منزل

پرستار سالمند

مرکز خدمات پرستاری در منزل آسایش ایرانیان متشکل از مجموعه پرستاران سالمند آموزش دیده و با تجربه در تلاش است که خدمات با کیفیت به همشهریان تهرانی ارائه دهد. شما میتوانید با مشاوره رایگان کارشناسان ما مراقب و یا پرستار مناسب  را برای والدین و یا فرزندان خود پیدا کنید.
تماس و مشاوره کارشناسان ما میتوانید با در نظر گرفتن شرایط سالمند خود و وضعیت ایشان، و بودجه مالی به انتخاب مناسب پرستار شما کمک شایانی کند.

با افزایش امید به زندگی در سالهای اخیر و روند رو به رشد جمعیت سالمندان نیاز به مراقبت حرفه ای از سالمندان بیش از پیش مورد توجه قرار خواهد گرفت. پیدا کردن یک پرستار سالمند خوب که درحیطه کار با سالمند دارای تجربه و تخصص کافی باشد، کار بسیار دشواری است. از سویی پرستار و یا مراقب سالمند ساعات بسیاری از روز یا حتی تمام شبانه روز در خدمت سالمند است به همین دلیل انتخاب پرستار مناسب پیچیده تر می شود.

پرستار سالمند در منزل
ویژگی های یک پرستار سالمند برای مراقبت از سالمند در منزل:

دانش و مهارت :

یک مراقب سالمند یا پرستار سالمند حرفه ای برای انجام هرچه بهتر فعالیت های روزانه سالمندان آموزش دیده است. آنها مهارت لازم در جابجایی و تحرک سالمند را دارند مهارت لازم درمورد دارو درمانی سالمند را کسب کرده اند.
مراقب یا پرستار سالمند خوب علاوه بر داشتن مهارت کافی سعی می کند پیوسته سطح خود را از نظر استاندارد های علمی و عملی ارتقاء دهد.
علاقه به کار پرستاری از سالمند:

مراقبت از سالمند کار بسیار سختی است و تنها عشق و علاقه به این کار می تواند باعث ارائه خدمات با کیفیت از جانب پرستار و مراقب سالمند شود. اشتیاق به کار باعث می شود مراقب و یا پرستار از طریق ارائه راه کارهای جدید کیفیت زندگی سالمندان را افزایش دهند.

توانایی دلسوزی و همدلی:

یک مراقب و پرستار دلسوز با احساس درد، ترس و ناراحتی سالمند همدردی می کند و می داند چگونه عمل کند تا سالمند احساس بهتری داشته باشد.

صبر و انعطاف پذیری:

در مراقبت از سالمند هر روز به صورت یکسان پیش نمی رود. بعضی روزها سالمند احساس درد و ناراحتی بیشتری می کند و در برخی مواقع با پرستار در انجام کارها و اجرای دستورات همکاری نمی کند. یک پرستار سالمند خوب در موقعیت های مختلف منعطف عمل می کند و بهترین کار ممکن را برای حفظ آرامش سالمند انجام می دهد.

پرستار سالمند با تجربه
توجه: به دلیل شرایط خاص سالمند و تظاهر غیر معمول بیماری ها، یک پرستار سالمند خوب متوجه کوچکترین تغیییرات در وضعیت سالمند می شود و به سرعت پاسخ گوی نیاز سالمند خواهد بود.

قابل اعتماد بودن:

یک مراقب و پرستار سالمند خوب باید به حرفه خود متعهد باشد، وقتی خانواده یکی از عزیزان خود را به مراقب می سپارد باید بتواند بر عملکرد مراقب حساب کند.

رفتار حرفه ای:

مراقب و پرستار سالمند نیز مانند سایر افراد دچار مشکلات و ناملایمتی هایی خواهد شد اما باید بداند که روحیه او به شدت سالمند را تحت تاثیر قرار میدهد، به همین دلیل نباید رفتار حرفه ای را فراموش کند.

مهارت ارتباطی:

مراقب و پرستار سالمند باید با سالمند، سایر اعضای خانواده و پزشک و همچنین تیم مراقبتی به راحتی ارتباط برقرار کند و اطمینان حاصل کند که تمامی افراد از وضعیت سلامتی سالمند آگاه هستند.

پرستار سالمند و تغذیه سالمند

حفظ اسرار:

حفظ اطلاعات و رخدادهایی که در خانه اتفاق می افتد از وظایف مهم مراقبین و پرستاران سالمند است مگر در صورتی که سلامت سالمند در خطر باشد.

سلامت جسمانی:

مراقبت از سالمند به سلامت جسمانی نیاز دارد. زیرا پرستار و مراقب برای انجام امور سالمند مانند استحمام و جابجایی از تخت و ویلچر و … باید دارای قدرت بدنی باشد.

تحت پشتیانی مراکز خدمات پرستاری درمنزل:

علاوه بر مهارت علمی و عملی، یکی دیگر از ویژگی های پرستار سالمند خوب داشتن مجوز لازمه است. مانند شرکت پرستاری آسایش ایرانیان که کلیه مجوز های لازم جهت فعالیت در زمینه پرستاری و مراقبت در منزل را اخذ نموده است.

مزیت های مراقبت از سالمند در منزل شخصی :

برخورداری از خدمات مراقبتی ـ پرستاری سالمندان در منزل به سالمند کمک می کند که در کمال آرامش خدمات باکیفیت را در محیط منزل، توسط افراد مجرب و مسئولیت پذیر دریافت کند و سطح استقلال خود را حفظ یا ارتقا دهد. برای بسیاری از سالمندان گذران وقت در خانه خود در الویت قرار دارد.

پرستار سالمند در منزل

مطالعات نشان داده است سالمندانی که در منزل مورد مراقبت قرار می گیرند از نظر سلامتی وضعیت مناسب تری نسبت به سالمندان ساکن در آسایشگاه سالمندان دارند. علاوه بر این دلایل زیادی وجود دارد که سالمندان تصمیم می گیرند خدمات مراقبتی و پرستاری را در خانه خود دریافت کنند.

سالمندان به محیط خانه خود آشنا هستند و جای تمامی وسایل را میدانند(در سالمندانی که حافظه خود را از دست دادند آشنا بودن با محیط اهمیت بیشتری دارد).
در خانه خود احساس امنیت بیشتری می‌کنند.
خاطرات ارزشمندی از خانواده و اطرافیان و محیط منزل خود دارند.
ارائه خدمات با کیفیت مراقبتی ـ پرستاری در منزل عملکرد جسمانی سالمندان را افزایش میدهد، اعتماد به نفس آنها را بالا میبرد. استقلال سالمندان را حفظ می کند و سطح سلامتی سالمندان را بهبود می بخشد.

در چه مواردی باید از پرستار سالمند در منزل استفاده کنیم؟

بعد از عمل جراحی و آسیب دیدگی سالمندان جهت انجام کاردرمانی و فیزیوتراپی و… در مواردی که خانواده ترجیح می دهند سالمند در منزل باشد.
استفاده از خدمات تخصصی پرستاری در منزل
نیاز به تجهیزات پزشکی در منزل
سالمندان تنها
سالمندان دچار آلزایمر
در سالمندان دچار محدودیت های حرکتی
برای استراحت اعضای خانواده و تجدید قوا در امر مراقبت
کاهش هزینه ها
صرفه جویی در وقت

مزیت استفاده از پرستار سالمند در منزل

در این مراکز برای ارائه خدمات با کیفیت آموزش های تخصصی به مراقبین و پرستاران داده می شود.
مراقبین با سازگاری سریع و رفتار حرفه ای به اعضای خانواده کمک می کنند تا فضای منزل امن تر و راحت تر و خدمات در دسترس تر باشند.
موجب کاهش تعداد دفعات مراجعه به بیمارستان می شود
افزایش سطح سلامتی و نشاط در سالمند به دلیل حضور در محیط خانه و خانواده
کمک به کاهش استرس ناشی از دوران سالمندی و افزایش سن
کمک به انجام فعالیت های روزانه زندگی
سهولت در دید و بازدید و ملاقات اطرافیان در منزل نسبت به اقامت در آسایشگاه سالمندان و بیمارستان

انواع خدمات مراقبتی ـ پرستاری سالمندان در منزل

خدمات مراقبتی در منزل طیف گسترده ای از خدمات بهداشتی و درمانی را در برمی‌گیرد. بسته به نیاز سالمند خدمات می‌تواند طیفی از خدمات پزشکی تخصصی و فوق تخصصی، خدمات پرستاری، پاراکلینیکی، خدمات مراقبتی و نظافتی در منزل را در برگیرد.

خدماتی که مرکز مراقبتی- پرستاری آسایش ایرانیان به سالمندان عزیز ارائه می شود با توجه به میزان توانمندی سالمندان و نیاز آنان در سطوح مختلف طبقه بندی می شود. خدمات به وسیله سه گروه از نیروهای مجرب تحت عناوین، مراقبین با تجربه، بهیاران با سابقه و پرستاران ارائه می شود.

خدمات پزشکی در منزل
در این نوع خدمات پزشک به صورت حضوری در منزل سالمند حضور میابد و به تشخیص و درمان میپردازد. همچنین پزشک میتواند به صورت دوره ای در جریان نیاز های و روند بهبودی سالمند قرار بگیرد.

خدمات پرستاری در منزل
این دسته از خدمات از جانب سالمندان بر اساس نیاز و وضعیت سلامتی آن ها مورد استقبال قرار گرفته است.

پرستار سالمند دلسوز

پرستار حرفه ای طبق دستور پزشک خدمات را در منزل ارائه میدهد. شرح وظایف پرستاران سالمند در منزل به صورت زیر است:

اجرای دستورات پزشکی
تزریق انسولین
گاواژ و لاواژ
مراقبت از زخم
مراقبت از سوند
تعویض پانسمان
سرم تراپی
تزریقات وریدی و عضلانی طبق دستور پزشک
کنترل درد
پیشگیری از عفونت
مانیتور فشار خون، قند خون، ضربان قلب، دمای بدن و تعداد تنفس
حفظ ارتباط با پزشک سالمند و گزارش تغییرات سلامتی و تغییرات نسخه دارویی سالمند و اجرای آن

خدمات مراقبتی در منزل

مصاحبت با سالمند
سالمندانی که تنها زندگی می کنند نیاز به مصاحبت و حمایت عاطفی بیشتری دارند. برخی از مراقبین همدم امور منزل را نیز برای سالمند انجام می دهند. مراقبین آموزش دیده فعالیت های متنوعی را برای پر کردن اوقات فراغت سالمند انجام می‌دهند. مانند:

گردش بردن سالمند
خواندن کتاب برای سالمند
بازی کردن
همراهی کردن با سالمند برای پیاده روی
نامه نوشتن و یا پیغام گذاشتن از طرف سالمند
خدمات پرستاری در منزل
کمک به انجام فعالیت بدنی
در این مورد مراقبین به سالمندان در انجام امور شخصی آنها کمک می کنند.

کمک به تحرک و قدم زدن در سالمندان
پوشیدن لباس
کمک به خوابیدن در تخت خواب
جابجایی روی ویلچر
جابجایی از روی تخت روی ویلچر یا صندلی
غذا دادن به سالمند

کمک به بهداشت فردی
بسیاری از سالمندان ممکن دچار ناتوانی های شدید و محدودیت های جسمانی باشد. در مواردی که سالمندی شخصی ترین امور خود را نتواند انجام دهد، باید یک مراقب سالمند آموزش دیده با ملایمت و مهربانی و با حفظ عزت نفس سالمند او را در انجام امور کمک کند.

کمک به شست و شو و دوش گرفتن سالمند
شست و شوی ملحفه و روتختی سالمند
آراستن سالمند(شانه کردن موهای سالمند، اصلاح سالمند)
کمک به بهداشت دهان دندان
مراقبت های مربوط به بی اختیاری ادراری و اجابت مزاج سالمند و نظافت سالمند

انجام امور نظافتی منزل
در مواردی که سالمند دارای شرایط ویژه پزشکی است، باید برای انجام امور منزل از کمک دیگران بهره مند شود. مراقبین می توانند بسیاری از امور منزل را انجام دهند.

شستن لباس ها
آشپزی کردن
بیرون بردن زباله ها
انجام امور سبک منزل

 

نگهداری از سالمند پوشکی

یکی از موضوعاتی که مربوط به نگهداری از بعضی از سالمندان می شود نگهداری از سالمند پوشکی است. پرستاری که این مسئولیت را قبول می کند باید در استفاده از پوشک برای سالمندان و نحوه به کار بردن و. باز و بسته کردن ان تجربه و مهارت داشته باشد.

پرستار باید به نوعی عمل کند که آسایش و راحتی بیمار حد اکثر شود. استفاده از پوشک برای سالمندان نکات زیادی دارد نظیر وزن و سایز سالمند و انواع پوشک مناسب برای که با توجه به شرایط وی باید انتخاب شود.

 

سایر خدمات تخصصی

گفتار درمانی
کارشناسان گفتار درمانی به سالمندان کمک می کنند توانایی برقراری ارتباط واضح و صحبت کردن خود را به دست بیاورند و یا تقویت کنند.

کاردرمانی
یک متخصص کار درمان به سالمندان دچار ناتوانی های جسمانی، اجتماعی و یا عاطفی کمک می کند تا بتواند فعالت های روزانه خود مانند غذا خوردن، استحمام و لباس پوشیدن و … را انجام دهد.

فیزیوتراپی
بسیاری از سالمندان در انجام فعالیت های روزانه و بهبود عملکرد جسمانی خود پس از یک بیماری یا آسیب دیدگی به کمک نیاز دارند. در این موارد یک فیزیوتراپ مجرب می تواند سالمند را در بازیابی توانمندی و تقویت ماهیچه ها کمک کند.

پرستار سالمند و ورزش

خدمات روانپزشکی
در دوران سالمندی به دلیل شیوع بیماری های جسمانی ، اختلالات روانی سالمندان پنهان میماند. از این رو مرکز آسایش ایرانیان به درخواست خانواده ها مشاورین روانشناس خود را به منزل سالمند اعزام و خدمات لازم را به آنها ارائه می دهد.

متخصص تغذیه
متخصصان تغذیه با حضور در منزل سالمند و انجام ارزیابی های لازم برنامه غذایی و توصیه های مناسب را به سالمند ارائه می دهد.

هزینه پرستار سالمند در منزل

تنوع و سطوح خدمات در مرکز ارائه خدمات مراقبتی- پرستاری آسایش ایرانیان از نظر تخصصی سطوح مختلف را در بر می گیرد. مدت زمانی که سالمندان تمایل به دریافت خدمات دارند نیز با توجه به شرایط می تواند بازه های مختلف را دربر گیرد. از این رو سالمندان و خانواده های گرامی با تماس و برقراری ارتباط با مشاورین ما که به صورت 24 ساعته آماده خدمات رسانی هستند، می توانند از جزئیات هزینه خدمات اطلاع یابند.

برای دریافت مشاوره در زمینه پرستار سالمند با مشاورین شرکت پرستاری آسایش ایرانیان تماس حاصل فرمایید.

4 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • پرستار سالمند توانایی تعویض پوشک سالمند رو داره؟

  پاسخ
  • میثم غلامی
   تیر 1, 1401 5:22 ب.ظ

   بله اکثر پرستاران و مراقبان شرکت ما آموزش های لازم در این زمینه رو دیدند و توانایی مراقب از سالمند پوشکی را دارند

   پاسخ
 • پرستار سالمند میتونه کارهای خونه رو هم انجام بده؟

  پاسخ
  • میثم غلامی
   تیر 1, 1401 5:23 ب.ظ

   شما در مشاوره رایگان با کارشناسان ما میتوانید درخواست های خودتون رو اعلام نمایید، بر اساس اون پرستار و یا مراقب مناسب امور شما معرفی میگردد

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست