تاریخ انتشار: اکتبر 11th, 2023نویسنده: دسته بندی: سالمند
پاسخ به نیازهای روحی و روانی سالمندان در خدمات پرستاری در منزل

به طور حتم همه ما در طول زندگی خود مشکلات و کارهایی داریم که باعث می‌شود کمتر به افراد مسن و سالمند در منزل توجه کنیم. ارائه مشاوره روانی برای سالمندان در خدمات پرستاری آسایش ایرانیان می‌تواند در این زمینه به ما کمک کند. توجه به نیازهای روحی و روانی سالمندان در خدمات پرستاری ، اهمیت زیادی دارد. مطالعات نشان داده که بیش از 90 درصد از سالمندان بالای 80 سال در معرض ابتلا به بیماری‌های روحی و روانی هستند و این مشکلات بیشتر به دلیل عدم پاسخ به نیازهای روحی و روانی آن‌ها شکل می‌گیرد. توجه به نیازهای روانی سالمندان در خدمات پرستاری مراکز مختلف قابل انجام بوده و پرستار سالمند می‌تواند تا حدود زیادی از فرد مورد نظر شما در این زمینه مراقبت کند.

پرستار سالمند کیست؟

پرستار سالمند توسط شرکت‌های خدمات سالمند به اماکن مختلف اعزام می‌شود. وظیفه اصلی این فرد، حفظ و بهبود وضعیت سلامت و رفاه سالمند بوده و با آگاهی و تجربه خود این عمل را انجام می‌دهد. وظایف پرستار سالمند شامل انجام امور روزمره مانند بهداشت شخصی، تغذیه صحیح، تنظیم داروها، مداومت در تراپی‌ها و کمک به انجام فعالیت‌های روزانه است.

نیازهای روحی و روانی سالمندان در خدمات پرستاری

پرستار سالمند با ایجاد انگیزه و روحیه در بیماران، امید به زندگی را تقویت می‌کند.

همچنین با نظارت و بررسی وضعیت جسمی و روانی فرد به صورت منظم، در صورت لزوم مشکلات را به پزشکان و سایر اعضای کادر درمان اعلام می‌کند. به جز این، پرستار سالمند با ایجاد انگیزه و روحیه در بیماران، امید به زندگی و احساس رضایت در این افراد را تقویت می‌کند.

همچنین بخوانید: اشتباهات رایج پرستار سالمند در نگهداری از سالمند چیست؟

خدمات پرستاری منزلی و تقویت روحی

پرستاران سالمند با ابراز همدردی و حمایت از بیماران، به آن‌ها کمک می‌کنند تا حس امید بیشتری داشته باشند. همچنین، آن‌ها برای مقابله با احساسات منفی نظیر ترس، ناراحتی و اضطراب، راهنمایی‌هایی را ارائه خواهند کرد. اگر سالمند، بیمار باشد، پرستار درباره نحوه درمان به او توضیح داده و نگرانی‌هایش را از بین می‌برد.‌ ارائه اطلاعات صحیح و قابل فهم به این افراد، باعث حس اطمینان بیشتر در آن‌ها و کمک به روند درمان خواهد شد.

توجه به نیازهای روانی سالمندان در خدمات پرستاری

نقش دیگر پرستار سالمند در منزل، ایجاد انگیزه و امید در بیماران است

نقش دیگر پرستار سالمند در منزل، ایجاد انگیزه و امید در بیماران است. آن‌ها افراد مسن را برای مواجهه با چالش‌های درمانی آماده کرده و باعث انگیز و اعتماد به نفس بیشتر در آن‌ها خواهند شد. تمام پرستاران سالمند، با احترام زیاد با این افراد رفتار کرده و سعی می‌کنند حس اعتماد و امنیت را به آن‌ها منتقل کنند.

به طور کلی، پرستاران با ارائه حمایت عاطفی و ایجاد ارتباط نزدیک با افراد سالمند، به آن‌ها کمک می‌کنند تا زندگی بهتری داشته باشند و در صورت وجود هر گونه بیماری، فرایند درمان را راحت‌تر و با قدرت بیشتری سپری کنند.

همچنین بخوانید: استخدام پرستار سالمند مجرب در شمال تهران

رسیدگی به نیازهای روحی سالمندان در منزل

برای رسیدگی به نیازهای روحی سالمندان در منزل، نیازمند شناخت آن‌ها خواهید بود. به این منظور، در اینجا به مهم‌ترین نیازهای روحی سالمندان اشاره شده است:

 • سالمندان به تعامل و ارتباط با دیگران نیاز دارند که شامل دیدار با خانواده و دوستان، شرکت در فعالیت‌های گروهی و اجتماعی و ارتباط با افراد جدید است.
 • حس ایمنی و امنیت برای سالمندان بسیار مهم است. آن‌ها نیاز دارند تا در محیط اطراف خود احساس امنیت کرده و در معرض خطرهای فیزیکی یا اجتماعی قرار نگیرند.
 • احساس مالکیت و راحتی در محیط زندگی یکی دیگر از نیازهای اساسی در سالمندان است. به همین دلیل استخدام یک پرستار در منزل به جای خانه سالمندان، بهترین کار برای بهبود روان آن‌ها خواهد بود.
 • سالمندان به وجود یک هدف در زندگی خود نیاز دارند. این هدف می‌تواند انگیزه‌ای برای انجام فعالیت‌های روزمره، کمک به دیگران یا دستیابی به علایق‌شان باشد.
 • سالمندان نیازمند احترام هستند و این موضوع باعث تقویت حس ارزشمندی در آن‌ها خواهد شد.
 • داشتن استقلال برای سالمندان مهم است و تمایل دارند به تنهایی تصمیم بگیرند. همچنین، آن‌ها سعی می‌کنند برای انجام فعالیت‌های روزمره خود، از دیگران کمک نگیرند.
 • احترام به حریم خصوصی سالمندان نیز اهمیت زیادی دارد و این موضوع باید در محیط زندگی‌شان کاملا احساس شود.

البته باید توجه داشته باشید که نیازهای عاطفی سالمندان ممکن است بسته به شرایط و در بین افراد مختلف، متفاوت باشد، اما شناخت همین موارد نیز می‌تواند به بهبود کیفیت زندگی سالمندان کمک کند.

همچنین بخوانید: نحوه انتخاب پرستار سالمند با تجربه

تاثیرات مثبت خدمات پرستاری در کیفیت زندگی سالمندان

تاثیر خدمات پرستاری بر روحیه سالمندان بسیار زیاد است. شرکت‌های خدمات پرستاری، نیروهای خود را از میان بهترین و باتجربه‌ترین افراد انتخاب کرده و تلاش می‌کنند تا با در نظر گرفتن تمام نیازهای سالمندان، کیفیت زندگی آن‌ها را بالاتر ببرند. چند نمونه از مزایای استفاده از خدمات پرستاری سالمندان در منزل عبارتند از:

 1. مراقبت از سالمندان مطابق با خواسته آن‌ها: سالمندان تمایلی به ترک خانه و زندگی با افراد غریبه ندارند. بنابراین نگهداری در منزل به آن‌ها امکان می‌دهد در محیطی که آرامش بیشتری دارند، مانده و در نتیجه شرایط جسمی و روحی آن‌ها بهتر شود.
 2. حفظ استقلال سالمندان: حفظ استقلال نیز برای سالمندان بسیار مهم بوده و با نگهداری آن‌ها در منزل، این استقلال حفظ خواهد شد.
 3. صرفه‌جویی در هزینه‌ها: استخدام پرستار در منزل از نظر مالی به صرفه‌تر از خانه سالمندان یا بیمارستان‌ها است.
 4. مراقبت اختصاصی: مراقبت در منزل توسط یک فرد و به صورت خصوصی انجام می‌شود و به همین دلیل دقیقا مطابق با خواسته‌های سالمند شما خواهد بود.
 5. کاهش نگرانی خانواده: حضور یک پرستار و مراقب در منزل سالمند، باعث کاهش اضطراب خانواده‌ می‌شود.
 6. حفظ روابط سالمند با اعضای خانواده: نگهداری و مراقبت از سالمند در منزل، باعث حفظ روابط او با دیگر اعضای خانواده و همچنین دوستان و آشنایان شده و این موضوع، به او در مبارزه با بیماری‌های روحی کمک می‌کند.

مهم‌ترین نیازهای روحی و روانی سالمندان را بشناسید…

توجه به نیازهای روحی و روانی سالمندان در خدمات پرستاری ، مانند درک و تشخیص احساسات آن‌ها و حمایت در زمان مواجه شدن با تغییرات خلق و خو، اهمیت زیادی دارد. مطمئنا همه انسان‌ها درک درستی از نیازهای روحی و روانی سالمندان ندارند و به همین دلیل است که استخدام یک پرستار سالمند در منزل، گاهی تنها گزینه پیش روی آن‌ها خواهد بود.

رسیدگی و توجه به نیازهای روانی سالمندان در خدمات پرستاری، به دلیل تجربه بالایی که افراد استخدام شده در این مراکز دارند، به بهترین شکل صورت خواهد گرفت. ارائه مشاوره روانی برای سالمندان در خدمات پرستاری باعث می‌شود تا نیازهایی که این افراد دارند به خوبی بررسی شده و در نهایت برنامه‌ریزی دقیق و مشخصی برای آن‌ها در نظر گرفته شود.

بنابراین، پیشنهاد می‌کنیم برای بهبود کیفیت زندگی سالمندان، حتما از پرستاران متخصص و باتجربه کمک بگیرید. اگر هم مراکز پرستاری و پرستاران ماهر و حرفه‌ای در این زمینه را نمی‌شناسید، آسایش ایرانیان در خدمت شما است. این مجموعه، پرستار مناسب سالمند شما را به منزلتان اعزام خواهد کرد.

سوالات متداول

استقلال در سالمندان چگونه تعریف می‌شود؟

استقلال سالمندان به معنای داشتن قدرت و توانایی برای تصمیم‌گیری و انجام فعالیت‌های روزمره خود بدون وابستگی به دیگران است.

خانه سالمندان یا نگهداری در منزل؟

انتخاب میان خانه سالمندان و نگهداری در منزل تصمیم پیچیده‌ای است. باید موارد مختلف و نیاز سالمند را بررسی کرده و در نهایت تصمیم بگیرید.

رایج‌ترین بیماری‌های روحی در سالمندان کدامند؟

آلزایمر، بیماری پارکینسون، افسردگی، اضطراب و اختلالات خواب از جمله رایج‌ترین بیماری‌های روحی سالمندان هستند.

مسئولیت شرکت‌های خدماتی در کمک به سلامت روانی سالمندان چیست؟

شرکت‌های خدمات پرستاری، با ارائه این خدمات، تنش‌های برخورد با سالمندان را کمتر کرده و با ایجاد حس آرامش در افراد مسن، به بهبود روان آن‌ها کمک می‌کنند.

چگونه یک پرستار سالمند مناسب پیدا کنیم؟

با استفاده از نظرات و تجربیات دیگران، مصاحبه با پرستاران، جستجو در اینترنت و … می‌توانید بهترین انتخاب را برای پرستار سالمند داشته باشید. البته استفاده از شرکت‌های خدمات پرستاری چون آسایش ایرانیان، کمک بیشتری به شما خواهد کرد.

در صورت نیاز به خدمات پرستاری (پرستار کودک در منزل، پرستار سالمند در منزل و پرستار بیمار در منزل) با ما تماس بگیرید. کارشناسان شرکت پرستاری آسایش ایرانیان؛ آماده ارائه مشاوره رایگان، به شما هستند.

مشاوره رایگان تلفنی