تاریخ انتشار: اکتبر 9th, 2023نویسنده: دسته بندی: سالمند
رسیدگی به نیازهای اجتماعی سالمندان و خدمات پرستاری

استفاده از خدمات پرستاری و رسیدگی به نیازهای اجتماعی سالمندان توسط پرستاران اعزامی از شرکت‌های فعال در این حوزه، یک گزینه مناسب برای خانواده‌ها و افرادی است که نمی‌توانند به طور کامل از عزیزان خود نگهداری و مراقبت کنند. افراد فعال در این مجموعه‌ها، دارای تحصیلات مرتبط در این زمینه بوده و آموزش‌های لازم را برای تامین نیازهای اجتماعی سالمندان گذرانده‌اند. به همین دلیل نیازهای روحی و جسمانی آن‌ها را می‌شناسند و می‌توانند به خوبی آن‌ها را برطرف کنند.

در این مطلب به کلیه نکات لازم در زمینه مراقبت از سالمندان و توجه به نیازهای اجتماعی این افراد پرداخته و نکاتی را برای بهبود کیفیت زندگی آن‌ها به شما ارائه خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

مراقبت از سالمندان و توجه به خواسته های اجتماعی سالمندان

نیازهای اجتماعی سالمندان

حضور در فعالیت‌های گروهی و جمعیت‌های اجتماعی که باعث سلامت می شود

توجه به نیازهای روحی سالمندان تنها با شناخت آن‌ها امکان‌پذیر است. موارد زیر را می‌توانیم جزء اساسی‌ترین خواسته‌های سالمندان بدانیم:

 1. حضور در فعالیت‌های گروهی و جمعیت‌های اجتماعی که باعث سلامت روانی آن‌ها می‌شود.
 2. نیاز به حمایت از طرف خانواده، دوستان، آشنایان و پرستاران که در صورت عدم وجود آن‌ها، مشکلات عاطفی فراوانی در افراد سالمند ایجاد خواهد شد.
 3. سالمندان نیاز دارند تا در دورهمی‌های هم سن و سالان خود شرکت کنند. این ارتباطات دوستانه، حس بهتری به آن‌ها داده و فرصتی را فراهم می‌کند تا روابط اجتماعی خود را بهبود بخشند.
 4. سالمندان نیاز به سرگرمی دارند و انجام فعالیت‌هایی مانند پازل، کتاب و روزنامه خواندن، یادگیری مهارت‌های جدید و بازی کردن، این نیاز آن‌ها را برطرف خواهد کرد.
 5. شرکت در فعالیت‌هایی که باعث احساس موفقیت در فرد سالمند می‌شود نیز به بهبود سلامت روانی او کمک خواهد کرد.
 6. تشویق سالمندان برای تصمیم‌گیری و انجام کارهای روزمره، احساس استقلال و کنترل کامل در زندگی را به آن‌ها می‌دهد.
 7. برقراری ارتباط با افرادی غیر از اعضای خانواده، به سالمندان کمک می‌کند تا ارتباطات بیشتری داشته باشند. این افراد، دوستان، همسایگان، همکاران سابق و افرادی با علایق مشترک هستند.
 8. گاهی سالمندان نیازمند مراجعه به پزشک برای مشاوره و مراقبت‌های پرستاری هستند تا بتوانند مشکلات روانی مانند افسردگی و اضطراب خود را از بین ببرند.
 9. ایجاد محیطی امن و مطمئن برای سالمندان نیز اهمیت داشته و جزء نیازهای اصلی آن‌ها به شمار می‌‌رود.
 10. سالمندان نیاز دارند تا فعالیت‌های هدفمندی را در اجتماع انجام دهند. به عنوان مثال شرکت در انجمن‌ها، خدمات داوطلبانه، کمک به دیگران و فعالیت در سازمان‌ها و موسسات اجتماعی می‌تواند برای آن‌ها مناسب باشد.

مواردی که گفته شد، تنها بخشی از نیازهای سالمندان بوده و ممکن است نیازهای اجتماعی در افراد مختلف، متفاوت باشند. با شناخت این موارد و همدلی و درک آن‌ها، می‌توانید پاسخ مناسبی را برای بهبود زندگی‌شان در نظر بگیرید. برای رفاه و رضایتمندی سالمندان، لازم است که نیازهای اجتماعی آن‌ها برآورده شده و فرصت‌هایی برای برقراری ارتباطات اجتماعی و فعالیت در جامعه به آن‌ها ارائه شوند.

همچنین بخوانید: انواع سرم تقویتی و کاربرد آن‌ها در مرکز پرستاری چیست؟

خدمات پرستاری نیازهای اجتماعی سالمندان

تامین نیازهای اجتماعی سالمندان توسط پرستار سالمند

ارتباط و تعامل بین جوانان و سالمندان برای افزایش احساس ارزشمندی

زمانی که یک پرستار سالمند از شرکت خدمات پرستاری به منزل شما اعزام می‌شود، باید با توجه به  نیازهای فرد مورد نظر، راهکارهای مختلفی را جهت بهبود کیفیت زندگی او در نظر بگیرد. چند مورد از اقداماتی که پرستاران سالمند برای نگهداری از فرد مورد نظر شما انجام می‌دهند عبارتند از:

 • ارائه فعالیت‌های آموزشی و خلاقانه مانند هنر، موسیقی، رقص و تئاتر
 • ارتباط و تعامل بین جوانان و سالمندان برای افزایش احساس ارزشمندی
 • شرکت دادن فرد سالمند در فعالیت‌های اجتماعی مانند گردهمایی‌ها، سفرهای گروهی، ساعات داستان خوانی و بازی‌های گروهی مناسب با سن آن‌ها مانند شطرنج
 • ارائه خدمات بهداشتی و پزشکی مناسب به فرد سالمند در صورت نیاز
 • حمایت از استقلال و اعتماد به نفس سالمندان با ارائه وسایل کمکی مناسب و حمایت از آن‌ها در انجام فعالیت‌های روزمره
 • ارائه آموزش و یادگیری در زمینه‌های مختلف
 • برگزاری فعالیت‌های تفریحی مناسب با توجه به تمایلات و علایق سالمندان
 • توجه به نیازهای روحی و روانی سالمندان با فراهم کردن فضایی آرام و مطمئن برای استراحت و ارائه خدمات روانشناختی و روان‌درمانی
 • آموزش به اطرافیان سالمند درباره نحوه برخورد با او و تامین نیازهای روحی و جسمی فرد

این راهکارها می‌توانند باعث بهبود کیفیت زندگی سالمندان شده و به آنان در حفظ سلامت و رفاه بیشترشان کمک کنند. اغلب پرستاران سالمند، آموزش‌های لازم در این زمینه را به صورت کاملا تخصصی گذرانده‌اند و سعی می‌کنند به بهترین شکل ممکن آن‌ها را انجام دهند.

همچنین بخوانید: تشخیص و علائم بیماری بهجت چیست؟

مزایای استخدام پرستار و توجه به نیازهای اجتماعی و ارتقاء کیفیت زندگی سالمندان

استخدام پرستار سالمند در منزل می‌تواند مسئولیت‌های شما را برای مراقبت از این افراد کمتر کند. در ادامه به مزایای بیشتر کمک گرفتن از این افراد اشاره خواهیم کرد:

 1. استخدام یک مراقب یا پرستار می‌تواند احساس راحتی و امنیت بیشتری در سالمند ایجاد کند. سالمندان معمولاً از این موضوع نگرانند که بار اضافی روی دوش فرزندان خود باشند و با وجود یک پرستار در منزل، این نگرانی از بین خواهد رفت.
 2. مراقبت و نگهداری از یک سالمند، استرس و فشار زیادی را برای اعضای خانواده به همراه دارد. استخدام یک مراقب یا پرستار متخصص در منزل، این فشار و استرس را کاهش داده و به اعضای خانواده امکان دهد تا بیشتر به امور دیگری مانند کار یا زندگی شخصی خود رسیدگی کنند.
 3. پرستار سالمند به تامین نیازهای روزانه او مانند تغذیه مناسب، خواب به موقع و بهداشت شخصی کمک کرده و سلامت و کیفیت زندگی او را تضمین کند.
 4. حضور مداوم یک پرستار در تمامی ساعات شبانه روز، احساس امنیت و آرامش بیشتری را برای سالمند ایجاد کرده و این امر اعتماد به نفس بالاتری را برای مواجهه شدن با چالش‌های روزمره به او خواهد داد.

نیازهای اجتماعی سالمندان را جدی بگیرید…

همانطور که در این مطلب گفته شد، تامین نیازهای اجتماعی سالمندان توسط پرستار سالمند یا فرزندان آن‌ها اهمیت زیادی دارد. فرد مراقب، نه تنها باید به نیازهای پزشکی و فیزیکی سالمندان توجه کند، بلکه باید نیازهای اجتماعی آن‌ها را هم در نظر بگیرد. علاوه بر این، پرستار سالمند می‌تواند فعالیت‌های تفریحی و سرگرمی او را هم فراهم کرده و به فرد کمک کند تا روابط دوستانه و صمیمی را با همسن و سال‌های خود داشته باشد.

تامین نیازهای اجتماعی سالمندان توسط پرستار سالمند ، روشی مناسب برای کسانی است که زمان زیادی برای ارتباط با والدین خود ندارند. پرستاران با مراقبت از سالمندان و توجه به نیازهای اجتماعی آن ها ، دوران سالمندی را برای این افراد شیرین‌تر کرده و چالش‌هایشان را به کمترین میزان ممکن می‌رسانند.

حال، اگر شما هم فرد سالمندی در منزل دارید و نمی‌توانید به شکل تخصصی و صحیح از او مراقبت کنید، از مجموعه آسایش ایرانیان کمک بگیرید. این مجموعه با پرستاران حرفه‌ای همکاری داشته و بهترین پرستار مناسب سالمند را به منزل شما اعزام می‌کند.

همچنین بخوانید: نحوه پیدایش و روش های درمان کرم آسکاریس

سوالات متداول

چه نیازهای اجتماعی معمولی در سالمندان وجود دارد؟

برخی از نیازهای اجتماعی سالمندان شامل تعامل اجتماعی، روابط دوستانه، شرکت در فعالیت‌های گروهی و حضور در اجتماع است.

چگونه می‌توان نیازهای اجتماعی سالمندان را تامین کرد؟

نیازهای اجتماعی سالمندان را می‌توانید خودتان یا با کمک گرفتن از پرستاران سالمند تامین کنید.

نقش پرستاران سالمند در رسیدگی به نیازهای اجتماعی سالمندان چیست؟

پرستاران سالمند می‌توانند در حفظ روابط اجتماعی سالمندان، شرکت دادن آن‌ها در فعالیت‌های اجتماعی، ایجاد فرصت‌های تفریحی و حمایت عاطفی آن‌ها نقش داشته باشند.

چگونه می‌توان پرستار سالمند مناسب را انتخاب کرد؟

برای انتخاب پرستار سالمند، باید معیارهایی مانند تجربه کاری، تخصص او در مراقبت از سالمندان، مهارت‌های ارتباطی و توانایی در ارائه خدمات را در نظر گرفت.

در صورت نیاز به خدمات پرستاری (پرستار کودک در منزل، پرستار سالمند در منزل و پرستار بیمار در منزل) با ما تماس بگیرید. کارشناسان شرکت پرستاری آسایش ایرانیان؛ آماده ارائه مشاوره رایگان، به شما هستند.

مشاوره رایگان تلفنی