خدمات نگهداری و پرستاری از کودک و نوزاد

امروزه، بسیاری از والدین، به دلایلی جهت مراقبت از کودک یا نوزاد خود به خدمات پرستاری کودک در منزل نیاز دارند. اما یافتن یک پرستار کودک قابل‌ اعتماد و باتجربه، که بتواند به‌خوبی از عهده پرستاری و نگهداری از کودک برآید، کار آسانی نیست.

با توجه به این نکته که دوران کودکی، دوره‌ای بسیار حساس و احساسی برای هر بچه محسوب می‌شود؛ انتخاب یک پرستار کودک خوب و با‌تجربه، می‌تواند تاثیر مستقیمی بر شادی و سلامتی فرزند شما داشته باشد. برای این منظور، مرکز خدمات پرستاری آسایش ایرانیان، با سالها سابقه در ارائه خدمات پرستاری بچه در منزل، با تیمی مجرب از پرستاران کودک، آماده ارائه خدمات باکیفیت و حرفه‌ای به شما هموطنان و همشهریان عزیز تهرانی می‌باشد.

ما با ارائه دقیق و باکیفیت خدمات نگهداری، مراقبت و پرستاری نوزاد و کودک در منزل، آسایش و راحتی را برای شما  و عزیزانتان، به ارمغان می‌آوریم.

پرستار کودک در منزل

پرستار کودک در منزل

در صورت نیاز به خدمات پرستاری (پرستار کودک در منزل، پرستار سالمند در منزل و پرستار بیمار در منزل) با ما تماس بگیرید. کارشناسان شرکت پرستاری آسایش ایرانیان؛ آماده ارائه مشاوره رایگان، به شما هستند.

مشاوره رایگان تلفنی

وظایف پرستار کودک در نگهداری از کودک

وظیفه پرستار کودک در خانه به موارد مهمی از جمله، سن کودک و انتظارات شما به عنوان والدین کودک بستگی دارد. شما ممکن است فقط به یک پرستار کودک نیاز داشته باشید تا به فرزندتان در انجام تکالیف کمک کند یا از طرف دیگر ممکن است به یک پرستار کودک نیاز داشته باشید که شبانه‌روز از فرزند شما مراقبت و نگهداری کند.

نگهداری از کودک

در این موقعیت وظایفی مانند: تغذیه، تعویض پوشک، کمک به بهداشت، خواباندن نوزاد، پرکردن اوقات فراغت و … بر عهده پرستار در منزل است. در زیر برخی از وظایف پرستار بچه در خانه آورده شده است:

 • مراقبت کامل از کودک: مراقبت از کودکان برای جلوگیری از خودآزاری و ایجاد پیوند عاطفی با کودکان یکی از مهمترین وظایف پرستار است. زیرا باعث می‌شود بچه‌ها احساس کنند که والدین‌شان شبانه‌روز آنجا نیستند.
 • نظافت و بهداشت: پرستار کودک باید توجه ویژه‌ای به نظافت و بهداشت نوزاد (بچه) داشته باشد. در این خصوص، وظایفی همچون تعویض پوشک، شستشو و بهداشت بدن، تمیز کردن لوازم بازی، مبلمان و سایر اشیای کودک و …را برعهده دارد. همچنین، او باید مطمئن شود که کودک در محیطی پاک و سالم قرار دارد و از بیماری‌ها و عفونت‌ها در امان است.
 • تغذیه: پرستار کودک باید با همکاری خانواده و پزشک کودک، برنامه تغذیه مناسب برای کودک را اجرا کند و از مواد غذایی ضروری و متناسب با سن کودک استفاده کند.
 • مراقبت از سلامت: مراقب کودک باید بتواند نشانه‌های ناراحتی و بیماری را در بچه، تشخیص داده اقدامات اولیه مناسب را انجام داده و با پزشک کودک، هم مشورت نماید. به والدین بچه اطلاع دهد و تمامی توصیه‌های پزشکی را مو‌به‌مو اجرا نماید.
 • بازی و فعالیت: باید برای کودک وقت کافی بگذارد. پرستار کودک یا مراقب کودک با ایجاد سرگرمی و بازی کردن با کودک هم میتواند او را سرگرم کند و هم به‌صورت غیر مستقیم می‌تواند به کودک آموزش دهد.

والدین به دلایل متفاوتی ممکن است نیاز به استخدام پرستار کودک برای مراقبت از فرزندشان داشته باشند.دلایل اصلی استخدام پرستار بچه عبارتند از:

 • والدین شاغل
 • موقعیت‌هایی مانند مهمانی رفتن و مسافرت
 • در شرایط غیر‌منتظره
 • بستری شدن والدین
 • وقتی یک نوزاد جدید به‌دنیا می‌آید.
 • با نگهداری از چندین کودک
 • چند روز در هفته برای انجام کارهای شخصی

مزایای استخدام پرستار بچه جهت مراقبت از کودک در منزل

قطعا استخدام پرستار کودک در منزل مزایای زیادی برای والدین و خود کودک دارد. در ادامه به برخی از این مزایا اشاره کرده‌ایم:

 • کاهش مسئولیت‌های والدین و ایجاد فرصت مطلوب برای ایجاد ارتباط با فرزندان:
  با بهره‌گیری از خدمات پرستار کودک در منزل، والدین می‌توانند برخی از مسئولیت‌هایشان را به پرستار، واگذار نمایند؛ بنابراین، فرصت بیشتری برای وقت‌گذرانی و برقراری ارتباط با فرزندانشان، به دست آورند.
 • بهبود ارتباط والدین با یکدیگر:
  والدین، کمتر درگیر روزمرگی و فعالیت‌های خانه می‌شوند، در نتیجه زمان بیشتری برای وقت گذراندن با خانواده و یکدیگر خواهند داشت؛ در نتیجه، باعث ایجاد محیط صمیمی و خانوادگی می‌شود.
 • بهبود ارتباطات اجتماعی والدین با سایرین:
  والدین با بهره‌گیری از خدمات پرستار نوزاد، بیش از پیش می‌توانند به سایر فعالیت‌ها و ارتباطات اجتماعی بپردازند.
 • افزایش اطمینان و آرامش خاطر والدین:
  حضور پرستار در منزل، به والدین امکان می‌دهد تا به‌راحتی به فعالیت‌های خود همانند مراجعه به محل کار، تحصیل و …، بپردازند؛ همچنینن، به دلیل داشتن فردی با تجربه در کنار فرزندانشان، احساس اطمینان و آرامش خاطر بیشتری خواهند داشت.
 • آموزش و رفتار پرستاری متناسب با نیازهای کودک:
  پرستار بچه، می‌تواند به والدین کمک کند تا بهترین روش‌های پرورش و تربیت کودک را به کار گیرند. علاوه بر این، وی می‌تواند به والدین نکات مهمی در خصوص تغذیه، بهداشت و سلامت کودکان ارائه کند و نحوه‌ی مراقبت از کودکان را به طور صحیح به آنها آموزش دهد. این باعث خواهد شد که والدین بهتر بتوانند نیازهای کودک خود را تامین کرده و بتوانند راحت‌تر از پس مشکلاتی که در زمینه‌ی پرورش کودک با آن مواجه می‌شوند، برآیند.

قیمت پرستار کودک چگونه تعیین میشود؟

عوامل مختلفی همچون تعرفه قانونی، تعداد کودکان، سن کودکان، وضعیت سلامت جسمی و روانی کودک، مکان زندگی پرستار و میزان تحصیلات و تجربه او بر محاسبه میزان دستمزد پرستار کودک تاثیر‌گذار است. در ادامه این موارد تاثیرگذار در نرخ و هزینه پرستار کودک را به اختصار شرح می‌دهیم:

تعرفه پایه و قانونی

تعرفه پایه قیمت پرستار کودک در منزل، سالانه توسط مراجع ذی‌صلاح مانند شورای عالی بیمه و نظام پرستاری به مراکز خدمات پرستاری در منزل ابلاغ می‌شود.

تعداد کودکان

هرچه تعداد کودکانی که به مراقبت نیاز دارند بیشتر باشد، بالطبع مسئولیت‌ها و تعرفه‌ پرستار نیز افزایش پیدا خواهد کرد.

سن کودکان

نگهداری از نوزادان و کودکان نوپا به مهارت و توجه بیشتری نیاز دارد، اما کودکان بزرگتر وابستگی کمتری به پرستار دارند.

وضعیت سلامت کودک

در شرایطی که کودک دچار معلولیت یا بیماری های خاص جسمی یا ذهنی باشد، مسئولیت‌های بیشتری برعهده پرستار خواهد بود.

ساعات حضور پرستار

از مهم‌ترین عوامل در محاسبه دستمزد پرستار، مدت زمان حضور پرستار در کنار بچه یا نوزاد است. شیفت‌های کاری پرستار معمولاً به صورت شبانه، روزانه یا شبانه‌روزی دسته‌بندی می‌شود که به صورت تمام‌وقت یا نیمه‌وقت قابل‌ مذاکره خواهد بود.

مکان زندگی

میزان فاصله بین محل زندگی پرستار و مکان خدمت او، یکی دیگر از عوامل مؤثر بر میزان دستمزد پرستار کودک است. هر چه این فاصله بیشتر باشد، پرستار زمان و هزینه بیشتری صرف تردد خواهد کرد که بالابردن دستمزد او را در پی خواهد داشت.

تحصیلات و تجربه

پرستارانی که از تجربه و تحصیلات بیشتری برخوردار هستند، در ارائه خدمات مراقبتی، سرعت عمل و دقت بیشتری دارند.

ویژگی پرستار خوب برای بچه

اگر می‌خواهید پرستار خوب و مناسبی برای کودک خود انتخاب کنید سعی کنید مراقب کودک این ویژگی‌ها را داشته باشد. این‌گونه خیالتان راحت خواهد بود که کودک شما در کنار فردی قابل اعتماد، دلسوز و مهربان است.

صبر

صبوری مهم‌‌ترین خصلت یک پرستار کودک موفق است. گاهی ممکن است کودکان موقعیت‌های استرس‌زا و ناراحت کننده‌ای به‌وجود آورند و از دستورالعمل‌های پرستار پیروی نکنند. در این شرایط، تنها یک پرستار صبور، قادر به حفظ آرامش و مدیریت اوضاع آشفته خواهد بود.

مهارت های ارتباطی

برقراری ارتباط مثبت و مؤثر، از مهم‌ترین ویژگی‌های پرستار کودک بشمار می‌رود. مهارت پرستار در ایجاد ارتباط مؤثر با کودک با توجه به شرایط سنی او بسیار مهم است. از طرف دیگر پرستار نوزاد، باید مداوم با والدین یا سایر اعضای تیم مراقبت از کودک در ارتباط باشد.

نگرش مثبت به کودکان

علاقه ذاتی به صرف زمان با کودکان، یکی از مهم‌ترین خصلت‌های یک پرستار بچه خوب است. معمولاً هر چه پرستار در کنار کودکان احساس راحتی و همدلی بیشتری داشته باشد؛ در انجام وظایف محوله اعتمادبه‌نفس بهتری نشان می‌دهد.

پرانرژی و با استقامت

کودکان می‌توانند تمام روز بدون توقف، بازی کنند و انرژی زیادی برای کشف دنیای پیرامون خود دارند. در این شرایط استقامت و توانایی پرستار در همراهی با کودکان بسیار مهم است. از سویی دیگر توانایی‌های فیزیکی پرستار باید در حدی باشد که امکان در آغوش گرفتن و حمل کودکان در فواصل کوتاه را داشته باشد.

مهارت‌های کودکیاری

یک پرستار خوب باید انسانی تحصیل‌کرده، مراقب و مسئولیت‌پذیر باشد. عموماً پرستاری که از آگاهی کافی در خصوص ویژگی‌های جسمی و ذهنی کودکان و  کمک‌های اولیه برخوردار باشد، در ارائه خدمات خود موفق‌تر عمل می‌کند.

پرستار نیمه وقت کودک

شیفت‌های کاری پرستار بچه، معمولا به دو شکل نیمه‌وقت و تمام‌وقت است. یک پرستار کودک نیمه وقت، در هفته حدود ۲۰ تا ۳۵ ساعت در کنار فرزند شما حضور پیدا خواهد کرد.

مراقبت از کودک

البته ساعات حضور پرستار نیمه‌وقت، بر اساس نیازهای هر کودک و انتظارات خانواده ها  متفاوت است، به‌ عنوان ‌مثال ممکن است کودک برای چند ساعت در روز، روزهای محدودی در هفته یا ایام تعطیل به مراقبت نیاز داشته باشد. در این شرایط، استخدام پرستار نیمه‌وقت گزینه هوشمندانه‌ای به نظر می‌رسد و از نظر اقتصادی نیز مقرون به صرفه‌تر است.

استفاده از شرکت‌های پرستاری یا پرستار شخصی؟

اعتماد، عامل شماره یک در استخدام یک پرستار بچه است. اگر خوب تحقیق کرده باشیم از اینکه بچه‌هایمان را با پرستار بچه رها کنیم، ترس و ارعاب بر ما غلبه نمی‌کند. همانطور که می‌دانید پرستار کودک باید بخشی از روز و یا حتی به‌طور شبانه‌روزی از کودک شما مراقبت کند؛ بنابراین برای این‌که بتوانید به او اعتماد کرده و فرزند خود را به او بسپارید؛ باید پرستاران را به‌دقت غربالگری کنید و از فیلترهای زیادی را رد کنید.

بنابراین برای نگهداری کودک در خانه باید مراقبت و نظارت بر عملکرد همه جانبه پرستاران پس از اعزام پرستار به منزل انجام شود. استخدام پرستار در بین دوستان و یا سایت‌ها و پلتفرم‌هایی که برای این منظور طراحی نشده‌اند، نه تنها می‌تواند به نفع شما و ‌فرزندانتان نباشد؛ بلکه باعث ایجاد مشکل نیز می‌شود. هر گونه کوتاهی آموزشی چه در مهدکودک چه در خانه و یا عدم مهارت کافی در مراقبت از کودک شما می‌تواند سلامت کودک شما را به خطر بیندازد.

از آنجایی که مراقبت از بچه فرآیند حساسی است که نیاز به صبر، پشتکار، مهارت و مسئولیت دارد؛ به یاد داشته باشید که نمی‌توان به همه موسسات اعتماد کرد.

بنابراین به موسساتی مراجعه کنید که ضمن داشتن سابقه خدمات پرستاری، به صورت دوره ای و مستمر بر عملکرد پرستاران و کارکنان آن نظارت داشته باشند و مراجعین قبلی همواره از این موسسه و خدمات ارائه شده راضی باشند. شرکت پرستاری آسایش ایرانیان با رائه خدمات پرستار کودک جهت نگهداری و مراقبت از کودک دلبند شما بهترین انتخاب جهت همشهریان عزیز تهرانی است. برای درخواست پرستار کودک با کارشناسان حرفه‌ای ما در تماس باشید.

سوالات متداول

یک تعرفه پایه و قانونی توسط مراجع ذیصلاح مانند شورای عالی بیمه و نظام پرستاری به موسسه‌های خدمات پرستاری در منزل، ابلاغ می‌شود. که بر اساس خواسته و نیاز والدین این قیمت می‌تواند تغییر کند؛ برخی از مواردی که بر هزینه پرستار بچه در امور نگهداری از کودک تاثیر میگذارد عبارتند از:تعداد کودکان، سن کودکان، ساعات مورد نیاز حضور پرستار کودک در منزل، مکان زندگی، تحصیلات و تجربه پرستار بچه، وضعیت سلامت نوزاد یا کودک.

 1. بررسی سوابق کاری پرستار کودک: هنگامی که به دنبال یک پرستار بچه، می‌گردید؛ حتما باید سوابق کاری پرستار را بررسی کنید. از او بخواهید که رزومه کاری خود را به شما ارائه دهد و همچنین با او درباره تجربیات قبلی‌‌اش، صحبت کنید.
 2.  بررسی عدم سوء پیشینه و اعتیاد پرستار
 3.  برگزاری جلسه مصاحبه حضوری
 4.  گذاشتن یک روز آزمایشی قبل از استخدام پرستار: برای مشاهده عملکرد پرستار در شرایط واقعی و اطمینان از توانایی او در مراقبت از کودک، می‌توانید یک روز کاری آزمایشی برای او در نظر بگیرید. این کار به شما کمک می‌کند تا با نحوه برخورد و کیفیت خدمات ارائه شده توسط وی، آشنا شوید و متوجه شوید آیا کودک و پرستار می‌توانند با هم ارتباط خوبی برقرار کنند و با هم سازگار هستند.

وظایف پرستار کودک بسته به نوع توافقتان با او می‌تواند متفاوت باشد اما به طور کلی شامل موردی چون: نگهداری ازکودک یا نوزاد به نحو احسنت، حمام و نظافت کودکان، در صورت توافق و نیاز کمک به مادر در کارهای منزل، پخت غذا و میان وعده‌ کودک و مراقبت از کودک در زمان بیماری می‌باشد.

در شرکت پرستاری آسایش ایرانیان، کارشناسان ما به شما کمک می‌کنند تا پرستار متناسب با شرایط کودکتان را انتخاب کنید و علاوه بر نگهداری از کودکان معلول تمامی موارد مانند: پرستاری کودکان بیش فعال، پرستاری از کودکان اوتیسم، پرستاری از کودکان پروانه‌ای، نگهداری از کودکان با ناتوانی‌های حرکتی و سندرم داون را پشتیبانی می‌کند.

این یک امر توافقی‌ است و به شرایط شما بستگی دارد. در صورت توافق طرفین و به طوری که در قرارداد ذکر شود می‌تواند یکی از وظایف پرستار بچه باشد.

درصورتی که درخواست رسیدگی به امور درسی کودک را از پرستار انتظار داشته باشید و در قرارداد ذکر شود؛ این امر در میزان حقوق پرستار تاثیرگذار خواهد بود.

بله، پخت وعده‌های غذایی و میان وعده کودک به طور کلی بر عهده‌ی پرستار است.