تاریخ انتشار: جولای 20th, 2023نویسنده: دسته بندی: خدمات منزل
چک لیست نظافت منزل و کاربرد آن

تنبلی در کارهای خانه مشکلی است که اغلب ما کم و بیش با آن درگیر هستیم‌. درواقع شاید ما با پشت گوش انداختن کارهای خانه می‌خواهیم از سردرگمی و دوندگی‌های بی هدف آن فرار کنیم و بخاطر زمان‌بر بودن این کار وقتمان را صرف چیز دیگری کنیم. درحالیکه نظافت منزل مسئولیتی جدایی‌ناپذیراز زندگی است و باید به هر نحوی که شده به آن رسیدگی کنیم.

اگر در امور نظافت منزل خود دچار مشکل شده‌اید، پیش از هر چیز روی کمک تیم آسایش ایرانیان حساب کنید! مجموعه ما با سال‌ها سابقه درخشان در زمینه امور نظافتی و پرستاری، بهترین خدمات را با مناسبترین هزینه خدمت مشتریان گرامی ارائه می‌نماید. تمام خدمات پرستاری آسایش ایرانیان در حوزه نظافت منازل توسط نیروهایی مجرب و آموزش دیده انجام می‌پذیرند که در انتهای کار نمونه چک لیست خدمات نظافت در منزل را کامل و با جزئیات در اختیار مشتریان قرار می‌دهند. اما به‌راستی جدول برنامه هفتگی نظافت منزل چگونه تنظیم می‌شود و لیست کارهای خانه چطور می‌تواند به پرسش “چگونه در کارهای خانه زرنگ باشیم؟” پاسخ دهد؟

اهمیت چک لیست کارهای خانه

کارهای منزل

اهمیت نوشتن کارای حانه در مدیریت زمان نقش بسزایی دارد.

 

اگرچه نظافت منزل کاری بسیار ساده و پیش پاافتاده به نظر می‌رسد. اما کافیست تصمیم به نظافت منزل بگیرید تا ببینید برای سرباز زدن از این مسئولیت چه برهمکنش‌هایی که در مغز رخ نمی‌دهد!! احتمالا برای شما هم پیش آمده که نظافت اتاق خود را شروع کنید و با این خیال که نیم ساعته تمام می‌شود، بعد از ۵ ساعت تلاش نفس‌گیر، خسته و داغون از اتاق بیرون بزنید.

درواقع این یکی از مصداق‌های بارز و ساده قانون پارکینسون است که می‌گوید:” هر کاری آنقدر زمان می‌برد که شما برایش مشخص کرده‌اید و اگر با خود قرار بگذارید که منزل را در ۱ ساعت تمیز و مرتب می‌کنید، این کار در یک ساعت تمام می‌شود و اگر دو روز قرار بگذارید، همان دو روز و حتی بیشتر به طول خواهد انجامید!”

پیشنهاد مقاله: انواع خدمات پرستاری

لیست کارهای خانه، عملیات نظافت را “هدفمند” می‌کند

برای اینکه قانون پارکینسون را در نظافت منزل، به نفع خود به کار بگیرید، باید اول از همه یک جدول برنامه هفتگی نظافت منزل طراحی کنید. لیست کارهای خانه را بنویسید، دسته‌بندی کنید و براساس اولویت بچینید. اولین مزیت لیست نظافت منزل این است که می‌توانید سرعت عمل خود را بالا برده و در کوتاهترین زمان ممکن نظافت را آغاز کنید و پیش ببرید.

ایجاد انگیزه برای انجام کارهای خانه مزیت دیگری است که تنظیم چک لیست نظافت منزل می‌تواند داشته باشد. وقتی بدانید دقیقا باید چه کار کنید و با انجام یکسری اقدامات هدفمند و مشخص می‌توانید به منزلی پاکیزه و زیبا دست یابید، قطعا شروع کار برایتان راحت‌تر خواهد شد و وظایف خود را به درستی انجام می‌دهید. لیست کارهای خانه کمک می‌کند حتی ریزترین جزئیات را هم از قلم نیندازید و به ترتیب صحیحی کارها را پیش ببرید.

مراحل اصلی نظافت خانه

توجه داشته باشید که برای نظافت هر بخش از منزل به یک چک لیست جداگانه نیاز دارید.

 

اگر بدون برنامه و نمونه چک لیست نظافت خانه کار را آغاز کردید، بدانید که بازنده بازی هستید و اگر آمدنتان با خودتان بوده، سالم برگشتنتان از نظافت خانه با خداست! چراکه کارهای خانه تمامی ناپذیرند و از هر گوشه که کار نظافت آغاز کنید، هزاران کار منتظر شما خواهند بود. پس این هوشمندی شماست که با تهیه چک لیست نظافت منزل، کار خود را سازماندهی کنید و از روی نقشه‌ای از پیش تعیین شده پیش بروید.

باید توجه داشته باشید که برای نظافت هر بخش از منزل به یک چک لیست جداگانه نیاز دارید. به عنوان مثال همانطور که پذیرایی وسیع، و پر از وسایلی است که باید تمیز شوند، آشپزخانه خود به تنهایی دنیایی است و باید در فرصتی مفصل به آن پرداخته شود. همچنین نظافت سرویس بهداشتی و اتاق خواب‌ها اصول خاص خود را دارند که این، وجود چک لیست جداگانه برای نظافت را الزام می‌بخشد.

بیشتر بخوانید: نظافت منزل فوری

چگونه در کارهای خانه زرنگ باشیم؟

در اولین گام نظافت خانه باید چک لیست، یا فهرستی دقیق از اقدامات لازم برای نظافت هر بخش را تهیه نمایید. توجه داشته باشید که در این لیست هیچ چیز نباید از قلم بیفتد. به دقت تمام خانه را زیر نظر گرفته و در صورت نیاز از نمونه چک لیست نظافت خانه برای نوشتن کمک بگیرید.

اگر قصد مرتب کردن تمام بخش‌های منزل را دارید، اول از همه اتاق خوابتان را مرتب کنید که هم در سلامت جسمی و هم راندمان کاری و اعتماد به‌نفستان تاثیر به سزایی دارد. چک لیست نظافت اتاق خواب، آشپزخانه، پذیرایی، لابی، پارکینگ و حیاط را به ترتیب یادداشت کنید و حدالامکان در جایی دردسترس مثل کمد یا یخچال نصب نمایید.

اگر نمی‌دانید یک چک لیست نظافت خانه باید چطور باشد، به آیتم‌های زیر توجه کنید:

 • آیا لباس‌های اضافه مرتب شده و در جای مناسب قرار گرفته‌اند؟
 • آیا زباله‌ای در اتاق باقی مانده است؟
 • آیا میز آرایشی و دراور مرتب هستند؟
 • آینه اتاق تمیز و سالم است؟
 • کف و دیوارهای اتاق ضد عفونی شده است؟
 • سطل زباله اتاق تخلیه شده و پاک و آماده است؟

نمونه چک لیست نظافت آشپزخانه نیز شامل موارد زیر است:

 • آیا سینک ظرفشویی و شیرآلات آشپزخانه به خوبی شستشو پیدا کرده‌اند؟
 • کف آشپزخانه ضد عفونی شده و تمیز و غیر لغزنده است؟
 • هود را تمیز کرده‌اید؟
 • دستگیره‌ها، کلاه‌ها، دستکش و لباس‌ها، شسته شده‌اند؟
 • یخچال و فریزر تخلیه، ضد عفونی و پاکیزه شده‌اند؟
 • چاقوها تیز و تمیز هستند؟
 • سطح بیرونی تجهیزات آشپزخانه تمیز شده و آیا دستگاه‌ها سرویس شده‌اند؟
 • کابینت‌ها را تخلیه و گندزدایی کرده‌اند؟
 • لوله‌های آشپزخانه باز هستند؟
 • فیلتر دستگاه تصفیه آب تعویض شده است؟
 • پادری یا فرش آشپزخانه تمیز است؟
 • سلامت و نظم مواد غذایی موجود در فریزر بررسی شده است؟
 • سقف آشپزخانه چه وضعیتی دارد؟

پیشنهاد مقاله: 5 ترفند برای نظافت آشپزخانه

در صورت نیاز به خدمات پرستاری (پرستار کودک در منزل، پرستار سالمند در منزل و پرستار بیمار در منزل) با ما تماس بگیرید. کارشناسان شرکت پرستاری آسایش ایرانیان؛ آماده ارائه مشاوره رایگان، به شما هستند.

مشاوره رایگان تلفنی

One Comment

 1. بهزاد سپتامبر 2, 2023 at 11:29 ق.ظ - Reply

  خدمات در منزل شما شاملل چه خدماتی میشه؟ خدمات نظافت فرش هم انجام میدید؟

ارسال دیدگاه