تاریخ انتشار: آگوست 21st, 2023نویسنده: دسته بندی: خدمات منزل
روش تمیز کردن انواع سطوح و فضاهای منزل

تمیز کردن خانه و بخش‌های مختلف آن اهمیت زیادی دارد، چراکه باید محیط منزل عاری از آلودگی باشد. کثیفی و آلودگی می‌تواند مشکل‌آفرین و زمینه بیماری‌های مختلف شود؛ مثلا آلودگی سطوح آشپزخانه، می‌تواند مواد غذایی را نیز آلوده کند. با تمام این حرف‌ها تمیز کردن خانه کار سختی بوده و بهتر است تا انواع ترفند حرفه ای تمیزکاری خانه با شوینده را بدانید تا کار شما راحت‌تر شود. در ادامه این مطلب روش تمیز کردن انواع سطوح و فضاهای منزل را معرفی می‌کنیم؛ تا انتها با شرکت پرستاری سفیر آرامش همراه ما باشید.

پاکسازی انواع سطوح و فضاهای منزل

نحوه تمیز کردن انواع سطوح و فضاهای منزل روش خاص خود را دارد و مثلا نمی‌توان با یک شوینده هم آشپزخانه را تمیز کرد، هم شیشه‌ها و اتاق‌ها را! از این رو بهتر است تا تکنیک‌های تمیزکاری و نظافت منزل در بخش‌های مختلف را بدانید.

تمیز کردن حمام و سرویس بهداشتی

شاید بتوان تمیز کردن حمام و سرویس بهداشتی را سخت‌ترین بخش تمیزکاری خانه دانست. تکنیک‌های تمیزکاری و نظافت منزل در حمام و سرویس بهداشتی شامل موارد مختلفی است. وسایلی که برای پاکسازی وان، روشویی، دستشویی فرنگی و دیگر بخش‌ها مورد استفاده قرار می‌دهید، نباید باعث ساییدگی شوند.

برخی افراد از پاک کننده‌های مخصوص سرویس بهداشتی استفاده می‌کنند که باید آن‌ها را بر روی سطوح ریخته و پس از مدت کوتاهی با یک پارچه تمیز کرد. البته از مخلوط آب و جوش شیرین هم می‌توان برای پاکسازی این سطوح استفاده کرد. برای از بین بردن رسوبات آهکی شیرآلات هم، سرکه به کار ببرید. در انتها نیز تمیز کردن آینه‌ها با شیشه پاک‌کن را فراموش نکنید.

همچنین بخوانید: مراقبت های ویژه پرستاری در منزل

پاکسازی سطوح اتاق خواب

برای تمیز کردن اتاق خواب ابتدا به سراغ تخت بروید. ملحفه‌ها و روبالشتی‌ها را جدا کرده و در ماشین لباس‌شویی بیاندازید. حالا روی فرش یا موکت را جاروبرقی کشیده و سرامیک یا پارکت‌ها را تی بکشید. در ادامه به سراغ پاکسازی انواع سطوح و فضاهای منزل در اتاق خواب بروید. آینه، مبل یا میز و کمد را با یک پارچه نم‌دار تمیز کنید تا گردوغبار آن‌ها گرفته شود. اگر روی انواع سطوح مانند میز لکه‌های خاصی دیده شد، می‌توانید از پاک کننده‌های مختلف کمک بگیرید.

همچنین بخوانید: بهترین روش آموزش پرستاری از سالمندان در منزل

تمیز کردن سطوح مختلف آشپزخانه از چربی

یکی از سخت‌ترین قسمت‌‌ها در نحوه تمیز کردن انواع سطوح و فضاهای منزل، آشپزخانه است. معمولا در اغلب بخش‌های آشپزخانه مانند اجاق گاز، هود، روی کابینت و دیگر قسمت‌ها، لکه‌های چربی دیده می‌شود. تمیز کردن آشپزخانه را با شستن ظرف‌های کثیف آغاز کرده و سپس به سراغ دیگر قسمت‌ها بروید. ترفند حرفه ای تمیزکاری خانه با شوینده برای رهایی از لکه‌های چربی، استفاده از پاک کننده‌های چند منظوره است. مقداری از آن را روی سطوح اسپری کرده و سپس با دستمال تمیز کنید. اگر می‌خواهید سطوح را بدون استفاده از مواد شیمیایی پاکسازی نمایید، یک لیموترش را نصف کرده و به جوش شیرین آغشته کنید؛ سپس آن را روی سطوح بکشید.

ترفند تمیز کردن منزل

در آشپزخانه مانند اجاق گاز، هود، روی کابینت لکه‌های چربی دیده می‌شود

برای تمیز کردن هود، می‌توانید فیلتر آن را تعویض کرده و در غیر این صورت در محلول جوش شیرین و مایع ظرفشویی به مدت چند دقیقه قرار دهید. اگر درون مایکروفر چربی‌ها سفت شده‌اند، ابتدا یک کاسه آب را درون آن قرار داده و مایکروفر را روشن کنید؛ پس از این کار لکه‌ها نرم شده و با دستمال پاک می‌شوند. تمیز و ضدعفونی کردن روی کابینت‌ها را نیز فراموش نکنید، چرا که مواد غذایی را بر روی آن‌ها قرار می‌گیرد، پس باید کاملا تمیز باشند.

پاکسازی سطوح هال و پذیرایی

تکنیک‌های تمیزکاری خدمات منزل در هال و پذیرایی با جارو کشیدن زمین و مبلمان آغاز می‌شود. در ادامه از یک دستمال نرم و نم‌دار برای گردگیری وسایل مختلف مانند تلویزیون، میز، وسایل تزئینی و غیره استفاده کنید. برای تمیز کردن لکه میزهای شیشه‌ای محلول شیشه پاک‌کن به کار ببرید. بخش‌هایی از کف سالن را که سرامیک هستند با تی تمیز کنید. اگر سرامیک لک گرفته، از محلول‌های پاک‌کننده سرامیک و دستمال استفاده کنید تا سرامیک آسیب نبیند.

همچنین بخوانید: نحوه ارائه خدمات پرستاری در منزل

پاکسازی وسایل خانه

هر بخشی از خانه را که تمیز کنید، با وسایل مختلفی روبه‌رو هستید که پاکسازی آن‌ها نیز اهمیت دارد. نحوه تمیز کردن انواع سطوح و فضاهای منزل شامل سقف و کف را انجام داده و سپس به سراغ وسایل بروید.

بهترین روش تمیز کردن منزل

تمیز کردن انواع سطوح و فضاهای منزل را انجام داده و سپس به سراغ وسایل بروید

برخی وسایل مانند بالای کمدها شامل راهکار برای تمیز کردن جاهای دور از دسترس در خانه می‌شوند که برای پاک کردن آن‌ها باید حوصله به خرج داد. برای تمیز کردن وسایلی مانند کنترل تلویزیون که درز و شکاف‌های ریزی دارند، از گوش پاک‌کن استفاده کنید. به خاطر داشته باشید که برای پاکسازی وسایل نباید اسکاچ زبر به کار برد و تنها می‌توان از یک پارچه نرم و نم‌دار یا پاک‌کننده‌های مخصوص کمک گرفت.

تمیز کردن سقف اتاق و لوستر

تمیز کردن لوستر و سقف از جمله راهکار برای تمیز کردن جاهای دور از دسترس در خانه به حساب می‌آیند. برای پاک کردن سقف‌ها می‌توانید جاروهای اسفنجی مخصوص را به کار ببرید و لوستر را نیز با یک پارچه نرم و نم‌دار به آرامی پاک کنید. زمانی که برای تمیز کردن سقف و لوستر روی چهارپایه می‌روید، رعایت نکات ایمنی را فراموش نکنید. همچنین به خاطر داشته باشید که تمیز کردن سقف اولین کاری است که برای پاکسازی اتاق خواب یا هال و پذیرایی باید انجام دهید تا بتوان بعدا گردوغباری که روی سطوح می‌ریزد را پاک کرد.

نیروهای حرفه‌ای خدمات و امور منزل

در این مطلب روش تمیز کردن انواع سطوح و فضاهای منزل را آموزش دادیم و به برخی انواع راهکار برای تمیز کردن جاهای دور از دسترس در خانه اشاره نمودیم. تمیزی منزل بخش مهمی از زندگی روزمره ماست و نمی‌توان از آن غافل شد. برای کسانی که در خارج از منزل مشغول به کار هستند و زمان محدودی دارند، تمیزکاری خانه واقعا سخت می‌شود. در این زمان می‌توان از نیروهای خدماتی کمک گرفت. مجموعه آسایش ایرانیان آماده است تا نیروهای حرفه‌ای خدمات و امور منزل را در اسرع وقت اعزام کند.

سوالات متداول

نحوه تمیز کردن انواع سطوح و فضاهای منزل در آشپزخانه چگونه است؟

تمیز کردن آشپزخانه با شستن ظرف‌ها آغاز شده و سپس باید لکه‌های چربی سطوح گاز، هود و کابینت را تمیز کرد. از پاکسازی رسوب آهکی سینک و همچنین پاک کردن سایر وسایل آشپزخانه نیز غافل نشوید.

در ترفند حرفه ای تمیزکاری خانه با شوینده از چه محصولاتی می‌توان استفاده کرد؟

شوینده‌هایی که برای تمیز کردن خانه مورد استفاده قرار می‌گیرند، تنوع بسیاری داشته که هرکدام برای سطح ویژه‌ای کاربرد دارند. از جمله این شوینده‌ها می‌توان به پاک کننده‌های چندمنظوره، شیشه پاک‌کن، شوینده سرویس بهداشتی، پاک‌کننده سرامیک و غیره اشاره کرد.

اتاق خواب را چگونه می‌توان تمیز کرد؟

برای تمیز کردن اتاق خواب ابتدا ملحفه‌ها و روبالشتی‌ها را بشویید. سپس با جارو کشیدن کف، تی کشیدن سرامیک یا پارکت و گردگیری وسایل، پاکسازی اتاق خواب را ادامه دهید تا همه جا تمیز شود.

چگونه می‌توان نیروهای خدمات منزل را درخواست کرد؟

برخی موسسه‌ها در زمینه اعزام نیروی خدمات منزل نیز فعالیت دارند. موسسه آسایش ایرانیان از جمله مراکز معتبر در این زمینه است که با نیروهای خدماتی حرفه‌ای و مورد اطمینان همکاری دارد.

هزینه نیروی خدماتی منزل چقدر است؟

هزینه نیروهای خدماتی نرخ ثابتی ندارد و با توجه به ابعاد فضای خانه و خدمات ارائه شده متفاوت خواهد بود. اما آنچه مشخص است، این هزینه با توجه به کیفیت خدمات دریافت شده، مقرون به صرفه است.

در صورت نیاز به خدمات پرستاری (پرستار کودک در منزل، پرستار سالمند در منزل و پرستار بیمار در منزل) با ما تماس بگیرید. کارشناسان شرکت پرستاری آسایش ایرانیان؛ آماده ارائه مشاوره رایگان، به شما هستند.

مشاوره رایگان تلفنی

One Comment

  1. مهسا سپتامبر 3, 2023 at 8:48 ق.ظ - Reply

    تمیز کردن حمام و سرویس بهداشتی سختره یا هال؟

ارسال دیدگاه