تاریخ انتشار: آگوست 12th, 2023نویسنده: دسته بندی: سالمند
بهترین روش آموزش پرستاری از سالمندان در منزل

سالمندان گروه سنی هستند که باید به طور مداوم تحت مراقبت قرار گیرند. با افزایش سن احتمال ابتلا به بیماری‌هایی همچون پارکینسون و آلزایمر افزایش می‌یابد و همین موضوع اهمیت مراقبت از سالمندان را بیشتر می‌کند. برای مراقبت از سالمندان گزینه‌های متعددی وجود دارد که یکی از آن‌ها استفاده از پرستار سالمند است. پرستاران سالمند باید آموزش‌های مختلفی را دریافت کنند تا آماده نگهداری از سالمندان شوند. در این مطلب قصد داریم تا نحوه آموزش به پرستاران سالمند را معرفی کرده و بهترین روش آموزش پرستاری از سالمندان را بررسی کنیم؛ پس تا انتها همراه ما باشید.

نحوه مراقبت از سالمندان

برای مراقبت و نگهداری از سالمندان روش‌های مختلفی وجود دارد. در اولین شیوه اعضای خانواده مسئولیت مراقبت از عزیز سالمند خود را بر عهده می‌گیرند. با توجه به مشغله‌های زندگی و شاغل بودن افراد در خارج از منزل، امکان مراقبت دائم از سالمندان توسط اعضای خانواده برای همه فراهم نیست. گزینه دیگر این است که می‌توان مراقبت از سالمند را به آسایشگاه‌های سالمندان سپرد. البته برخی از سالمندان به دلیل دوری از خانواده و یا عدم کنار آمدن با محیط آسایشگاه، به حضور در آنجا علاقه‌ای ندارند.

نحوه پرستاری از سالمند چگونه است؟

بهترین روش مراقبت از سالمندان استفاده از پرستار سالمند است

در آخرین روش می‌توان از یک پرستار سالمند کمک گرفت. پرستار سالمند در منزل حضور یافته و از سالمند شما مراقبت می‌کند. اگر سالمند به بیماری‌های مختلفی مبتلا بوده و یا توان حرکتی لازم را نداشته باشد، وجود پرستار بیمار ضروری‌تر خواهد بود. پرستار سالمند می‌تواند خیال خانواده را برای نگهداری از عزیزان خود راحت کند. از سوی دیگر وجود پرستار، برای خود سالمند نیز در مقایسه با آسایشگاه بهتر خواهد بود.

همچنین بخوانید: معرفی بیماری های روانی در سالمندان

آموزش پرستاری و مراقبت از سالمند

مراقبت از سالمندان کاری تخصصی است و به همین دلیل یک پرستار سالمند باید دوره‌های آموزشی مختلفی را سپری کند. نحوه آموزش به پرستاران سالمند نیز اهمیت زیادی دارد و به هر مرکزی نمی‌توان اعتماد کرد. برخی از مراکز فنی حرفه‌ای دارای مجوز رسمی از سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور هستند و اقدام به آموزش پرستاران سالمند می‌کنند.

آموزش پرستاری و مراقبت از سالمندان یک دامنه مهم و حیاتی در حوزه بهداشت و درمان است. این آموزش نه تنها به افراد مهارت‌های کلانی می‌آموزد که برای مراقبت از نیازهای فیزیکی و روحی سالمندان لازم است، بلکه به آن‌ها ارتباط بیشتری با این گروه ارزشمند از جامعه ایجاد می‌کند. احترام به حریم شخصیت و ارتقاء کیفیت زندگی سالمندان از جمله اهداف اصلی این آموزش است.

دوره آموزش پرستاری از سالمندان

دوره‌های سالمندیاری و نگهداری از سالمند

آموزش اصول پرستاری و مراقبت‌های ویژه از جمله مهارت های دوره سالمند یاری است

سالمندان بر اساس توانایی در انجام امور روزانه و همچنین با توجه به نوع بیماری و وضعیت سلامت با یکدیگر متفاوت هستند؛ در نتیجه پرستاران سالمند برای نگهداری از آن‌ها به مهارت‌های مختلفی نیاز دارند. در دوره مراقبت از سالمندان کلیه مهارت‌ها و دانش مورد نیاز در این زمینه آموزش داده می‌شود. از جمله اصلی‌ترین سرفصل‌های دوره آموزش پرستاری از سالمندان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • شیوه پرستاری از بیماران با اختلالات عصبی و بیماری‌های جسمی مختلف
 • آموزش به‌کارگیری مفاهیم خانواده و نیازهای آن
 • مدیریت زندگی سالمند
 • برقراری روابط سالم انسانی و اخلاقی با سالمندان
 • آموزش نحوه همکاری خانواده با سالمندان
 • آشنایی با بیماری‌ها و کنترل وضعیت سلامت سالمند
 • آموزش اصول پرستاری و مراقبت‌های ویژه
 • شناسایی داروها و استفاده از تجهیزات پزشکی و حرکتی مانند واکر
 • مراقبت‌های بهداشتی سالمند
 • کنترل رژیم غذایی سالمند و تدوین یک برنامه غذایی سالم

دوره‌های سالمندیاری این مراکز، کلیه مهارت‌های لازم برای مراقبت از سالمندان بیمار را ارائه می‌دهد. در پایان دوره، پس از سپری کردن آزمون‌های پایانی و به دست آوردن مدرک سالمندیاری، فرد برای ورود به این زمینه شغلی آماده است.

مزایای آموزش پرستار سالمند

با شرکت در دوره‌های آموزش پرستاری و مراقبت از سالمند، مهارت‌های مختلفی را می‌آموزید که یک زمینه شغلی جدید برای شما خواهد بود. در پایان این دوره‌ها مدرک معتبر فنی حرفه‌ای ارائه می‌شود که می‌توانید با استفاده از این مدرک، در مراکز خدمات پرستاری مشغول به کار شوید. همچنین این مدرک فنی حرفه‌ای قابل ترجمه بوده و می‌توان با استفاده از آن برای مهاجرت اقدام کرد. برخی از کشورها نیاز به پرستاران سالمند داشته و در این زمینه شغلی مهاجرپذیر هستند.

همچنین بخوانید: نحوه نگهداری از افراد پیر و سالمند

استخدام پرستار سالمند حرفه‌ای

در این مطلب درباره مراقبت از سالمندان صحبت کردیم و بهترین روش آموزش پرستاری از سالمندان را معرفی نمودیم. با شرکت در دوره‌های سالمندیاری می‌توان مهارت‌های ورود به این زمینه شغلی را کسب کرد. معمولا اغلب خانواده‌ها نمی‌توانند به طور مداوم در منزل مانده و از سالمند خود نگهداری کنید، به همین دلیل وجود پرستاران سالمند اهمیت زیادی دارد.

اگر شما نیز برای نگهداری از عزیزان خود به یک پرستار حرفه‌ای نیاز دارید، می‌توانید از موسسه خدمات پرستاری آسایش ایرانیان کمک بگیرید. این مرکز با پرستاران حرفه‌ای و آموزش دیده همکاری دارد و با پشتیبانی 24 ساعته آماده است تا بهترین پرستار را برای نگهداری از سالمند شما اعزام کند.

همچنین بخوانید: محاسبه قیمت پرستار سالمند در منزل

سوالات متداول

چگونه می‌توان از یک سالمند نگهداری کرد؟

خود اعضای خانواده می‌توانند مسئولیت نگهداری از سالمند را بر عهده بگیرند و یا از آسایشگاه‌های سالمندان استفاده کنند. البته بهترین روش برای آرامش اعضای خانواده و خود سالمند، کمک گرفتن از یک پرستار سالمند در منزل است.

نحوه آموزش به پرستاران سالمند شامل چه سرفصل‌ها و موضوعاتی است؟

در دوره مراقبت از سالمندان کلیه مهارت‌های لازم برای نگهداری از سالمن آموزش داده می‌شود. از جمله سرفصل‌های این دوره‌ها می‌توان به معرفی بیماری و کنترل وضعیت جسمی، برقراری ارتباط با سالمند، مراقبت‌های بهداشتی، اصول مراقبت‌های ویژه، کنترل رژیم غذایی و غیره اشاره کرد.

دوره آموزش پرستاری از سالمندان توسط چه مراکزی برگذار می‌شود؟

مراکز آزاد فنی حرفه‌ای برگزارکننده دوره‌های سالمندیاری یا پرستاری سالمند هستند. برخی از این مراکز دارای مجوز رسمی از سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور بوده و کلیه مهارت‌های لازم را آموزش می‌دهند.

مزایای آموزش پرستار سالمند و شرکت در دوره‌های سالمندیاری چیست؟

با شرکت در این دوره‌ها می‌توان مهارت‌های لازم برای آغاز شغل پرستار سالمند را کسب نمود. همچنین در پایان دوره مدرک معتبر و قابل ترجمه ارائه می‌شود. با ترجمه مدرک می‌توان برای مهاجرت به کشورهایی اقدام نمود که درخواست شغل پرستار سالمند را ارائه داده‌اند.

آیا پس از سپری کردن دوره مراقبت از سالمندان می‌توان وارد بازار کار شد؟

بله؛ برخی از این مراکز پس از پایان دوره، افراد را به موسسه‌های خدمات پرستاری معرفی می‌کنند. همچنین با داشتن مدرک سالمندیاری می‌توان در موسسه‌های مختلف مشغول به کار شد.

در صورت نیاز به خدمات پرستاری (پرستار کودک در منزل، پرستار سالمند در منزل و پرستار بیمار در منزل) با ما تماس بگیرید. کارشناسان شرکت پرستاری آسایش ایرانیان؛ آماده ارائه مشاوره رایگان، به شما هستند.

مشاوره رایگان تلفنی

2 دیدگاه

 1. علی آگوست 26, 2023 at 9:43 ق.ظ - Reply

  امکان مراقبت دائم از سالمند توسط شرکت شما هست؟

  • امیر تفرشی سپتامبر 10, 2023 at 9:33 ق.ظ - Reply

   با سلام، بله به صورت دائم توسط شرکت مراقبت و نگهداری می شود.

ارسال دیدگاه