تاریخ انتشار: آگوست 19th, 2023نویسنده: دسته بندی: خدمات منزل
فوت و فن تمیز کردن منزل چیست؟

تمیز کردن خانه جز اموراتی است که باید به صورت روزانه انجام شود. در صورتی که این ریتم را حفظ نمایید، همیشه خانه‌ای مرتب و تمیز خواهید داشت. همان طور که می‌دانید هر روز مقداری گرد و غبار روی سطح وسایل منزل می‌نشیند. این گرد و غبار از طریق پنجره و حتی دریچه‌های کولر نیز وارد خانه می‌شود که باید به طور مرتب تمیز شده و غبارروبی وسایل، کفپوش‌ها و … انجام شود. در ادامه این مطلب از مرکز پرستاری آسایش ایرانیان قصد داریم چند ترفند تمیز کردن منزل را با هم مرور کنیم. با ما همراه باشید.

بهترین ترفند تمیز کردن منزل

تمیزکاری خانه، اگر چه ساده به نظر می‌رسد؛ اما اتفاقا از اموری است که باید با ترفندهای خاص خود همراه شده و با دقت و مهارت، به انجام برسد. مهم‌ترین راهکار تمیز کردن منزل این است که از یک نقطه شروع کنیم و به دیگر نقاط منزل برسیم. در واقع تمیزکاری درهم ریخته و بدون برنامه‌ریزی، بدتر باعث خواهد شد تا فرایند تمیز کردن منزل طولانی شده و نتیجه کار نیز آن طور که باید، پیش نرود.

ترفند تمیز کردن منزل در بخش آشپزخانه

بهترین روش تمیز کردن منزل شروع تمیزکاری از آشپزخانه است، چرا که معمولا بیشترین بهم ریختگی و نیاز به نظافت در آشپزخانه هر منزلی وجود دارد. همان طور که می‌دانید به دلیل پخت و پز و چربی موجود در آشپزخانه، روی سطوح وسایلی که در آشپزخانه قرار دارند، چربی زیادی می‌نشیند. اگر این چربی‌ها به صورت مرتب تمیز نشوند، بعد از مدتی به سختی می‌توان آلودگی را از روی سطوح تمیز کرد.

بهترین روش تمیز کردن منزل

در تمیز کردن منزل شروع تمیزکاری از آشپزخانه است

بهترین ترفند تمیز کردن منزل، این است که ابتدا با تی، کف زمین را تمیز کنید. سپس سراغ کابینت‌ها رفته و با یک دستمال نمناک سطح کابینت‌ها را تمیز نمایید. حال می‌توانید با کمک یک اسپری چند منظوره مخصوص گاز و یک دستمال میکروفایبر، اجاق گاز را برق بیندازید. به سراغ دیگر وسایل آشپزخانه بروید و با یک دستمال نمناک تمامی غبار و چربی‌های ناشی از غذا را تمیز کنید.

همچنین بخوانید: روش تمیز کردن انواع سطوح و فضاهای منزل

نظافت سرویس‌های بهداشتی

برای تمیزکاری سرویس بهداشتی و حمام، باید از یک ماده شوینده مناسب استفاده کنید. به خاطر داشته باشید که به هیچ وجه نباید مواد شوینده و جرم‌گیر با هم مخلوط شوند.

ترفندهای تمیز کردن سرویس بهداشتی

برای تمیزکاری سرویس بهداشتی، باید از یک ماده شوینده مناسب استفاده کنید

همچنین با فرچه آغشته به جرمگیر و محلول شوینده مناسب،‌ می‌توانید دیوارهای سرویس را تمیز نمایید. ترکیب جوش شیرین و سرکه محلول فوق‌العاده‌ای به ما می‌دهد که خاصیت ضد عفونی کننده بالایی دارد. این مواد را روی سطوح بریزید و به مدت 15 الی 20 دقیقه صبر نمایید و سپس با استفاده از فرچه تمیزکاری را آغاز کنید. در خدمات منزل نیروی ارسال شد توسط شرکت تمامی این نکات را رعایت میکد.

راهکار تمیز کردن منزل در بخش سالن پذیرایی

برای تمیز کردن پذیرایی بهتر است مبل‌ها را جا به جا کنید و زیر آن‌ها را جارو برقی بکشید. حال مبلمان را سر جای خود قرار داده و سپس دیگر نقاط را جارو برقی بکشید. حال سراغ تی بروید و تمامی سرامیک‌های پذیرایی را تی بکشید. با استفاده از یک دستمال نمناک تمامی گرد و غباری که روی میز تلویزیون، میز ناهارخوری، تلویزیون و میز پذیرایی نشسته را تمیز نمایید.

همچنین بخوانید: نکات مهم جهت نظافت و شستشوی فرش و مبلمان

نظافت اتاق‌ خواب‌ها

سراغ اتاق‌ها بروید و هر وسیله را سرجای خود قرار دهید. با استفاده از دستمال نمناک روی سطوح  میز آینه و تخت و پاتختی‌ها را تمیز ‌کنید. دستمال کشیدن شیشه‌ها و شیار پنجره‌ها نیز نباید فراموش شود. در نهایت کف اتاق را جارو برقی و تی بکشید.

بهترین محلول برای پاک کردن منزل

برای آن که بتوانید از بهترین ترفند تمیز کردن منزل استفاده کنید، لازم است که شوینده‌های مناسبی نیز در دسترس داشته باشید. در واقع فوت و فن تمیز کردن خانه با مواد طبیعی، بهترین راهکاری است که می‌توانید به کار بگیرید تا هم همه جا به خوبی تمیز شده و برق بیفتد و هم از مضرات مواد شوینده شیمیایی و صنعتی، در امان بمانید.

از جمله بهترین محلول‌ها تمیزکننده خانگی، موارد زیر را در نظر بگیرید:

  • سرکه سفید و نشاسته ذرت
  • جوش شیرین و آب ولرم
  • جوش شیرین و روغن درخت چای
  • لیمو ترش و سرکه سفید
  • آب ولرم، گلیسیرین، سرکه سفید و روغن درخت چای

می­‌توانید برای مدتی این ترکیب را بر روی لکه موردنظر پخش کنید و بگذارید تا خیس بخورد تا اجزا از هم جدا شوند. سپس می­‌توانید محلول را با یک حوله پاک کنید.

همچنین بخوانید: چک لیست نظافت سرویس بهداشتی

تمیز کردن منزل چقدر زمان نیاز دارد؟

با توجه به اینکه سرعت عملکرد هر فرد با فرد دیگر و متراژ هر خانه با خانه دیگری متفاوت است، نمی‌توان زمان دقیق و مشخصی را تعیین کرد. اما در صورتی که تمیزکاری منزل به دست نیروی ماهر و متخصص در این حوزه سپرده شود، با استفاده از بهترین روش تمیز کردن منزل، همه چیز زودتر از آن چیزی که انتظار می‌رود، پیش خواهد رفت.

بایدها و نبایدها در تمیز کردن منزل

بهترین ترفند تمیز کردن منزل این است که ابتدا تی و جاروبرقی بکشید و سپس سراغ گردگیری بروید، چراکه در غیر این صورت تمامی غبار ناشی از استفاده جاروبرقی دوباره روی سطوح می‌نشید و انگار نه انگار که گردگیری کرده‌اید.

برای تمیز کردن سرویس‌های بهداشتی در صورتی که از جرم‌گیر استفاده می‌کنید، حتما با یک ماسک تمیزکاری را تمام کنید، چراکه که گاز ناشی از مواد جرم‌گیر برای ریه و سیستم تنفسی بسیار مضر است.

هرگز برای تمیز کردن صفحه نمایش تلویزیون از اسپری چند منظوره استفاده نکنید. این ماده برای تمیز کردن صفحه نمایش مناسب نیست و حتما باید از محلول تمیز کننده مخصوص صفحه نمایش، استفاده کنید.

سخن پایانی

با استفاده از انواع ترفند تمیز کردن منزل، به راحتی می‌توان یک خانه بهم ریخته و نیازمند نظافت اساسی را در مدت زمانی کوتاه مرتب و تمیز کرد. کافی است که انجام چنین کاری را به افراد متخصص سپرده یا خود شما، فرصت و انرژی کافی برای انجام این کار داشته باشید. اگر شما نیز راهکار تمیز کردن منزل ویژه‌ای می‌شناسید، حتما آن را در بخش نظرات با ما و دیگر کاربران ما، به بحث و اشتراک بگذارید.

سوالات متداول

بهترین راهکار تمیز کردن منزل چیست؟

شروع کردن از یک نقطه مشخص در خانه برای تمیزکاری و بخش به بخش پیش رفتن، بهترین ترفند تمیز کردن منزل است.

بهترین محلول برای پاک کردن منزل کدام است؟

استفاده از جوش شیرین و آب لیمو ترش و همین طور سرکه سفید، برای تمیز کردن منزل، بسیار موثر بوده و ضرری نیز برای سلامتی افراد ندارد.

ترفندهای تمیز کردن خانه، چقدر زمان نیاز دارند؟

بسته به مساحت منزل و میزان آلودگی و بهم ریختگی و همین طور فوت و فن تمیز کردن خانه با مواد طبیعی که به کار گرفته می‌شود، این زمان متغیر خواهد بود.

تمیز کاری منزل را از کدام قسمت خانه شروع کنیم؟

بهتر است که تمیز کاری خانه را از قسمت آشپزخانه شروع کنید چرا که همیشه بیشتر بهم ریختگی‌ها مربوط به این بخش از خانه است.

در صورت نیاز به خدمات پرستاری (پرستار کودک در منزل، پرستار سالمند در منزل و پرستار بیمار در منزل) با ما تماس بگیرید. کارشناسان شرکت پرستاری آسایش ایرانیان؛ آماده ارائه مشاوره رایگان، به شما هستند.

مشاوره رایگان تلفنی

ارسال دیدگاه