تاریخ انتشار: جولای 29th, 2023نویسنده: دسته بندی: خدمات منزل
چک لیست نظافت سرویس بهداشتی

منشا بسیاری از عوامل بیماری‌زا سرویس بهداشتی است و آلودگی این بخش از خانه می‌تواند سلامت خانواده را به طرز هولناکی تهدید کند‌. همچنین منشا بسیاری از بوهای نامطبوع سرویس بهداشتی، همین باکتری‌هایی هستند که در گوشه و کنار دستشویی جاخوش کرده‌اند و اگر به خوبی آن‌ها را از بین نبریم، اثرات مخربی روی سلامت ما می‌گذارند.

از آنجایی که اولویت کار و هدف اصلی‌ ما در مجموعه بزرگ مرکز پرستاری آسایش ایرانیان بهبود و ارتقای سطح سلامت جامعه است، آیتمی مهم از خدمات ما به نظافت منزل و سرویس بهداشتی اختصاص داده شده است. تهیه چک لیست نظافت سرویس بهداشتی به انجام صحیح و سهیل امور نظافت سرویس بهداشتی کمک شایانی می‌کند و روند کار را بسیار سریعتر از قبل به جلو می‌راند.

اهمیت چک لیست نظافت سرویس بهداشتی

چک لیست نظافت سرویس بهداشتی

نظافت سرویس بهداشتی

برخلاف تصوری که بسیاری از افراد دارند، دلیل آلودگی زیاد و خطرات سرویس بهداشتی آلوده برای سلامت، تنها مواد دفعی و آلوده‌ای نیستند که به چاه انتقال پیدا می‌کنند! بلکه عوامل اصلی بیماری‌ها میکروارگانیسم‌هایی نظیر باکتری، قارچ و ویروس هستند که در سرویس بهداشتی کثیف به راحتی رشد می‌کنند.

درواقع رطوبت بالا و نور کم ایجاد شده در گوشه و کنار سرویس بهداشتی فاکتورهایی هستند که شرایط مطلوب را برای رشد باکتری فراهم می‌کنند. چراکه ترکیب تاریکی و رطوبت یعنی شرایط VIP  برای رشد میکروب! از این رو نظافت روزانه و هفتگی سرویس بهداشتی می‌تواند از بسیاری مشکلات جلوگیری کند.

اگر تا به حال دست به نظافت سرویس بهداشتی زده باشید، می‌دانید که این کار چه قدر پیچیده و طاقت‌فرسا به نظر می‌رسد. به‌طوری‌که ساعت‌ها در حال نظافت هستید و همچنان سردرگم از اینکه کجاها تمیز شده‌اند و کجاها نه! در آخر هم با دلی چرکین و ذهنی خستگی بیرون می‌آیید؛ اما هم‌چنان احساس می‌کتید کارتان بیهوده بوده و هیچ تغییری حاصل نشده است.

اگر چنین حالی را تجربه کرده‌اید؛ قصد نظافت سرویس بهداشتی را دارید و یا می‌خواهید از خدمات منزل آسایش ایرانیان بهره ببرید، چک لیست سرویس بهداشتی برای اطمینان خاطر از انجام صحیح کار به دردتان می‌خورد. در ادامه با ما باشید تا آیتم‌های آن را مورد بررسی قرار دهیم.

همچنین بخوانید: نکات مهم جهت نظافت و شستشوی فرش و مبلمان

دلایل استفاده از چک لیست سرویس بهداشتی

چک لیست سرویس بهداشتی

نظافت سرویس بهداشتی و چک لیست آن

همانطور که از نام چک لیست پیداست، این یک فهرست برای کنترل فعالیت‌ها و اقداماتی است که باید در نظافت سرویس بهداشتی مورد توجه قرار گیرند.

 1. در بسیاری از مواقع نداشتن برنامه مشخص برای نظافت، باعث اهمالکاری در این اقدام مهم می‌شود‌. چک لیست نظافت روزانه سرویس بهداشتی نقشه مشخص و منطقی از روند انجام نظافت به فرد می‌دهد. این لیست کاملا مشخص می‌کند که فرد باید کار را از کجا شروع کند و در کجا به اتمام رساند. در این میان، برای نظافت کدام قسمت‌ها وقت و انرژی بیشتری صرف کند و به چه مواردی توجه داشته باشد.
 2. چک لیست فهرستی دقیق و هوشمندانه شامل جزیی‌ترین اقداماتی است که باید در نظافت سرویس بهداشتی انجام شوند. درحالیکه برخی افراد نظافت سرویس بهداشتی را در تی کشیدن کف سرویس خلاصه می‌کنند، در یک نظافت کارآمد و بهداشتی، باید تمام وسایل و بخش‌های مختلف سرویس بهداشتی شستشو داده شوند. اهمیت کوچکترین جزئیات در روند نظافت سرویس بهداشتی به حدی بالاست که چک لیست توالت فرنگی و اجزای آن نیز به صورت جداگانه مورد بررسی قرار می‌گیرد!
 3. نمونه چک لیست نظافت شرکت نه تنها برای انجام امور نظافت کاربرد دارد؛ بلکه در نظارت از عملکرد نیروهای خدماتی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. اگرچه نیروهای خدماتی و نظافتی آسایش ایرانیان به خوبی با وظایف خود آشنا هستند و نیازی به تذکر شما ندارند؛ اما داشتن یک چک لیست جامع و کامل کمک می‌کند کنترل دقیقی بر فعالیت ایشان داشته باشید.

همچنین بخوانید: آسان‌ ترین روش پاک کردن خون بر روی پارچه، فرش و تشک

نمونه چک لیست نظافت سرویس بهداشتی

حال که از اهمیت چک لیست سرویس بهداشتی باخبر شدیم، بهتر است نمونه‌ای از چک لیست‌های ارزیابی نظافت سرویس بهداشتی را بررسی نمایید تا بدانید برای تهیه یک چک لیست باید چه آیتم‌هایی را مد نظر قرار دهید و چگونه این فهرست را تنظیم نمایید. اما پیش از آن باید بدانید که نمونه چک لیست نظافت سرویس بهداشتی شامل نمونه چک لیست نظافت توالت و چک لیست توالت فرنگی نیز می‌شود. همچنین در تهیه چک لیست نظافت سرویس بهداشتی شرکت و منزل تفاوت‌هایی وجود دارد که باید برای نظافت هر کدام در نظر گرفته شود.

برای تهیه یک نمونه چک لیست سرویس بهداشتی باید سوالاتی مانند موارد زیر را در یک ستون جدول قرار داده و در مقابل آن فضایی را برای تیک زدن یا انتخاب بله/خیر تنظیم کنید. همچنین ممکن است برای انجام هر اقدام نیاز به پاره‌ای از توضیحات باشد که برای آن باید باکس کوچکی را در کنار سوال قرار دهید. و اما آیتم‌های جدول چه هستند؟

 1. آیا کف سرویس بهداشتی به خوبی تمیز شده است؟
 2. دیوارها تمیز هستند؟
 3. سنگ‌‌های دستشویی و کف سالم هستند؟
 4. آیا شلنگ دستشویی سالم و تمیز است؟
 5. آینه روشویی پاکیزه و سالم است؟
 6. صابون و مایع دستشویی در جای مناسب موجود هستند؟
 7. آیا نظافت کلید و پریزها به درستی انجام شده و همه آن‌ها سالم و ایمن هستند؟
 8. سیفون و تجهیزات مرتبط با آن سالم و تمیز هستند؟
 9. سطل زباله موجود در دستشویی سالم، تمیز و مرتب است و محتویات آن تخلیه شده است؟
 10. آیا گوشه و کنار دستشویی از انواع میکروارگانیسم‌ها و حشرات موذی پاک شده است؟
 11. آیا هواکش و سیستم تهویه مناسبی برای دستشویی تعبیه شده است؟
 12. دستگیره درب و قفل دستشویی روان و پاکیزه است؟
 13. تجهیزات روشنایی سرویس بهداشتی کافی هستند و به درستی کار می‌کنند؟

همچنین بخوانید: چک لیست نظافت منزل و کاربرد آن

شرکت پرستاری آسایش ایرانیان علاوه بر خدمات نظافت در منزل ، خدمات ارسال پرستار کودک، پرستار سالمند و پرستار بیمار ا نیز انجام می‌دهد. شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان خبره مجموعه ما تماس حاصل فرمایید.

سوالات متداول

استفاده از چک لیست نظافت سرویس بهداشتی چه اهمیتی دارد؟

برخلاف تصوری که بسیاری از افراد دارند، دلیل آلودگی زیاد و خطرات سرویس بهداشتی آلوده برای سلامت، تنها مواد دفعی و آلوده‌ای نیستند که به چاه انتقال پیدا می‌کنند! بلکه عوامل اصلی بیماری‌ها میکروارگانیسم‌هایی نظیر باکتری، قارچ و ویروس هستند که در سرویس بهداشتی کثیف به راحتی رشد می‌کنند.

دلایل استفاده از چک لیست سرویس بهداشتی چیست؟

در بسیاری از مواقع نداشتن برنامه مشخص برای نظافت، باعث اهمال‌کاری در این اقدام مهم می‌شود‌. چک لیست نظافت روزانه سرویس بهداشتی نقشه مشخص و منطقی از روند انجام نظافت به فرد می‌دهد. هم‌چنین چک لیست فهرستی دقیق و هوشمندانه شامل جزیی‌ترین اقداماتی است که باید در نظافت سرویس بهداشتی انجام شوند.

نمونه چک لیست نظافت سرویس بهداشتی چیست؟

نمونه چک لیست نظافت سرویس بهداشتی شامل نمونه چک لیست نظافت توالت و چک لیست توالت فرنگی نیز می‌شود. همچنین در تهیه چک لیست نظافت سرویس بهداشتی شرکت و منزل تفاوت‌هایی وجود دارد که باید برای نظافت هر کدام در نظر گرفته شود.

چرا آسایش ایرانیان را انتخاب کنیم؟

شرکت اعتماد آسایش ایرانیان  با ارائه خدمات و مراقبت از سالمند، بیمار و کودک در منزل  با هدف ارتقا سطح بهداشتی، رفاهی و سلامتی شهروندان عزیز فعالیت می کند. این شرکت، دسترسی به خدمات خود را مطابق با انتظارات شما، به صورت شبانه روزی، روزانه و شبانه فراهم نموده است.

در صورت نیاز به خدمات پرستاری (پرستار کودک در منزل، پرستار سالمند در منزل و پرستار بیمار در منزل) با ما تماس بگیرید. کارشناسان شرکت پرستاری آسایش ایرانیان؛ آماده ارائه مشاوره رایگان، به شما هستند.

مشاوره رایگان تلفنی

One Comment

 1. آزیتا سپتامبر 4, 2023 at 8:57 ق.ظ - Reply

  متشکرم. ایا نظافتچی ها میتوانند وسایل مورد نیاز را خریداری کنند و هزینه اش را دریافت کنند؟

ارسال دیدگاه