تاریخ انتشار: جولای 23rd, 2023نویسنده: دسته بندی: خدمات منزل
آسان‌ ترین روش پاک کردن خون بر روی پارچه، فرش و تشک

بسیاری از افراد، به ویژه بانوان با مشکل پاک کردن خون از روی پارچه، فرش و تشک مواجهه هستند. پاک کردن و یا از بین بردن لکه خون تازه، دشوار نبوده و آسان است. اما پاک کردن خون روی پارچه آن هم خشک شده، دغدغه بسیاری از افراد است. از آن جایی که مشاهده نمودن لکه خون خوشایند نیست، در این مطلب از مرکز پرستاری آسایش ایرانیان قصد داریم به بیان روش‌های پاک کردن خون روی پارچه، فرش و تشک و تمیز کردن خون تازه ‌بپردازیم.

آیا لکه خون قابل پاک شدن است؟

در پاسخ به این سؤال باید گفت که لکه‌های خون قابل پاک شدن هستند، اما در صورتی که این مراحل را به درستی پشت سر بگذارید:

 1. تسریع در تمیز کردن خون
 2. استفاده از حوله سرد
 3. استفاده از حوله سرد
 4. خیساندن
 5. استفاده از لکه بر
 6. خشک شدن محل آغشته به خون
 7. پاک‌کننده ‌های خانگی لکه خون
 8. استفاده از محلول آب لیمو
 9. استفاده از محلول آب لیمو
 10. استفاده از محلول آب نمک
 11. استفاده از محلول سرکه سفید
 12. استفاده از نوشابه

در ادامه پاک کردن لکه خون را بررسی می کنیم:

تسریع در تمیز کردن خون

تسریع در تمیز کردن خون

پاک کردن خون بر روی فرش

سرعت بخشیدن به تمیز کردن خون از روی هر چیزی از اهمیت بالایی برخوردار است، چرا که به سهولت تمیز کردن این لکه کمک شایانی می‌کند.

برای مثال اگر لکه خون بر روی ملحفه قرار دارد، باید به سرعت ملحفه را از روی تخت و یا هرجای دیگری که وجود دارد کنار بزنید. زیرا در غیر این صورت لکه خون به لایه‌های دیگر نفوذ کرده و کار را دشوارتر می‌نماید. برای از بین بردن لکه خون تازه می‌توانید از مقداری محلول آب و صابون استفاده نمایید.

همچنین بخوانید: چک لیست نظافت منزل و کاربرد آن

استفاده از حوله سرد

می‌توانید از یک حوله و یا دستمال پارچه‌ای برای پاک کردن لکه خون استفاده نمایید. به این صورت که حوله و یا دستمال را مقداری زیر آبسرد قرار دهید. سپس حوله آغشته به آب سرد را به آرامی بر روی لکه بکشید.

باید به این نکته توجه داشته باشید که استفاده از آب داغ منجر به تثبیت شدن رنگ خون بر روی پارچه، فرش و تشک خواهد شد.

همچنین بخوانید: 5 ترفند برای نظافت آشپزخانه

خیساندن

برای از بین بردن لکه خونی خشک شده می‌توانید از یک تشت و یا راه آب مسدود شده روشویی کمک بگیرید. به این صورت که قسمت خونی را به مدت ۳۰ دقیقه در آب سرد قرار دهید. همانطور که بیان شد آب داغ و یا آب گرم موجب تثبیت شدن رنگ بر روی پارچه خواهد شد.

استفاده از لکه بر

استفاده از لکه برای جای خون

استفاده از لکه برای تمیز کردن جای خون روی فرش

برای پاک کردن خون از روی پارچه می‌توانید از لکه بر‌ها استفاده نمایید. لکه بر‌ها نسل جدیدی از محلول‌های پاک‌کننده بوده که مورد استقبال بسیاری از کاربران قرار گرفته‌اند. از میان لکه بر‌های پرقدرت می‌توان به وایتکس اشاره کرد که البته وایتکس تنها برای پارچه و یا تشک‌های سفید مناسب است. در غیر این صورت برای تمیز کردن خون می‌توانید از سایر لکه بر‌ها استفاده نمایید.

البته باید به این نکته اشاره نمود که هر لکه‌بر فرمول خاص و طریقه مصرف خاص خود را داشته و قبل از مصرف باید دستورالعمل آن را مطالعه نمایید. همچنین برای پاک شدن لکه خون از روی فرش و یا تشک می‌توانید از یک مسواک و یا اسفنج آغشته به محلول لکه بر استفاده کنید.

همچنین بخوانید: نیازهای کودکان و ضرورت توجه به آنها

خشک شدن محل آغشته به خون

برای گرفتن نتیجه مطلوب باید پس از شستشوی کامل و انجام تمامی مراحل، فرش، تشک و پارچه را در فضای بیرون قرار دهید. زیرا در حالت خیس ماندن و قرار گرفتن در محیط‌های بدون تهویه، خود موجب ایجاد لکه خواهد شد.

پاک‌کننده ‌های خانگی لکه خون

از انواع پاک‌کننده‌ها و لکه بر‌های خون می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

استفاده از محلول آب لیمو

برای از بین بردن خون از روی پارچه و یا ملحفه می‌توانید آن را آغشته به آب لیمو نموده و سپس با آب سرد بشویید. در صورتی که پاک کردن خون روی پارچه با موفقیت همراه نبود، این کار را چند مرتبه انجام دهید. آب لیمو به دلیل خاصیت اسیدی به از بین بردن خون از روی پارچه کمک می‌نماید.

استفاده از محلول سرکه سفید

از دیگر محلول‌ها برای از بین بردن خون از روی پارچه می‌توان از سرکه سفید اشاره کرد. به این صورت که مقداری از آن را بر روی لکه اسپری کرده و سپس به مدت ۳۰ دقیقه در آب سرد بخیسانید. شما می‌توانید برای دریافت خدمات نظافت در منزل با کارشناسان خبره مجموعه ما تماس حاصل فرمایید.

استفاده از محلول آب نمک

اگر بافت پارچه، تشک و فرش دارای جنسی حساس است، می‌توانید از محلول آب و نمک استفاده نمایید. زیرا محلول‌های اسیدی و شیمیایی آسیب بسیاری به بافت پارچه می‌رساند. برای این کار باید یک قاشق نمک را در یک فنجان آب سرد مخلوط کرده و سپس بر روی لکه اسپری نمایید. همچنین می‌توانید مقدار معینی از محلول تهیه شده را به وسیله همان فنجان بر روی لکه بریزید. سپس با استفاده از یک حوله و یا دستمال پارچه‌ای آغشته به آب سر بر روی لکه کشیده و پس از ده دقیقه آن را به وسیله آب سرد بشویید.

استفاده از نوشابه

به عنوان یکی دیگر از پاک‌کننده‌ها و لکه‌بر‌های خانگی می‌توان به نوشابه اشاره کرد. این نوشیدنی گاز دار به خوبی می‌تواند به از بین بردن لکه خونی کمک نماید. به این صورت که می‌توانید قسمت خونی را در نوشابه به مدت ۱۰ دقیقه قرار داده و سپس آن را به وسیله آب سرد به خوبی بشویید.

نتیجه‌گیری

با توجه به نکات بیان شده در این مطلب، در صورت مشاهده خون می‌توانید به از بین بردن آن به یکی از روش‌های گفته شده اقدام به پاک کردن لکه نمایید. برای تمیز کردن خون روی تشک، تمیز کردن خون از روی فرش و از بین بردن خون روی پارچه می‌توانید از روش‌های پاک‌کننده لکه خون بیان شده در این مطلب استفاده کنید. شرکت آسایش ایرانیان در کنار خدمات نظافت در منزل ، خدمات پرستار کودک، پرستار بیمار و پرستار سالمند را نیز انجام می‌دهد. شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان خبره مجموعه تماس حاصل فرمایید.

سوالات متداول

آسان‌ ترین روش تمیز کردن خون بر روی پارچه، فرش و تشک چگونه است؟

از آسان ‌ترین شرایط می‌توان تسریع در تمیز کردن خون، استفاده از حوله سرد و یا استفاده از حوله سرد نام برد.

نحوه خشک شدن محل آغشته به خون چگونه است؟

برای گرفتن نتیجه مطلوب باید پس از شستشوی کامل و انجام تمامی مراحل، فرش، تشک و پارچه را در فضای بیرون قرار دهید. زیرا در حالت خیس ماندن و قرار گرفتن در محیط‌های بدون تهویه، خود موجب ایجاد لکه خواهد شد.

نحوه استفاده از محلول آب نمک برای پاک کردن خون روی پارچه، فرش و تشک چگونه است؟

اگر بافت پارچه، تشک و فرش دارای جنسی حساس است، می‌توانید از محلول آب و نمک استفاده نمایید. زیرا محلول‌های اسیدی و شیمیایی آسیب بسیاری به بافت پارچه می‌رساند.

نحوه استفاده از نوشابه برای از بین بردن لکه خون چگونه است؟

به عنوان یکی دیگر از پاک‌کننده‌ها و لکه‌بر‌های خانگی می‌توان به نوشابه اشاره کرد. این نوشیدنی گاز دار به خوبی می‌تواند به از بین بردن لکه خونی کمک نماید. به این صورت که می‌توانید قسمت خونی را در نوشابه به مدت ۱۰ دقیقه قرار داده و سپس آن را به وسیله آب سرد به خوبی بشویید.

در صورت نیاز به خدمات پرستاری (پرستار کودک در منزل، پرستار سالمند در منزل و پرستار بیمار در منزل) با ما تماس بگیرید. کارشناسان شرکت پرستاری آسایش ایرانیان؛ آماده ارائه مشاوره رایگان، به شما هستند.

مشاوره رایگان تلفنی

One Comment

 1. مهرنوش آگوست 28, 2023 at 9:08 ق.ظ - Reply

  ممنووون بسیار نکات مفیدی بوود

ارسال دیدگاه