تاریخ انتشار: جولای 23rd, 2023نویسنده: دسته بندی: خدمات منزل
نکات مهم جهت نظافت و شستشوی فرش و مبلمان

بدون تردید نظافت فرش و مبلمان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و بسیاری از افراد همیشه دغدغه شستشو و تمیزی مبل و فرش‌های خود را دارند. چرا که در گام اول به زیبایی و زینت خانه شما کمک کرده و در گام بعدی به دلیل عدم وجود گرد و غبار، به سلامت فردی کمک می‌کند. اما به هنگام نظافت فرش و مبلمان باید به نکاتی همچون جنس، نوع پارچه و نوع مواد استفاده شده توجه داشته باشید تا فرش و مبلمان شما دچار آسیب نشود. در این مطلب با مرکز پرستاری آسایش ایرانیان همراه باشید تا با نکات مهمی در ارتباط با نظافت و شستشوی فرش و مبلمان آشنا شوید.

چرا باید فرش و مبل را همیشه تمیز نگه داریم؟

در این قسمت از مطلب به بررسی برخی از مهم‌ترین دلایل در ارتباط با نظافت فرش و مبلمان و تمیز نگهداشتن آن‌ها می‌پردازیم:

آسودگی از وجود حشرات

آسودگی از وجود حشرات نظافت فرش

نظافت و شستشوی فرش در منزل

وجود گرد و غبار، خرده‌های غذا یا خوراکی بر تار و پود فرش و یا درز‌های مبلمان، لانه‌ای برای به وجود آمدن حشرات خواهد شد. این حشرات به تار و پود فرش و مبلمان نفوذ کرده و آن‌ها را می‌جوند. به همین دلیل موجب ظاهری نامرتب برای فرش و مبلمان شده و در نهایت باعث ایجاد بویی نامطبوع در محیط خانه می‌شوند.

همچنین بخوانید: 5 ترفند برای نظافت آشپزخانه

نگهداری بهتر از فرش‌ها و مبلمان

نظافت فرش و مبلمان و شستشوی آن‌ها به سلامت و پاکیزگی همیشگی منزل شما کمک می‌کند. در واقع شستشو و نظافت در منزل به موقع از به وجود آمدن هرگونه آلودگی و ایجاد بوی نامطبوع جلوگیری نموده و جانی تازه به فرش و مبلمان می‌دهد.

روش و نکات مهم در شستشوی مبلمان

در شستشوی مبلمان به این نکات حتما توجه داشته باشید:

لکه‌گیری

یکی از مراحل اولیه در شستشوی مبلمان، لکه‌گیری است. برای گرفتن نتیجه‌ای بهتر، قبل از شستشو باید به پاک کردن لکه ایجاد شده اقدام نمایید. برای از بین بردن لکه، می‌توانید از محلول آب و سرکه استفاده نمایید. مقداری از آن را بر روی لکه اسپری نموده و سپس با یک دستمال پارچه‌ای به از بین بردن آن اقدام کنید.

همچنین می‌توانید از محلول آب و صابون برای از بین بردن لکه استفاده نمایید. برای این کار باید دستمال یا اسفنج آغشته به محلول آب و صابون را به حالت دورانی بر روی لکه بکشید.

توجه داشته باشید که اگر دارای مبلمانی با الیاف و جنس‌های خاص هستید، حتماً با متخصصین ماهر در این حرفه مشورت نمایید.

همچنین بخوانید: آسان‌ ترین روش پاک کردن خون بر روی پارچه، فرش و تشک

استفاده از بخارشو

استفاده از بخارشو برای از بین بردن لکه، یک انتخاب بسیار مناسب است. بخارشو یک دستگاه کاربردی بوده که می‌توانید مخزن آن را با استفاده از محلول‌هایی بر پایه آب پر کنید. برای عدم آسیب به بافت پارچه، دستگاه را در حالت ضعیف قرار داده و آن را بر روی لکه به حالت بالا و پایین بکشید. بخارشو محلول مخزن را روی محل موردنظر پخش کرده و پس از آن مکنده کف ایجاد شده توسط شامپو را جمع می‌کند.

استفاده از شامپو

در صورتی که بخارشو ندارید، می‌توانید از شامپو برای تمیز کردن مبلمان خود استفاده کنید. همچنین اگر می‌خواهید با هیچ گونه تغییر رنگ و آسیب دیدگی در مبلمان خود مواجه نشوید، تمیز کردن با شامپو یکی از بهترین گزینه‌ها است. برای شستشوی مبل با شامپو، اسفنج و یا دستمال پارچه‌ای را به مقداری شامپو آغشته نمایید و به آرامی روی محل موردنظر بکشید تا زمانی که لکه به صورت کامل از بین برود.

اگر وسواس زیادی برای انجام این کار دارید، می‌توانید از فیلم شستن مبل با شامپو فرش در بسیاری از سایت‌ها دیدن کنید.

همچنین بخوانید: نظافت منزل فوری

استفاده از تثبیت‌کننده رنگ و پارچه

برای جلوگیری از هرگونه تغییر رنگ پارچه می‌توانید از تثبیت‌کننده‌های رنگ پارچه استفاده نمایید. در صورت استفاده از این محلول، مبلمان از طول عمر بیش‌تری برخوردار می‌شوند. این محلول را می‌توانید از داروخانه‌ها و یا دیگر مراکز معتبر خریداری و استفاده نمایید.

خشک شدن مبلمان

پس از انجام تمامی مراحل فوق، مبلمان را در مسیر مستقیم هوای باز قرار ندهید، زیرا به دلیل خیس بودن مبل، گرد و غبار موجود در هوا با سرعت بیش‌تری درون تار و پود پارچه مبلمان نفوذ می‌کند. اجازه دهید تا مبلمان شما در هوای خانه به آرامی خشک شوند.

نکات مهم در نظافت و شستشوی فرش

خدمات نظافت و شستشوی فرش

شستشوی فرش در منزل

برخلاف شستشوی آسان مبلمان، نظافت و شستشوی فرش به خصوص تميز كردن فرش روشن، در اکثر موارد دشوار است. بنابراین این کار باید به درستی انجام شود.

  • قبل از شستشوی فرش باید گرد و غبار آن را به وسیله‌ی جاروبرقی بگیرید.
  • فراموش نکنید که از آب با درجه حرارت متوسط استفاده نمایید.
  • برای خشک شدن فرش می‌توانید آن را بر روی یک قسمت شیب‌دار یا بلند قرار دهید.
  • همانطور که گفتیم تمیز کردن فرش روشن نسبت به فرش‌هایی با رنگ‌های تیره دشوار‌تر است. زیرا برای تمیز کردن فرش روشن باید لکه به‌طور دقیق و به درستی پاک شود. همچنین باید توجه داشته باشید که به هنگام اجرای مراحل شستشوی خانگی آسیبی به فرش وارد نشود.

نتیجه‌گیری

همانطور که گفتیم نظافت فرش و مبلمان از اهمیت بسیاری برخوردار بوده و به ظاهر آراسته‌ی خانه شما کمک می‌کند. استفاده از بهترین مواد شوینده برای شستن فرش به خراب و دفرمه نشدن فرش و مبلمان شما کمک می‌کند. بنابراین سعی کنید که مواد شوینده را متناسب با جنس پارچه مبل و جنس فرش انتخاب کنید تا به عمر بیشتر وسایل خود کمک کرده باشید. مجموعه آسایش ایرانیان در کنار خدمات نظافت منزل، ارسال پرستار کودک، پرستار بیمار و پرستار سالمند را نیز انجام می‌دهد، شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیش‌تر با کارشناسان خبره مجموعه تماس حاصل فرمایید.

سوالات متداول

نظافت و شستشوی فرش و مبلمان با بخارشو چگونه است؟

استفاده از بخارشو برای از بین بردن لکه، یک انتخاب بسیار مناسب است. بخارشو یک دستگاه کاربردی بوده که می‌توانید مخزن آن را با استفاده از محلول‌هایی بر پایه آب پر کنید.

نظافت و شستشوی فرش و مبلمان با شامپو چگونه انجام می شود؟

برای شستشوی مبل با شامپو، اسفنج و یا دستمال پارچه‌ای را به مقداری شامپو آغشته نمایید و به آرامی روی محل موردنظر بکشید تا زمانی که لکه به صورت کامل از بین برود. اگر وسواس زیادی برای انجام این کار دارید، می‌توانید از فیلم شستن مبل با شامپو فرش در بسیاری از سایت‌ها دیدن کنید.

استفاده از تثبیت‌کننده رنگ و پارچه برای شستشوی فرش و مبلمان چگونه صورت می‌گیرد؟

برای جلوگیری از هرگونه تغییر رنگ پارچه می‌توانید از تثبیت‌کننده‌های رنگ پارچه استفاده نمایید. در صورت استفاده از این محلول، مبلمان از طول عمر بیش‌تری برخوردار می‌شوند. این محلول را می‌توانید از داروخانه‌ها و یا دیگر مراکز معتبر خریداری و استفاده نمایید.

نحوه خشک شدن مبلمان چیست؟

پس از انجام تمامی مراحل فوق، مبلمان را در مسیر مستقیم هوای باز قرار ندهید، زیرا به دلیل خیس بودن مبل، گرد و غبار موجود در هوا با سرعت بیش‌تری درون تار و پود پارچه مبلمان نفوذ می‌کند. اجازه دهید تا مبلمان شما در هوای خانه به آرامی خشک شوند.

در صورت نیاز به خدمات پرستاری (پرستار کودک در منزل، پرستار سالمند در منزل و پرستار بیمار در منزل) با ما تماس بگیرید. کارشناسان شرکت پرستاری آسایش ایرانیان؛ آماده ارائه مشاوره رایگان، به شما هستند.

مشاوره رایگان تلفنی

One Comment

  1. سیلوانا آگوست 27, 2023 at 9:19 ق.ظ - Reply

    چقدر از خواندن این مقاله لذت بردم. ممنونم بسیار عالی بود.

ارسال دیدگاه