تاریخ انتشار: فوریه 2nd, 2022نویسنده: دسته بندی: مطالب عمومی
با 7 نوع مسکن‌ برای توقف انواع درد آشنا شوید

داروهای مسکن خاصی که برای تسکین درد استفاده می شود کاملا به نوع درد بیمار بستگی دارد. برای دردهای مرتبط با التهاب، مانند کمردرد یا سردرد، پاراستامول و مسکن‌های ضدالتهابی بهترین کاربرد را دارند. اگر درد بیمار ناشی از اعصاب حساس یا آسیب‌دیده باشد، (مانند زونا یا سیاتیک) معمولاً با قرص‌هایی درمان می‌شود که نحوه عملکرد سیستم عصبی مرکزی را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

 

اثرات مسکن‌

هدف از مصرف دارو بهبود کیفیت زندگی بیمار است. همه مسکن‌ها دارای عوارض جانبی بالقوه هستند، بنابراین باید مزایای مصرف آنها را در مقابل مضرات آنها سنجیده شود.

1- پاراستامول

پاراستامول برای درمان سردرد و بیشتر دردهای غیرعصبی استفاده می‌شود. دو قرص ۵۰۰ میلی‌گرمی پاراستامول تا ۴ بار در روز برای بزرگ‌سالان بی‌خطر است (هرگز بیش از ۸ قرص در یک دوره ۲۴ ساعته مصرف نکنید).

مصرف بیش‌ازحد پاراستامول ممکن است باعث بروز عوارض جانبی جدی در فرد شود، بنابراین اگر بیمار دچار درد شدید شده است نباید هرگز دوز مصرفی را افزایش دهید. اگر فرد بیش از ۳ روز درد داشته باشد لازم است به پزشک مراجعه کند.

2- ایبوپروفن

به نظر می‌رسد داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی (NSAIDs)، مانند ایبوپروفن، دیکلوفناک و ناپروکسن، زمانی که شواهد واضحی از یک علت التهابی، مانند آرتریت یا آسیب وجود داشته باشد، بهتر عمل می‌کنند.

آنها را نباید برای مدت طولانی استفاده کرد مگر اینکه با پزشک خود مشورت کرده باشید. اگر آنها را برای مدت طولانی مصرف کنید، خطر ناراحتی معده، ازجمله خونریزی، و مشکلات کلیوی و قلبی افزایش می‌یابد.

بیش از دوز توصیه‌شده مصرف نکنید، زیرا خطر عوارض جانبی جدی را افزایش می‌دهد. زنان باردار نباید ایبوپروفن مصرف کنند مگر اینکه پزشک آن را توصیه و تجویز کند. پاراستامول جایگزین توصیه‌شده در بارداری است.

مسکن‌ رفع درد

3- آسپرین

آسپرین نوع دیگری از NSAID است. این نوع مسکن عوارض جانبی مشابه NSAID ها ایجاد می‌کند، اما به‌اندازه یک مسکن واقعی مؤثر نیست و معمولاً برای تسکین درد تجویز نمی‌شود.

نکته مهمی که باید به آن دقت شود این است که هرگز به کودک کمتر از ۱۶ سال آسپرین ندهید مگر اینکه پزشک آن را تجویز کرده باشد. محققان بر این باورند که احتمال ارتباطی مصرف آسپرین و بروز نشانگان ری در کودکان وجود دارد.

4- کدئین

این دارو به‌تنهایی توانایی تسکین دردهای شدید را ندارد و لازم که با مسکن دیگری مانند پاراستامول ترکیب شود تا بهتر عمل می‌کند. داروهای ترکیبی (پاراستامول و کدئین با دوز پایین) را می‌توان بدون نسخه پزشک از داروخانه تهیه کرد. اما کدئین با دوز بالاتر باید توسط پزشک تجویز شود.

البته معمولاً توصیه نمی‌شود که کدئین یا سایر مسکن‌های باقدرت متوسط را به‌صورت طولانی‌مدت مصرف کنید زیرا ممکن است منجر به وابستگی به آنها شود. این وابستگی می‌تواند قطع مصرف آنها را برای فرد دشوار کند. اگر احتمال می‌دهید که به یک داروی مسکن وابستگی شدید پیدا کرده‌اید، برای مشاوره با پزشک تماس بگیرید.

انواع مسکن‌

5- مسکن‌های محلول

مسکن‌های جوشان سرشار از نمک هستند و در هر قرص حدود ۱ گرم نمک وجود دارد. نمک بیش‌ازحد می‌تواند فشارخون بیمار را افزایش دهد و فرد را در معرض خطر بروز مشکلاتی مانند بیماری قلبی و سکته قرار می‌دهد. درصورتی‌که دچار مشکل فشارخون هستید و به شما توصیه‌شده است که مراقبت نمک مصرفی خود باشید لازم است از مسکن‌های غیر جوشان استفاده کنید.

6- آمی تریپتیلین و گاباپنتین

آمی تریپتیلین داروی افسردگی و گاباپنتین داروی صرع است. هر یک از این داروها ممکن است برای درمان دردهای ناشی از حساسیت عصبی یا آسیب عصبی مانند زونا، دیابت، درد عصبی و سیاتیک استفاده شوند. برای اینکه این قرص‌ها به کاهش درد عصبی کمک کنند، لازم نیست بیمار افسردگی یا صرع داشته باشد. آمی تریپتیلین و گاباپنتین هر دو باید توسط پزشک تجویز شوند و باید از مصرف بدون نسخه آن اجتناب کرد. عوارض جانبی این دو دارو شامل خواب‌آلودگی و سرگیجه است.

مسکن‌ مورفین

7- مورفین

مورفین و داروهای شبه مورفین (مانند اکسی کدون، فنتانیل و بوپرنورفین) قوی‌ترین مسکن‌های موجود هستند. بسته به شرایط بیمار، این نوع مسکن‌ها ممکن است به‌صورت برچسب، تزریق یا گاهی در پمپ قابل‌کنترل، تجویز شود. اما همه این موارد به روش‌های مشابهی بر بیمار تأثیر می‌گذارند و فقط باید برای دردهای شدید استفاده شوند.

آنها تنها داروها پس از مشورت با پزشک یا متخصص درد تجویز می‌شوند. تأثیرات دوز تجویزشده و عکس‌العمل بیمار به دارو از نزدیک تحت نظر کادر درمان خواهد بود. این نوع از داروها فقط باید به‌عنوان بخشی از یک برنامه بلندمدت برای مدیریت درد استفاده شوند.

شرکت پرستاری آسایش ایرانیان با داشتن سال‌ها تجربه ارزشمند در ارائه خدمات مراقبت و پرستاری در منزل آمادگی دارد با کادری مجرب و متخصص به‌صورت شبانه‌روزی در خدمت همشهریان گرامی باشد.
کادر مجرب این مرکز در قالب پرستار سالمند، پرستار بیمار و پرستار کودک همواره با در نظر گرفتن آخرین استانداردهای خدمات مراقبتی و پرستاری به ارائه خدمت پرداخته و آسایش و امنیت عزیزان شما را اولویت اصلی خویش قرار داده است.
برای دریافت اطلاعات بیشتر تنها کافی است که با کارشناسان این مرکز تماس حاصل فرموده و مشاوره رایگان دریافت کنید.

هشدار! این مطلب صرفاً جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک یا متخصص مربوطه مشورت کنید.
لطفاً به این مقاله امتیار دهید

در صورت نیاز به خدمات پرستاری (پرستار کودک در منزل، پرستار سالمند در منزل و پرستار بیمار در منزل) با ما تماس بگیرید. کارشناسان شرکت پرستاری آسایش ایرانیان؛ آماده ارائه مشاوره رایگان، به شما هستند.

مشاوره رایگان تلفنی

2 دیدگاه

  1. آلا آگوست 23, 2023 at 10:05 ق.ظ - Reply

    مصرف گاباپنتین به عنوان مسکن اشتباهه؟

    • امیر تفرشی آگوست 28, 2023 at 3:27 ب.ظ - Reply

      گاباپنتین همچنین در درمان دردهای مزمن ناشی از آسیب عصبی نیز تجویز می شود

ارسال دیدگاه