تاریخ انتشار: جولای 23rd, 2023نویسنده: دسته بندی: مطالب عمومی
پرستاری که متناسب با نیاز خانواده باشد را چطور انتخاب کنیم؟

امروزه پرستاری، نقش بسیار مهمی در خانواده و جامعه ایفا می‌کند. در جامعه امروزی، بسیاری از زنان شاغل هستند و خانواده‌ها برای نگهداری از سالمندان، فرزندان و یا بیماران به پرستار نیاز دارند. گاهی حتی با وجود اینکه ز در خانواده شاغل نیست، باز هم به کمک پرستار نیاز است. نحوه انتخاب پرستار خانواده بسیار حائز اهمیت است.

پرستار باید متناسب با نیاز خانواده انتخاب شود و عواملی مانند مهارت، تجربه، دانش و… پرستار مورد بررسی قرار بگیرد. در این مقاله از مرکز پرستاری آسایش ایرانیان در رابطه با انتخاب پرستار مناسب شرایط خانواده صحبت می‌کنیم. اگر شما هم در خانواده نیاز به پرستار دارید، با ما همراه باشید.

نکات مهم در انتخاب پرستار متناسب با نیاز خانواده

مهمترین نکاتی که در روش انتخاب پرستار مناسب خانواده باید در نظر گرفت، می‌تواند به شرح زیر باشد:

بررسی صلاحیت پرستار

انتخاب پرستار متناسب با نیاز خانواده

روش های انتخاب پرستار متناسب با نیاز خانواده

برای پیدا کردن بهترین پرستار در منزل، اولین نکته‌ای که باید به آن توجه شود، بررسی صلاحیت و اعتبار پرستار است. داشتن مدرک معتبر پرستاری به درجه اعتبار وی می‌افزاید و درصورتی که پرستار مدرک معتبر پرستاری نداشته باشد، بهتر است، مجوزهای لازم برای پرستاری را اخذ کرده باشد. بررسی تجربه کاری پرستار و دوره‌هایی که گذرانده از معیارهای انتخاب پرستار مناسب است.

همچنین بخوانید: خدمات پرستار همراه بیمار در بیمارستان و پرستار در منزل

نحوه مراقبت پرستار از کودک، سالمند و یا بیمار

یکی دیگر از اصول در روش انتخاب مراقب مناسب، نحوه مراقبت او از کودکان، سالمندان و یا بیماران است. پرستار کودک چگونه می‌تواند کودک را آرام کند؟ چگونه می‌تواند نیازهای بیمار را به درستی پاسخ بگوید و یا در برقراری ارتباط مناسب با سالمند چقدر مهارت دارد؟ پرستار باید بتواند ارتباط موثری با فردی که از او مراقبت می‌کند برقرار کند، تا در انجام مسئولیت‌هایش موفق‌ باشد. درصورتی که ارتباط موثر برقرار نشود، کودک، سالمند و یا بیمار با پرستار خود همکاری نکرده و انجام دادن برنامه روزانه با مشکل مواجه می‌شود.

هزینه پرستار

بررسی هزینه پرستار از عوامل مهم در انتخاب مناسب پرستار خانواده است. هزینه پرستار با توجه به عواملی مانند سطح تحصیلات، مسئولیت‌های مورد انتظار و ساعت کاری، متفاوت است. از دیگر عواملی که بر هزینه پرستار تاثیر می‌گذارد، نحوه انتخاب پرستار خانواده به صورت آزاد و یا از طریق موسسات است. ممکن است هزینه پرستار وقتی به صورت آزاد انتخاب می‌شود، کمی پایین‌تر باشد، اما زمانی که از طریق موسسات اقدام به انتخاب پرستار مناسب می‌شود، سطح اعتماد و اطمینان بسیار بالاتر است.

همچنین بخوانید: قیمت پرستار کودک چقدر است؟

تعیین وظایف پرستار

بعد از انتخاب پرستار با نیاز خانواده و انجام توافقات اولیه، تعیین و شرح وظایف پرستار بسیار مهم است. خانواده و پرستار باید به طور دقیق بدانند که چه انتظاراتی از یکدیگر دارند که در طول زمانی که باهم کار می‌کنند و ارتباط دارند، دچار مشکل نشوند.

بهترین روش در انتخاب پرستار مناسب چیست؟

بهترین روش در انتخاب پرستار مناسب

تعیین وظایف پرستار متناسب با نیاز خانواده

امروزه با توجه به امکاناتی نظیر تکنولوژی و فناوری‌های جدید، روش‌‌های انتخاب پرستار بیشتر شده است. یک روش انتخاب پرستار استفاده از آگهی‌های منتشر شده در فضای مجازی است و یا اینکه در فضای مجازی متناسب با شرایط خود، آگهی اعلام نیاز به پرستار منتشر کرد. دوستان و آشنایان نیز می‌توانند در زمینه یافتن بهترین پرستار کمک و پرستاران مناسب را معرفی کنند. اما بهترین روش در نحوه انتخاب پرستار خانواده، استفاده از مراکز و موسسات معتبر است. مراکز و موسسات معتبر به بررسی صلاحیت و توانایی پرستار پرداخته و همه موارد لازم را چک می‌کنند. درنهایت پرستار مناسب شرایط خانواده به افراد معرفی شده و آنها می‌تواند با آسودگی خیال به انتخاب پرستار بپردازد.

همچنین بخوانید: بررسی مشکلات پرستاران در بیمارستان

خصوصیات پرستار مناسب بر اساس نیاز خانواده

تمام پرستارانی که از کودکان، پرستار سالمند و یا بیماران مراقبت می‌کنند، باید یک سری خصوصیات مشترک داشته باشند. این خصوصیات مشترک عبارتند از:

 • مسئولیت پذیر بودن
 • داشتن صبر و تحمل زیاد و روحیه بالا
 • قابل اعتماد بودن
 • درک و فهم بالا در مسائل
 • متعهد بودن و داشتن وجدان کاری
 • داشتن سلامت جسمی و روانی
 • منظم بودن

علاوه بر مورادی که در بالا ذکر شد، پرستاران با توجه به وظیفه‌ای که به آنها محول می‌شود، باید مهارت‌های دیگری نیز داشته باشند.

برخی از وظایف پرستار مراقب سالمند

 • رسیدگی به مسائل بهداشتی سالمند
 • داشتن اطلاعات کافی در رابطه با سلامت جسمی و روانی سالمند
 • توانایی مدیریت و هدایت سالمند برای انجام کارهای روزانه
 • دادن به موقع داروها
 • تهیه برنامه غذایی سالم و غذا دادن به سالمند

برخی از وظایف پرستار مراقب کودک

 • سرگرم کردن کودک
 • غذا دادن به کودک
 • در صورت لزوم کمک در امور خانه‌داری
 • انجام روتین خواب و بیداری کودک در زمان‌های مشخص
 • توانایی برقرای ارتباط مناسب و موثر با کودک
 • توانایی آموزش مهارت‌ به وسیله بازی با کودک
 • توانایی کنترل کودک و شرایط در زمان خطر

 برخی از وظایف پرستار مراقب بیمار

 • داشتن اطلاعات و مهارت کافی در رابطه با مسائل پزشکی
 • انجام تزریقات و پانسمان کردن زخم
 • انجام بخیه در صورت نیاز
 • دادن داروها در زمان مشخص

جمع‌بندی

نحوه انتخاب پرستار خانواده امری است که بیشتر افراد را درگیر می‌کند. چگونگی بررسی صلاحیت پرستار، شرح وظایف و مسئولیت‌ها و معیارهای انتخاب پرستار مناسب از مواردی بود که در این مقاله بررسی شد. شما می‌توانید دیگر راهنمایی‌های لازم را از مشاوران ما در مرکز پرستاری آسایش ایرانیان بخواهید. ما در این مرکز آماده‌ایم که پرستارانی متعهد، حرفه‌ای، باسابقه و مورد اطمینان به شما معرفی و نیاز شما به پرستار مناسب خانواده را برطرف سازیم.

سوالات متداول

هزینه پرستار در منزل چقدر است؟

بررسی قیمت پرستار از عوامل مهم در انتخاب مناسب پرستار خانواده است. هزینه پرستار با توجه به عواملی مانند سطح تحصیلات، مسئولیت‌های مورد انتظار و ساعت کاری، متفاوت است. از دیگر عواملی که بر هزینه پرستار تاثیر می‌گذارد، نحوه انتخاب پرستار خانواده به صورت آزاد و یا از طریق موسسات است.

برترین راه در انتخاب پرستار مناسب چیست؟

روش انتخاب پرستار استفاده از آگهی‌های منتشر شده در فضای مجازی است و یا اینکه در فضای مجازی متناسب با شرایط خود، آگهی اعلام نیاز به پرستار منتشر کرد. دوستان و آشنایان نیز می‌توانند در زمینه یافتن بهترین پرستار کمک و پرستاران مناسب را معرفی کنند. اما بهترین روش در نحوه انتخاب پرستار خانواده، استفاده از مراکز و موسسات معتبر است.

نحوه مراقبت پرستار از کودک، سالمند و یا بیمار چیست؟

یکی دیگر از اصول در روش انتخاب مراقب مناسب، نحوه مراقبت او از کودکان، سالمندان و یا بیماران است. پرستار باید بتواند ارتباط موثری با فردی که از او مراقبت می‌کند برقرار کند، تا در انجام مسئولیت‌هایش موفق‌ باشد. درصورتی که ارتباط موثر برقرار نشود، کودک، سالمند و یا بیمار با پرستار خود همکاری نکرده و انجام دادن برنامه روزانه با مشکل مواجه می‌شود.

وظایف پرستار مراقب کودک چیست؟

سرگرم کردن کودک، غذا دادن به کودک، در صورت لزوم کمک در امور خانه‌داری، انجام روتین خواب و بیداری کودک در زمان‌های مشخص، توانایی برقرای ارتباط مناسب و موثر با کودک را می‌توان از وظایف پرستار مراقب کودک نام برد.

در صورت نیاز به خدمات پرستاری (پرستار کودک در منزل، پرستار سالمند در منزل و پرستار بیمار در منزل) با ما تماس بگیرید. کارشناسان شرکت پرستاری آسایش ایرانیان؛ آماده ارائه مشاوره رایگان، به شما هستند.

مشاوره رایگان تلفنی

ارسال دیدگاه