تاریخ انتشار: جولای 18th, 2023نویسنده: دسته بندی: بیماری
بررسی مشکلات پرستاران در بیمارستان

پرستاری یک حرفه ضروری و منحصر به فرد در عملکرد نظام سلامت است. بنابراین رسیدگی به مشکلات پرستاران­ها برای حفظ امنیت شغلی و آرامش روحی این قشر مهم جامعه از جمله نکات بسیار مهم است؛ چرا که در نگاهی کلی­تر هرقدر سلامت جسمی و روحی پرستاران تامین شود و مشکلات پرستاران در بیمارستان ها مرتفع گردد به همان نسبت به فرایند بهبود بیماران نیز کمک بیشتری خواهد شد. زیرا سلامت و بهبود هر بیمار در بیمارستان به تخصص و کمک پرستار نیازمند است.

مرکز پرستاری آسایش ایرانیان یک مجموعه بزرگ، پرتجربه و آکادمیک است که علاوه بر رسیدگی و کمک به خانواده­هایی که به پرستار نیازمند هستند، در صدد برطرف­سازی مشکلات پرستاران بیمارستان و نیز پرستاران داخل منازل می­باشد و همانند یک مجموعه دلسوز، برخود تکلیف می­داندکه به رفع مشکلات هر دوقشر پرستار و بیمار بپرازد.

از طرفی مشکلات پرستاری بیمارستان­ها به بخش های مختلفی تقسیم می­شود،  مشکلات پرستاران بیمارستان خصوصی، مشکلات پرستاران بخش مراقبت های ویژه، مشکلات پرستاران بخش اطفال، کمبود پرستار و مشکلات شیفت بندی پرستاران، مشکلات پرستاران بخش عفونی ، پرستاران بخش های روانی و…

در این مقاله قصد داریم در خصوص بررسی مشکلات پرستاران در بیمارستان صحبت نمائیم.

بررسی مشکلات پرستاران زن در بیمارستان

مشکلات پرستاران زن در بیمارستان

بررسی مشکلات پرستاران زن در بیمارستان

تعداد زنانی که وارد دنیای پزشکی و پرستاری در سطح جهان شده اند در چند دهه گذشته افزایش یافته است. زنان نقش­ها و موفقعیت­های زیادی در نظام سلامت، بیمارستان ها و محیط های آموزشی و دانشکده های پزشکی و پرستاری داشته اند. و این نشان از هوش و توانایی بالای زنان در حوزه سلامت دارد. اما از سوی دیگر مراکز پزشکی موظف هستند به مشکلات و نیازهای این قشر توجه ویژه داشته باشند.

این توجه ویژه، بخاطر مسولیت های مضاعفی است که یک پرستار زن دارد. توجه به حفظ حرمت و شئون یک زن در محیط بیمارستان، توجه به میزان ظرفیت و توانایی وی در ساعات کاری دراز مدت، توجه به این مسئله که یک پرستار زن علاوه بر مسؤلیت رسیدگی به بیماران، وظیفه نگهداری از فرزندان خود و کانون خانواده خویش را نیز دارد و بسیاری از نکات ظریف دیگر، که از جمله نکاتی است که مشکلات پرستاران زن در بیمارستان را بازگو می کند.

از دیگر مشکلات پرستاری بیمارستان­ها برای زنان، چالش هایی است که در برخی از بیمارستان ها مبنی بر ممانعت پذیرش پست های مدیریتی پرستاران زن در بیمارستان وجود دارد و مانع از ارتقای شغلی این قشر توانمند و پر استعداد می­‌شود.

همچنین بخوانید: پرستاری از بیمار ویلچری

مشکلات پرستاران بیمارستان خصوصی شامل چه مواردی است؟

مشکلات پرستاران بیمارستان خصوصی چه عواملی است؟

عوامل تاثیر گذار در مشکلات پرستاران بیمارستان های خصوصی

اصولا تمامی کارهایی که نیاز به مراقبت از دیگران را دارد در زمره کارهای سنگین و طاقت فرسا قرار می­گیرد. و لذا پرستاری نیز از این تعریف مستثنا نیست. در بیمارستان­های خصوص از آنجا که بیمار موظف به پرداخت هزینه بالایی برای مراحل درمان خویش است لذا در بیشتر مواقع دیده شده که سطح توقع او از پرستار بیمار بسیار بالاتر می­رود. با توجه به اینکه میزان حقوق و مزایای یک پرستار بیمارستان خصوصی تفاوت چندانی با بیمارستان های دولتی ندارد اما پرستار بیمارستان خصوصی مکلف می شود توجه ویژه­تری به بیمار داشته باشد.

اگرچه اقتضای حرفه پرستاری کمک رساندن و توجه نمودن بی دریغ به بیمار است اما گاه برخی از افراد هستند که سطح توقع نابه جا دارند. می­دانیم که انجام مراحل آزمایشی و تحمل درد و فشار باتوجه به نوع بیماری بیمار، امری طبیعی است و پرستار نیز تنها اجازه دارد طبق دستور پزشک معالج عمل نماید. اما همراه بیمار گاها با درخواست­های نابه جا فشار مضاعفی به پرستار وارد می­نماید و این شرایط سخت، از جمله مشکلات پرستاران بیمارستان خصوصی می‌­باشد.

همچنین بخوانید: پرستاری از کودک معلول در منزل

ویژگی پرستاران بخش اطفال و رسیدگی به مشکلات آنها

پرستاران قشر مهربان و دلسوزی هستند که بطور بالقوه روحیه کمک­رسانی و همدردی با بیمار را دارند، بخصوص اینکه زمانی که بیمارشان یک کودک باشد این توجه و تمرکز پرستار دوچندان می­شود. در خصوص ویژگی پرستاران بخش اطفال نیز باید گفت مهارت لازم و تشخیص به موقع وضعیت کودک و انجام عکس العمل های ضروری و به هنگام از جمله وظایف خاص پرستاران این بخش است.

از آنجایی که سیستم بدنی کودک ضعیف است و لذا توان مقابله کمتری با بیماری را دارد، لذا نیاز است پرستار به طور مداوم وضعیت او را بررسی نماید و حتی با روحیه­ی مادرانه بالای سر او بوده و وضعیت کودک را چک نماید.

بااین توصیف، با وجود حساسیت خاصی که بخش اطفال در بیمارستان دارد، وجود شیفت های طولانی مدت برای پرستار خستگی او را دوچندان می­نماید و قطعا نیاز است پرستارانی که در این بخش کار می­کنند ساعات کمتری را بدون کم شدن حقوق و دستمزد دریافت نمایند. این از نکات بسیار مهمی است که سازمان نظام پزشکی و مراکز زیربط باید حتما به آن توجه نموده و در خصوص آن تجدید نظر نمایند.

همچنین بخوانید: مزایای استخدام پرستار شبانه روزی سالمند

نیاز به توجه ویژه به پرستاران بخش مراقبت های ویژه

مراقبت های ویژه سی سی یو و آی سیوبخش هایی هستند که در آن بیماران نیاز دارند تا به طور شبانه روزی و لحظه ای تحت مراقبت قرار بگیرند و نیاز به حضور پرستارانی است که باید ساعاتی طولانی را در بخش هایی که بیمارانی با شرایط خاص دارند بگذرانند. این نیاز بیمار به مراقبت ویژه، منجر به فشار مضاعف بر پرستاران این بخش می­‌گردد. گزارش مشکلات پرستاران در ایران نشان می­دهد که کمبود نیروی پرستار و ساعات طولانی مدت پرستاری در این بخش ها منجر به صدمات جسمی به پرستاران این بخش خاص گردیده است. از جمله مشکلات پرستاران در بیمارستان در این بخش علاوه بر رسیدگی به مشکلات بیماران، مسئله پاسخگویی مرتب به همراه بیمار و برطرف نمودن نگرانی های پی در پی خانواده بیمار است.

با وجود توان و ظرفیت بالایی که پرستاران این بخش برای بیماران خود می­گذارند اما میزان حقوق و دستمزدشان به نسبت بسیار پایین بوده و هیچ یک از زحمات ویژه پرستاران این بخش پر­تنش و حساس، ملاک ارزیابی و پاداش قرار نمی گیرد و این از دیگر مشکلات جدی پرستاران می­‌باشد.

سوالات متداول

مشکلات پرستاران زن در بیمارستان چیست؟

بانوانی که وارد حوزه پرستاری در سطح جهان شده اند در چند دهه گذشته افزایش یافته است. بانوان نقش­‌های زیادی در نظام سلامت، بیمارستان ها و محیط های آموزشی و دانشکده های پزشکی و پرستاری داشته اند. و این نشان از هوش و توانایی بالای زنان در حوزه سلامت دارد. اما از سوی دیگر مراکز پزشکی موظف هستند به مشکلات و نیازهای این قشر توجه ویژه داشته باشند.

مشکلات پرستاران بیمارستان خصوصی شامل چه مواردی است؟

اصولا تمامی کارهایی که نیاز به مراقبت از دیگران را دارد در زمره کارهای سنگین و طاقت فرسا قرار می­گیرد. و لذا پرستاری نیز از این تعریف مستثنا نیست. در بیمارستان­های خصوص از آنجا که بیمار موظف به پرداخت هزینه بالایی برای مراحل درمان خویش است لذا در بیشتر مواقع دیده شده که سطح توقع او از پرستار بیمار بسیار بالاتر می­رود.

توجه ویژه به پرستاران بخش مراقبت های ویژه شامل چه مواردی است؟

مراقبت های ویژه سی سی یو و آی سیوبخش هایی هستند که در آن بیماران نیاز دارند تا به طور شبانه روزی و لحظه ای تحت مراقبت قرار بگیرند و نیاز به حضور پرستارانی است که باید ساعاتی طولانی را در بخش هایی که بیمارانی با شرایط خاص دارند بگذرانند. ا

نیاز به توجه ویژه به پرستاران بخش مراقبت های ویژه چگون است؟

مراقبت های ویژه سی سی یو و آی سی و بخش‌هایی هستند که در آن بیماران نیاز دارند تا به طور شبانه روزی و لحظه ای تحت مراقبت قرار بگیرند و نیاز به حضور پرستارانی است که باید ساعاتی طولانی را در بخش هایی که بیمارانی با شرایط خاص دارند بگذرانند. این نیاز بیمار به مراقبت ویژه، منجر به فشار مضاعف بر پرستاران این بخش می­‌گردد.

در صورت نیاز به خدمات پرستاری (پرستار کودک در منزل، پرستار سالمند در منزل و پرستار بیمار در منزل) با ما تماس بگیرید. کارشناسان شرکت پرستاری آسایش ایرانیان؛ آماده ارائه مشاوره رایگان، به شما هستند.

مشاوره رایگان تلفنی

2 دیدگاه

  1. فاطمه آگوست 26, 2023 at 9:35 ق.ظ - Reply

    مرکز پرستاری آسایش ایرانیان یک مرکز آکادمیک هست؟

    • امیر تفرشی آگوست 28, 2023 at 3:19 ب.ظ - Reply

      خیر دوره برگذار نمی شود

ارسال دیدگاه