تاریخ انتشار: جولای 3rd, 2021نویسنده: دسته بندی: مطالب عمومی
پرستاری از سالمند مبتلا به اوستئوآرتریت

پرستاری از سالمند مبتلا به اوستئوآرتریت : 

اوستئوآرتریت Osteoarthritis   شایع ترین نوع آرتروز است که میلیون ها نفر در سراسر جهان به آن مبتلا هستند. این اتفاق زمانی رخ می دهد که غضروف محافظی که انتهای استخوان های شما قرار دارد با گذشت زمان از بین می رود.

پرستاری از سالمند روماتیسمی

اگرچه آرتروز می تواند به هر مفصلی آسیب برساند ، اما این اختلال معمولاً مفاصل دست ، زانو ، پهلو و ستون فقرات را تحت تأثیر قرار می دهد.

معمولا با پرستاری از سالمندان در منزل میتوان علائم آرتروز را کنترل کرد ، اگرچه که آسیب به مفاصل قابل جبران نیست. توجه به فعال ماندن سالمند مبتلا به آرتروز ، کمک به حفظ وزن او در محدوده سالم و برخی از روش های درمانی دیگر ممکن است روند پیشرفت بیماری را کند کرده و به بهبود درد و عملکرد مفاصل کمک کنند.

علائم آرتروز غالباً به کندی ایجاد شده و با گذشت زمان وخیم تر می شوند. علائم و نشانه های آرتروز شامل موارد زیر است:

درد مفاصل در شخص مبتلا، ممکن است در حین حرکت یا بعد از آن احساس شود.

سختی و سفتی مفصل ممکن است در هنگام بیدار شدن از خواب یا بعد از غیرفعال بودن به مدت طولانی  بیشتر اتفاق افتد.

از دست دادن انعطاف پذیری

ممکن است نتوانید مفصل خود را به اندازه ی دامنه حرکتی کامل آن در حالت عادی، حرکت دهید.

هنگام استفاده از مفصل ممکن است صدای ترک خوردن بشنوید.

خار استخوان

این تکه های اضافی استخوان ، که احساس توده هایی سخت را به شما می دهند ، می توانند در اطراف مفصل آسیب دیده ایجاد شوند.

تورم

این تورم ممکن است در اثر التهاب بافت نرم اطراف مفصل ایجاد شود.

پرستاری از سالمند بیمار

راه های درمان

استئوآرتریت قابل درمان نیست ، اما راه  هایی وجود دارند که می توانند درد را کاهش دهند و به سالمند شما در حرکت بهتر کمک کنند.

 

داروها

داروهایی که می توانند به تسکین علائم آرتروز ، که مهم ترین آنها احساس درد است کمک کنند ، عبارتند از:

 

استامینوفن

ثابت شده است که استامینوفن و دیگر مسکن ها به برخی از افراد مبتلا به آرتروز که درد خفیف تا متوسط ​​دارند کمک می کند. مصرف بیش از دوز توصیه شده استامینوفن می تواند باعث آسیب کبدی شود.

داروهای ضد انعقادی غیراستروئیدی. بدون نسخه ، مانند ایبوپروفن ، و سدیم ناپروکسن که در دوزهای توصیه شده مصرف می شود ، به طور معمول درد آرتروز را تسکین می دهند.

مصرف بیش از حد این دارو ها می تواند باعث ناراحتی معده ، مشکلات قلبی عروقی ، خونریزی و آسیب های کبدی و کلیوی شود.چند نوع مختلف از ژل یا پماد موضعی نیز برای کم کردن درد مفاصل روی پوست مفصل آسیب دیده قرار می گیرد که عوارض جانبی کمتری دارد و ممکن است به همان اندازه نیز کمتر درد را تسکین دهد.

سالمند روماتیسمی

فیزیوتراپی

 

یک فیزیوتراپیست می تواند تمریناتی را برای تقویت عضلات اطراف مفصل ، افزایش انعطاف پذیری و کاهش درد برای سالمند مبتلا به اوستئوآرتریت شما در نظر گیرد. ورزش منظم و ملایم که به تنهایی انجام می شود ، مانند شنا یا پیاده روی ، می تواند به همان اندازه موثر باشد.

کار درمانی

یک متخصص کاردرمانی می تواند به پرستاری از سالمندان مبتلا به آرتروز کمک کند.  بدون اینکه فشار بیشتری به مفصل درد ناک و آسیب دیده ی خود وارد کند ، روشهایی را برای انجام کارهای روزمره کشف کند.

درمورد وضعیت سالمند خود و نحوه مدیریت آن ، به خصوص در مورد اینکه چگونه تغییر سبک زندگی می تواند بر روی علائم این بیماری تأثیر بگذارد ، همه آنچه را که می توانید بیاموزید.

ورزش و کاهش وزن در صورت داشتن اضافه وزن ،روش های کاربردی برای کاهش درد مفاصل و آرتروز هستند.

 

ورزش

ورزش با فشار کم می تواند استقامت شما را افزایش داده و با تقویت عضلات اطراف مفصل ، مفصل را پایدارتر کند. پیاده روی ، دوچرخه سواری یا ایروبیک در آب را امتحان کنید. اگر احساس درد مفصلی جدید داشتید ، ورزش را متوقف کنید.

 

درد جدیدی که ساعت ها پس از ورزش ادامه می یابد ، احتمالاً به معنای آن است که شما در آن فعالیت زیاده روی کرده اید. به این دلیل که احساس میکنید به مفاصل خود صدمه ای وارد کرده اید نباید ورزش را متوقف کنید. یک یا دو روز بعد با شدت کمتری دوباره امتحان کنید.

کم کردن وزن

در پرستاری از سالمند مبتلا به اوستئوآرتریت توجه به وزن او بسیار مهم است.اضافه وزن باعث افزایش فشار در مفاصل تحمل کننده وزن مانند زانو می شود. حتی کاهش جزئی وزن می تواند مقداری از فشار را کاهش داده و در نتیجه درد را کاهش دهد. در مورد راه های سالم کاهش وزن با یک متخصص تغذیه صحبت کنید.

پرستاری از سالمند و ورزش

نحوه ورود و خروج آنها از اتومبیل را تغییر دهید

 

سوار و پیاده شدن از اتومبیل برای شخصی که به آرتروز مبتلا شده است می تواند دردناک باشد. به طور معمول ،سوار یا پیاده شدن از اتومبیل نیاز به ایستادن روی یک پا و قرار گرفتن پای مخالف در اتومبیل و حرکت به سمت پهلو دارد و این حرکات به همان اندازه که برای یک شخص سالم به نظر آسان می آید ، برای یک شخص با درد آرتروز میتواند بسیار دردناک باشد.

به جای استفاده از روش معمول ،به شخص سالمند مبتلا به آرتروز کمک کنید تا در حالی که روی هر دو پا ایستاده است به محل نشستن خود در اتومبیل پشت کرده و در حالی که پاهای او بیرون از اتومبیل قرار دارد روی صندلی بنشیند.سپس هنگامی که در حالت نشسته قرار دارد ، می توانند پاهای خود را به داخل هدایت کند. برای خارج شدن، از فرایند معکوس استفاده کنید.

فشار وارده بر روی انگشتان را کاهش دهید

وجود آرتروز می تواند فشار دادن دکمه ها را برای شخص مبتلا دشوار کند ، مانند دکمه های موجود روی مایکروویو یا ریموت کنترل تلویزیون. برای کاهش فشار بر روی مفاصل انگشتان دست ، یک درپوش پلاستیکی را در انتهای رولپلاک قرار دهید. سالمند شما می تواند از آن برای فشار دادن دکمه های مایکروویو و جاهای دیگر استفاده کند. با استفاده از قلم همچنین می توان استفاده از تلفن هوشمند یا تبلت را راحت تر کرد. از قلم می توان برای فشار دادن دکمه های ریموت تلویزیون نیز استفاده کرد.

برای تسکین درد از گرما و سرما استفاده کنید

گرما و سرما می تواند به کاهش درد کمک کند. گرما باعث تسکین درد و شل شدن عضلات متشنج می شود. حمام یا دوش آب گرم می تواند در این امر کمک کننده باشد. اگر استفاده از این گزینه ممکن نیست ، یک کمپرس آب گرم یا حوله گرم شده را امتحان کنید.

همچنین سرما درد را بی حس می کند. یک بار کمپرس سرد را به مدت 15 تا 20 دقیقه روی مفصل قرار دهید و سپس به مفصل استراحت دهید. هرگز بسته سرد را مستقیماً روی پوست لخت قرار ندهید زیرا می تواند به پوست آسیب برساند. قبل از استفاده از آن را با حوله بپیچید.

پرستاری از سالمندان

پرستاری از سالمندان مبتلا به آرتروز در منزل

پرستاری از سالمندان در منزل راهی عالی برای کمک به اعضای بزرگتر خانواده که مبتلا به آرتروز هستند،است. همچنین برای رفع فشار از روی  مفاصل و کاهش درد بسیار مفید است. یک ارائه دهنده خدمات مراقبت در منزل می تواند بسیاری از کارهایی را که منجر به افزایش درد میشوند ، مانند تمیز کردن خانه ، که شامل خم شدن و کشش زیاد است ، بر عهده بگیرد.

شرکت پرستاری آسایش ایرانیان با داشتن سال ها تجربه ارزشمند در ارائه خدمات مراقبت و پرستاری در منزل آمادگی دارد به صورت شبانه روزی به همشهریان گرامی ارائه خدمت نماید.
کادر متخصص و آموزش دیده این مرکز در قالب پرستار کودک ، پرستار سالمند و پرستار بیمار با اندوختن تجارب ارزشمند در طی سال ها خدمت رسانی همواره آماده حضور در کنار شما عزیزان می باشد.
هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک یا متخصص مربوطه مشورت کنید.
لطفا به این مقاله امتیار دهید.

 

 

 

 

 

 

 

 

در صورت نیاز به خدمات پرستاری (پرستار کودک در منزل، پرستار سالمند در منزل و پرستار بیمار در منزل) با ما تماس بگیرید. کارشناسان شرکت پرستاری آسایش ایرانیان؛ آماده ارائه مشاوره رایگان، به شما هستند.

مشاوره رایگان تلفنی