تاریخ انتشار: ژانویه 10th, 2022نویسنده: دسته بندی: مطالب عمومی
7 استراتژی ساده برای آموزش ریاضی به کودکان

آموزش ریاضی Teaching Math to Kids به کودکان کار سختی نیست تنها کافی است که از مداد و کاغذ فراتر بروید تا ریاضی را به یک تجربه یادگیری تبدیل کنید که برای شما و ‌کودک سرگرم کننده است. این استراتژی‌های سریع و آسان به شما کمک می‌کند تا به بچه‌هایتان ریاضی بیاموزید و آنها را به ریاضیدان‌های کوچک تبدیل کند.

مراحل آموزش ریاضی

با شمارش شروع کنید

آموزش ریاضی با درک اعداد توسط ‌کودک آغاز می‌شود. می‌توانید با همان روش‌هایی که به کودک ریاضی را آموزش می‌دهید، به آنها کمک کنید تا شمارش را یاد بگیرند.

کارشناسان براین باورند که یادگیری مهارت‌های ریاضی ژنتیکی نیستند، بلکه نتیجه پشتکار هستند. کودکان ممکن است به حفظ کردن اعدادی که توسط والدین تکرار می‌شود بهتر پاسخ دهند.

روش آموزشی که ممکن است برای یک کودک موثر باشد، شاید برای دیگری مناسب نباشد. برای هر کودک از روش جداگانه ای استفاده کنید. هنگامی‌که کودک شروع به شمارش کرد، زمان مناسبی است که با برخی از اصول اولیه ریاضی آشنا شود.

از اشیاء روزمره استفاده کنید

لازم نیست برای آموزش ریاضی به کودک از ابزار های خاصی استفاده نمایید تنها کافی است که از اشیاء عادی منزل بهره ببرید. دکمه‌ها، سکه‌ها، پول، کتاب، میوه، قوطی ها، درختان، ماشین‌ها  همگی اشیایی هستند که کودک می‌تواند آنها را بشمارد.

این اجسام را بشمارید، آنها را به هم اضافه کنید، آنها را از هم تفریق کنید و در هم ضرب کنید و با این روش‌ها به راحتی می‌توانید ریاضی را به کودک آموزش دهید.

استفاده از اشیاء روزمره به کودک کمک می‌کند تا راحت تر ریاضیات را بیاموزد و برای این کار نیازی به استفاده از اشیاء یکسان نیست. شمردن سیب یک درس ریاضی عالی است، اما شمردن سیب، پرتقال و هندوانه در کنار هم پرورش فکر کودک را گسترش می‌دهد. کودک به جای اجرای یک بازی معمولی و شمارش ذهنی اعداد 1، 2، 3، شمارش را با اشیاء مختلف فرا خواهد گرفت.

آموزش ریاضی با بازی

بازی‌های ریاضی انجام دهید

بازی‌های زیادی در بازار وجود دارد که به والدین در آموزش ریاضی کمک می‌کنند. بازی‌های ریاضی پیشرفته ای وجود دارند، بنابراین فروشگاه‌های اسباب بازی فروشی را برای بازی‌های داغ بررسی کنید.

برخی از بهترین بازی‌های ریاضی از تخیل سرچشمه می‌گیرند. از گچ برای نوشتن اعداد بر روی زمین استفاده کنید و بچه‌هایتان را با سؤالات ریاضی که باید با دویدن به سمت عدد صحیح به آنها پاسخ دهند، امتحان کنید. مهارت‌های اولیه شمارش را با لگوها شروع کنید. آموزش ریاضی با بازی های جذاب باعث می‌شود که این کار به فعالیتی تبدیل شود که کودکان از آن لذت ببرند.

پخت کلوچه و یادگیری ریاضی

کلوچه ها نرم ابزارهای آموزشی بسیار خوبی هستند. می‌توانید از کودک بخواهید که کلوچه هایی را که پخته اید بشمارد. با یک چاقوی پلاستیکی به کودک آموزش دهید که چگونه می تواند  یک کلوچه را به قسمت‌های مختلف مانند هشت تایی، چهارتایی و نصف برش دهد. اجرای عملی تقسیم کلوچه به قطعات کوچکتر بر یادگیری بصری او تاثیر مثبت می گذارد و در ذهن کودک به خوبی نقش می بندد .

یک جایگزین مناسب به جای کلوچه، استفاده از خمیر شیرینی خام یا درست کردن خمیر بازی به دست خود کودک است. البته، در این روش کودک نمی‌تواند پس از اتمام یادگیری ریاضی، ابزار خود را بخورد، اما می‌تواند از خمیر شیرینی یا خاک رس مجددا استفاده کند.

آموزش ریاضی با شمارش

از چرتکه استفاده کنید

معمولا کودک با دست های کوچک خود عاشق لغزش مهره‌های چرتکه به جلو و عقب در امتداد سیم هستند. از چرتکه می‌توان برای آموزش جمع، تفریق، ضرب و تقسیم به بچه‌ها استفاده کرد.

می‌توان با استفاده از چرتکه، مهارت‌های حل مسئله کودک را پرورش داد. قوانین خاصی در پشت استفاده از چرتکه وجود دارد، بنابراین لازم است مطمئن شوید که بدانید هر مهره رنگی چه گروهی از اعداد را نشان می‌دهد.

آموزش ریاضی با فلش کارت

فلش کارت‌ها می‌توانند به کودک نشان دهند که 2+2 برابر با 4 است، اما اجازه دادن به بچه‌ها برای کسب تجربه عملی از شمارش اشیاء ممکن است بهتر عمل کند. با استفاده از فلش کارت و تجربه عملی، ترجیحات یادگیری ‌کودک تان را ارزیابی کنید.

برخی از کودکان با دیدن پاسخ روی کارت یا شمردن تصاویر روی کارت بهتر یاد می‌گیرند. بعضی از کودکان مفهوم ریاضی را درک نمی‌کنند مگر اینکه به آنها اجازه دهید اشیاء فیزیکی را مستقیما بشمارند. روش های آموزش  ریاضی  را با هم ترکیب کنید تا ببینید کدام روش برای ‌کودک  بهترین بازدهی را دارد.

ریاضی را به یک فعالیت روزانه تبدیل کنید

از ریاضیات در برنامه روزانه خود استفاده کنید. به ‌کودک کمک کنید از درس‌های ریاضی خود بیشترین بهره را ببرد، زمانی که آن را در زندگی روزمره خود وارد نماید یادگیری ریاضی برای او شیرین تر خواهد بود. برای این کار می‌توانید از این روش‌ها استفاده کنید:

  • پشت چراغ قرمز چند ماشین آبی می‌بینی؟
  • در فروشگاه مواد غذایی، اگر فقط 10 دلار داشته باشیم، چند جعبه بیسکوئیت می‌توانیم بخریم؟
  • در مطب دکتر، وقتی سه نفر پشت سر هم از اتاق خارج شوند، چند بچه در اتاق انتظار می‌مانند؟
  • اگر فقط 1/4 ناهارمان را می‌خوردیم چقدر از آن باقی می‌ماند؟
  • اگر پوشک 25 درصد تخفیف داشته باشد قیمت آن چقدر است؟
  • چند تا پیراهن در داخل ماشین لباسشویی قرار دارد؟

آموزش ریاضی با کارت ها

وقتی به ‌کودک نشان دهید که ریاضی چقدر می‌تواند سرگرم کننده باشد، او اشتیاق زیادی در مورد یادگیری این مهارت پیدا می‌کند. هنگامی‌که کودکان از یادگیری لذت می‌برند، هیچ مانعی برای پیشرفت آنها وجود ندارد.

شرکت پرستاری آسایش ایرانیان با داشتن سال‌ها تجربه ارزشمند در ارائه خدمات مراقبت و پرستاری در منزل آمادگی دارد به صورت شبانه روزی به همشهریان گرامی‌ارائه خدمت نماید.

کادر متخصص و آموزش دیده این مرکز در قالب پرستار کودک ، پرستار سالمند و پرستار بیمار با اندوختن تجارب ارزشمند در طی سال‌ها خدمت رسانی همواره آماده حضور در کنار شما عزیزان می‌باشد.

برای دریافت اطلاعات بیشتر تنها کافی است که با کارشناسان این مرکز تماس حاصل نموده و مشاوره رایگان دریافت نمایید.

هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک یا متخصص مربوطه مشورت کنید.

لطفا به این مقاله امتیار دهید.

در صورت نیاز به خدمات پرستاری (پرستار کودک در منزل، پرستار سالمند در منزل و پرستار بیمار در منزل) با ما تماس بگیرید. کارشناسان شرکت پرستاری آسایش ایرانیان؛ آماده ارائه مشاوره رایگان، به شما هستند.

مشاوره رایگان تلفنی