تاریخ انتشار: نوامبر 9th, 2021نویسنده: دسته بندی: مطالب عمومی
8 نکته کلیدی برای کاهش استرس در زندگی روزمره

زندگی روزمره پرمشغله به صورت قابل توجهی باعث  افزایش استرس در افراد می شود. در حالکیه ممکن است هر روز با سطوح بالاتری از استرس روبرو شویم ، کارهایی وجود دارد که همه ما می توانیم برای کسب آرامش و کاهش استرس انجام دهیم.

کاهش استرس با مثبت نگری

1. مثبت باشید

وقتی استرس دارید به راحتی دچار افکار منفی می شوید و حتی مشکلات کوچک می توانند باعث اضطراب شوند. ممکن است همه ما به موقعیت‌هایی فکر کنیم که یک رویداد کوچک ما را به خطر انداخته بود و حالا لازم است این دیدگاه منفی را تغییر دهیم و خوش بینانه تر به وقابع نگاه کنیم . قطعا با تلاش بیشتر، می توانید به آن موضوع نگاهی برعکس داشته باشید.

«سعی کنید «نیمه پر لیوان» را به جای «نیمه خالی» در نظر بگیرید . متخصصان پیشنهاد می‌کنند در پایان هر روز فهرستی از همه چیزهایی که به خوبی پیش رفته یا لذت‌بخش بوده است بنویسید و به خاطر آنها سپاسگزار باشید.

این به ویژه در مواقع بحران های همه گیر بسیار قدرتمند است زیرا به همه ما یادآوری می‌کند که روی چیزهایی که تحت کنترل ما هستند تمرکز کنیم.

کاهش استرس با کاهش اطلاعات

2. از کسب اطلاعات بیش از حد جلوگیری کنید

قرار گیری بیش از حد در معرض اخبار و رسانه های اجتماعی می تواند تأثیرات مضر واقعی بر سلامت روان داشته باشد. لازم  است که بااخبار  جامعه خود در ارتباط بمانید، اما کنترل زمانی که برای کسب اخبار مصرف می کنید به کاهش استرس و اضطراب کمک می کند.

برخی از تاکتیک‌هایی که پیشنهاد می‌شود  فقط خواندن وب‌سایت‌های خبری معتبر، دیدن اخبار فقط یک بار در روز و دوری از اخبار در رسانه‌های اجتماعی‌ است. بهتر است  فقط اخباری را دنبال کنید که به شما احساس مثبت می‌ دهند.

3. یک فنجان چای بخورید

مطالعات نشان داده اند چیزی به سادگی نوشیدن یک فنجان چای می تواند سطح استرس فرد را کاهش دهد. جدا از اثرات آرامش بخش یک دمنوش قوی و داغ، دانشمندان دانشگاه کالج لندن دریافتند افرادی که به مدت شش هفته چهار بار در روز چای سیاه می نوشند، هورمون استرس کورتیزول کمتری در بدن خود دارند.

آنها توانستند دو برابر سریعتر از گروه کنترلی که دارونما دریافت کرده بودند، از استرس اجتناب کنند . این یک اقدام ساده است که همه ما می توانیم در شرایط فعلی انجام دهیم تا به مدیریت استرس خود کمک کنیم.

کاهش استرس با خواب کافی

4.  خواب کافی داشته باشید

براساس گزارش محققان،  استرس یکی از شایع ترین علل اختلال خواب است.  استرس بخشی از زندگی روزمره است و این طبیعی است که گهگاهی در شرایطی که تحت فشار هستید دچار اختلال خواب شوید.

اما  «وضعیت خطرناک زمانی ظاهر می شود که استرس باعث اختلال مزمن خواب شود. استرس مزمن به خودی خود عامل بسیاری از بیماری ها است، به عنوان مثال، بیماری عروق کرونر قلب، و اعتقاد بر این است که خواب ضعیف یکی از مکانیسم های کلیدی است که استرس طولانی مدت را به مشکلات شدید سلامتی مرتبط می کند.

این مشکلات شامل فشار خون بالا و سیستم ایمنی ضعیف است. برای مقابله با استرس پیشنهاد می شود  که تعادل کار و زندگی خود را بررسی کنید.

«همه برای ریکاوری و آرامش به زمان نیاز دارند. و لازم است زمانی واقعی بدون مزاحم به خواب خود اختصاص دهید. بررسی ایمیل‌ها در شب در خانه آسان است، اما به شدت توصیه می‌شود که این کار را نکنید. لازم است بین کار و زندگی خود تعادل ایجاد نمایید و برا ی استراحت کافی زمان بگذارید.

5. برای خود وقت بگذارید

بهتر است کمی وقت خصوصی بگذارید و  یک یا دو شب در هفته را به فعالیت هایی اختصاص دهید که از آنها لذت می برید. سرگرمی جدیدی را انتخاب کنید، به یک سرگرمی قدیمی بازگردید، زمانی را برای دیدن دوستان اختصاص دهید و با شریک زندگی خود اوقات خوشی  داشته باشید. بدانید که شما لیاقت این را دارید که  برای خود زمان خاصی را در نظر بگیرید .

کاهش استرس با تغییر دیدگاه

6. دیدگاه متفاوتی داشته باشید

متخصصان بر این باروند که  تغییر نگرش و داشتن نگاه مثبت باعث کاهش میزان استرس می شود  بنابراین لازم است نگرش خود را اصلاح  کنید تا برای سلامت روان شما کمک کننده باشد .

از نظر متخصصان لازم است با چالشهای زندگی روبرو شد و با آنها بر برخورد نمود . در این شرایط حفظ نگرش مثبت باعث توانایی بیشتر برای غلبه بر موضوعات نگران کننده است و استرس را کاهش می دهد .

لازم است برای مقابله با چالش ها نگاهی بلندمدت داشته باشید. توصیه می شود «از خود بپرسید که آیا چیزی که از آن ناراحت هستید در یک ماه، یک سال یا یک دهه دیگر اهمیت دارد یا خیر. «آیا این رویداد مهم خواهد بود؟ آیا اصلاً آن را به خاطر می آوری؟»

۷- برای کمک به دیگران وقت بگذارید

وقتی احساس ناراحتی می کنید، کارهای خوبی انجام دهید. به امور خیریه کمک کنید، به همسایه سالمند خود کمک کنید  و دفعه بعد که به خرید می روید برای او نیز خرید های لازم را انجام دهید . همچنین می توانید از یک حیوان خانگی که بدون سرپرست است مراقبت نمایید .

«کمک به افرادی که اغلب در موقعیت‌هایی بدتر از موقعیت شما هستند، به شما کمک می‌کند تا مشکلات خود را در چشم‌اندازی دورتر ببینید. “هرچه بیشتر ببخشید، احساس شادی و انعطاف پذیری بیشتری خواهید داشت.”

کاهش استرس در هوای تازه

8. از هوای تازه لذت ببرید

این موضوع که ورزش کردن در هوای تازه برای جسم ما خوب است خبر چندان تازه ای نیست. حفظ تناسب اندام از ما در برابر بسیاری از بیماری ها محافظت می کند، اما آیا می دانستید که به سلامت روان ما نیز کمک می کند؟

انجام کاری به سادگی بیرون رفتن برای پیاده روی می تواند به کاهش افسردگی خفیف و به حداقل رساندن اضطراب کمک کند. فعالیت بدنی باعث تغییرات شیمیایی در بدن می شود که به تقویت احساسات مثبت کمک می کند.

شرکت پرستاری آسایش ایرانیان با داشتن سال ها تجربه ارزشمند در ارائه خدمات مراقبت و پرستاری در منزل آمادگی دارد به صورت شبانه روزی به همشهریان گرامی ارائه خدمت نماید.

کادر متخصص و آموزش دیده این مرکز در قالب پرستار کودک ، پرستار سالمند و پرستار بیمار با اندوختن تجارب ارزشمند در طی سال ها خدمت رسانی همواره آماده حضور در کنار شما عزیزان می باشد.

هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک یا متخصص مربوطه مشورت کنید.

لطفا به این مقاله امتیار دهید.

در صورت نیاز به خدمات پرستاری (پرستار کودک در منزل، پرستار سالمند در منزل و پرستار بیمار در منزل) با ما تماس بگیرید. کارشناسان شرکت پرستاری آسایش ایرانیان؛ آماده ارائه مشاوره رایگان، به شما هستند.

مشاوره رایگان تلفنی

One Comment

  1. شیوا آگوست 27, 2023 at 9:26 ق.ظ - Reply

    خیلی حس خوبی داشت این مقاله. ممنونم. در این رابطه و این موضوع لطفا بیشتر مقاله بگذارید.

ارسال دیدگاه