تاریخ انتشار: می 24th, 2022نویسنده: دسته بندی: سالمند
مزایا و معایب استخدام پرستار سالمند در منزل

مزایا و معایب استخدام پرستار سالمند در منزل: انتخاب یک پرستار سالمند حرفه‌ای برای مراقبت از سالمند در منزل، تصمیم بسیار حساسی است و لازم است از ابعاد مختلف مورد بررسی و سنجش قرار گیرد. 

در نظر گرفتن سطح سلامت جسمی و ذهنی سالمند، تعیین کننده نوع خدمات مورد نیاز سالمند است و در این میان مهم‌ترین مسئله برآورده شدن نیازهای سالمند به بهترین شکل ممکن است.

شما می‌توانید از طریق ارتباط با متخصصین آسایش ایرانیان جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد مزایا و معایب استخدام پرستار سالمند در منزل مشاوره بگیرید تا تصمیم آگاهانه‌تری در این مورد بگیرید.

مزایای استخدام پرستار سالمند 

با توجه به اهمیت این موضوع در این مقاله به بررسی مزایای مراقبت از سالمندان در منزل پرداخته‌ایم 

حفظ آرامش و استقلال سالمند 

در شرایطی که سالمند به بیماری آلزایمر یا نوع دیگری از زوال عقل مبتلا شده باشد، زندگی در یک محیط آشنا که سرشار از خاطرات شیرین گذشته است، به تأمین احساس آرامش و امنیت سالمند کمک می‌کند. نقل مکان به یک محیط جدید مانند خانه سالمندان ممکن است به شدت برای سالمند استرس زا باشد و روال عادی زندگی او را مختل کند. 

سالمند در منزل خود قادر به حفظ روتین و سبک زندگی همیشگی خود خواهد بود و استفاده از خدمات پرستاری از سالمند در منزل برای حفظ استقلال سالمند ضروری به نظر می آید.

کاهش استرس خانواده سالمند

تعامل با خانواده مزایای زیادی برای سالمندان دارد اما گاهی اعضای خانواده سالمند به دلیل مشغله و مسئولیت‌های مختلف قادر به حضور فعال در کنار سالمند نیستند. 

در این شرایط یکی از بهترین گزینه‌ها برای تأمین امنیت و سلامت سالمند، استفاده از خدمات پرستاری در منزل است. 

استخدام پرستار در منزل باعث می‌شود تا اعضای خانواده سالمند با خیالی آسوده به انجام سایر مسئولیت‌های خود پرداخته و در هنگام ملاقات با سالمند از آرامش بیشتری برخوردار خواهند بود.

کاهش استرس خانواده و اطرافیان سالمند

حضور پرستار سالمند در منزل این اطمینان را به وجود می‌آورد که سالمند در تمام ساعات شبانه روز از  خدمات مراقبتی مورد نیاز خود برخوردار می‌شود.

پیشنهاد می شود: همه چیز درباره خدمات نگهداری از سالمند

خدمات پرستار سالمند در زمینه تغذیه مناسب با وعده‌های غذایی خوشمزه و متعادل، امور خانه داری و نظافتی، درمان و مراقبت‌های پزشکی، خرید وسایل مورد نیاز، حمل و نقل و نظارت بر مصرف داروهای سالمند تنها گوشه‌ای از وظایف پرستار سالمند در منزل است.

حفظ روابط اجتماعی سالمند

یکی از مزایای استخدام پرستار سالمند در منزل این است که شرایط زندگی سالمند تغییر چندانی نخواهد داشت. همکاری پرستار سالمند در فراهم کردن شرایط مناسب برای معاشرت و دورهمی با افراد موردعلاقه و اعضای خانواده و همسایگان بسیار سودمند است. 

در واقع حضور پرستار سالمند در منزل سبب پیشگیری از احساس انزوا و تنهایی سالمند می شود و احتمال بروز خطراتی مانند  افسردگی در سالمندان را کاهش می دهد. 

دریافت مراقبت تخصصی پزشکی 

ممکن است برخی از سالمندان به دلایل بیماری های مختلف به دریافت مراقبت‌های پزشکی و تخصصی نیاز داشته باشند. در این شرایط برخورداری از خدمات پرستاران حرفه‌ای که از مدرک آکادمیک و مجوزهای  معتبر برخوردارند ( فیزیوتراپی، گفتار درمانی، مراقبت از زخم و تجویز دارو) بسیار مهم است.

دریافت مراقبت های تخصصی پزشکی 

در شرایطی که سالمند تحت مراقبت اعضای خانواده خود قرار داشته باشد؛ به دلیل عدم تخصص و آگاهی این افراد از حوزه مراقبت، ممکن است آسیب‌های جبران ناپذیری به سالمند وارد شود.

 استفاده از یک پرستار سالمند آموزش دیده و باتجربه دقیقاً همان چیزی است که سالمند بیمار به آن نیاز دارد. مرکز ما آموزش تخصصی پرستاران خود را به آکادمی سلامت می‌سپارد.

شرایط استخدام پرستار سالمند

استخدام پرستار سالمند در منزل درکنار مزایای ذکر شده در قسمت قبل مسلما معایبی هم خواهد داشت.

لزوم آماده سازی فضای منزل 

گاهی اوقات ممکن است سالمند به دلیل بروز مشکلات و بیماری‌های مختلف، توانایی‌های حرکتی خود را از دست داده باشد. 

در این شرایط ممکن است منزل شخصی سالمند به اصلاحات مختلفی برای تسهیل حرکت و تأمین امنیت سالمند نیاز داشته باشد.

بازسازی منزل سالمند

  • نصب یک سطح شیب دار برای ورود و خروج ویلچر 
  • کاهش ارتفاع وسایل و امکانات مورد نیاز 
  • اصلاح  ساختار حمام  یا دستشویی 
  • نیاز به نصب بالابر 
  • نصب دستگیره‌های کمکی در حمام، دستشویی و راهروها

قطعاً انجام این اصلاحات سبب تحمیل هزینه‌هایی به سالمند و خانواده او می‌شود.

مشکلات سازگاری سالمند با پرستار جدید

رخی از سالمندان علیرغم نیاز به دریافت مراقبت‌های تخصصی، تمایلی به حضور یک فرد غریبه در منزل خود ندارند. در این شرایط لازم است با سالمند در مورد این موضوع گفتگو شود تا لزوم انجام این کار را درک کند.

برای بسیاری از سالمندان مبتلا به زوال عقل ممکن است، حضور پرستار برای چند روز اول ترسناک است و    از سویی دیگر بسیاری از این سالمندان به چند هفته یا چند ماه زمان نیاز دارند تا به حضور پرستار جدید عادت کنند. 

در شرایطی که به هر دلیل نیاز به تعویض پرستار وجود داشته باشد‌ سالمند به شدت دچار استرس و ناراحتی می‌شود و پذیرش فرد جدید برای او به مراتب دشوارتر خواهد بود.

هزینه مراقبت از سالمند

هزینه خدمات مراقبت در منزل بر اساس وظایف موجود متغیر است و لازم است پیش از استخدام پرستار در مورد این موضوع بررسی‌های لازم انجام شود. بررسی نیازهای مراقبتی طولانی مدت سالمند پیش از اعزام پرستار به علاوه پیشنهاد می شود نرخ پرستاری از سالمند در منزل را مطالعه کنید زیرا به پیش بینی هزینه‌های مراقبتی کمک خواهد کرد. 

در شرایطی که این هزینه ها فراتر از بودجه پیش‌بینی‌شده باشد، لازم است از تکنیک‌هایی برای کاهش مخارج موجود استفاده کرد. 

به عنوان مثال مشارکت اعضای خانواده برای انجام برخی از امور مراقبتی مانند استحمام سالمند یا حمل و نقل او سبب کاهش هزینه‌های مراقبتی خواهد شد.  بنابراین در شرایطی که بررسی‌های لازم در مورد هزینه‌های مراقبتی انجام شود، مدیریت مخارج و کاهش هزینه‌ها به آسانی امکان پذیر خواهد بود.

 مراقبت از سالمندان در آسایش ایرانیان

 مراقبت از سالمندان عزیز را در دوران طلایی زندگی، با خیال آسوده  به مرکز پرستاری آسایش ایرانیان بسپارید. این مرکز با کسب مجوزهای لازم از وزارت بهداشت و سال‌ها تجربه درخشان در امر ارائه خدمات مراقبتی و پرستاری به صورت شبانه روزی در خدمت همشهریان گرامی است.

کادر متخصص و باتجربه مرکز پرستاری آسایش ایرانیان، در تمام ساعت شبانه روز، آماده ارائه خدمت به سالمندان، بیماران و کودکان گرامی هستند. 

برای کسب اطلاعات بیشتر  تنها کافی است که با مشاوران این مرکز تماس حاصل کرده و مشاوره رایگان دریافت فرمایید.

در صورت نیاز به خدمات پرستاری (پرستار کودک در منزل، پرستار سالمند در منزل و پرستار بیمار در منزل) با ما تماس بگیرید. کارشناسان شرکت پرستاری آسایش ایرانیان؛ آماده ارائه مشاوره رایگان، به شما هستند.

مشاوره رایگان تلفنی