تاریخ انتشار: آوریل 21st, 2022نویسنده: دسته بندی: سالمند
پرستار سالمند کیست + مزایا و معایب

ویژگی پرستار سالمند: هر فردی که به صورت دائم و یا موقت از از سالمندانی که قادر به انجام کار های روزمره خود نیستند مراقبت کند پرستار سالمند نام دارد. این کار در واقع شغلی نسبتا تخصصی است و برای انجام این کار تجربه و دوره های مهارتی نگهداری از سالمند لازم است.

پرستار سالمند به طور دایم یا موقت در محل زندگی سالمند حضور پیدا کرده و مراقبت های ویژه و مواردی که باعث بهبود کیفیت زندگی فرد سالمند می شود را انجام می دهد. معمولا پرستارانی که به محل اعزام می شوند طی قراردادی مدون و مشخص وظایف خود را انجام می دهند.

وظایف پرستار سالمند

دیگر از وظایف پرستار سالمند می توانیم به رسیدگی به امور زندگی سالمند مانند تهیه و طبخ غذا، نظافت منزل و شستشو های لازم اشاره کرد.

استفاده از خدمات پرستار سالمند در منزل نسبت به تحویل سالمند به خانه سالمندان مزایای بسیار زیادی دارد. این نوع نگهداری که در منزل سالمند انجام می شود باعث حفظ روحیه و ارتباط فرد سالمند با خانواده خواهد بود.

در گذشته نگهداری از سالمند توسط افراد خانواده انجام می شده است. در این روش افراد خانواده و یا نزدیکان به امور سالمند رسیدگی می کنند. این کار به نظر اسان می رسد اما در مواردی که سالمند دچار مشکلات حرکتی است و وضعیت سلامتی وخیم است نگهداری از سالمند نیاز به مهارت های ویژه‌ای خواهد داشت.

در مواردی که سالمند دچار مشکلات شدید حرکتی است، جابجایی وی نیازمند مهارتو تخصصی است به طوری که برای جابجایی به فرد سالمند آسیب بیشتری وارد نشود. بسیاری از افراد که هیچ تخصص و تجربه ای در این زمینه ندارند در این موارد نباید وارد عمل شود چون ممکن است باعث شود آسیب های بیشتری به سالمند وارد شود. 

مزایا و معایب خانه سالمندان

نگهداری از سالمند در مراکز سالمندان راه حل دیگری است که وقتی افراد شخصا قادر به نگهداری از سالمند نیستند به آن رجوع می کنند. پرستاران حرفه ای و افراد با تجربه در این مراکز از سالمند نگهداری کرده و از لحاظ سلامتی سالمند به دلیل وجود امکانات مناسب و دسترسی های لازم در خانه سالمندان وضعیت خوبی خواهد داشت.

در این مراکز معاینات پزشکی به صورت مداوم انجام می شود و در صورت بروز هر نوع مشکلی بلافاصله امور پزشکی انجام می شود. 

رسیدگی به سالمند در خانه سالمندان عالی است اما مشکل دیگری وجود دارد. افرادی که در این مراکز نگهداری می شوند ارتباط کمتری با خانواده های خود خواهند داشت.

مشغله بسیار زیاد فرزندان و فامیل شاید اجازه این را ندهد که بازدید ها به صورت دائم و مرتب صورت بگیرد و در این وضعیت ممکن است فرد سالمند دچار افسردگی و وخامت اوضاع سلامت شود. 

مزایا و معایب خانه سالمندان

مزایا و معایب استخدام پرستار سالمند

برای تامین پرستار سالمند در منزل بهترین روش تماس با مراکزی است در در تامین این پرستاران برای افرادی که به آنها احتیاج دارند مراکز تامین پرستاری است. برای تامین پرستار می توانید با این مراکز تماس بگیرید و با پیشنهاداتی که مرکز به شما ارائه می دهد پرستار مورد نظر خود را انتخاب کنید.

استفاده از پرستار سالمند در منزل مزایای زیر را دارد:

 • افرادی که برای مراقبت از سالمند استخدام می شوند دارای تجربه و مهارت تخصصی لازم در زمینه نگهداری از سلمند هستند و از این بابت خاطر خانواده آسوده خواهد بود. 
 • نگهداری از سالمند در منزل می تواند باعث یاداو.ری خاطرات گذشته شده و در تقویت روحیه سالمند موثر است.
 • حضور خانواده و عزیزان در نزدیکی و منزل سالمند می تواند نقش مهمی در شادی و سلامتی سالمنئد داشته باشد. این کار باعث عزت نفس سالمند خواهد شد.
 • سالمند دچار بیماری های مسری که ممکن است در خانه سالمندان شیوع پیدا کند نخواهند شد در کل نگهداری از سالمند در منزل بسیار سالم تر از خانه سالمندان است 
 • حضور سالمند در دور همی ها با عث بهبود سلامت روانی آنها خواهد شد
 • حس استقلال و عدم تصور سربار بودن در سالمند نقش مهمی در کیفیت زندگی وی دارد

ویژگی پرستار شبانه روزی سالمند

امور شخصی سالمند که پرستار موظف به رسیدگی به آنهاست:

 • کمک به شست و شو و دوش گرفتن سالمند
 • شست و شوی ملحفه و روتختی سالمند
 • آراستن سالمند و شانه کردن موهای سالمند، اصلاح سالمند
 • کمک به بهداشت دهان دندان
 • مراقبت‌های مربوط به بی اختیاری ادراری و اجابت مزاج سالمند و نظافت سالمند
 • انجام امور نظافتی منزل
 • در مواردی که سالمند دارای شرایط ویژه پزشکی است، باید برای انجام امور منزل از کمک دیگران بهره مند شود. مراقبین می‌توانند بسیاری از امور منزل را انجام دهند.
 • شستن لباس‌ها
 • آشپزی کردن
 • بیرون بردن زباله‌ها
 • انجام امور سبک منزل
 • سایر خدمات تخصصی
 • کمک به تحرک و قدم زدن در سالمندان
 • پوشیدن لباس
 • کمک به خوابیدن در تخت خواب
 • جابجایی روی ویلچر
 • جابجایی از روی تخت روی ویلچر یا صندلی
 • غذا دادن به سالمند
 • کمک به بهداشت فردی

پرستار شبانه روزی سالمند

تخصص پرستار سالمند

نگهداری از سالمند گاهی اوقات وظیفه ای بسیار تخصصی است و فرد باید تجربه و مهارت های لازم را برای نگهداری از شخص سالمند داشته باشد. افرادی که این مهرات را ندارند نباید برای این کار اقدام کنند. 

برخی از امور محوله به پرستار سالمند نیاز مند قوای فیزیکی و روانی است. فرد باید امادگی و توان لازم برای مشکلات ناشی از بیماری های جسمی و روانی سالمند را داشته باشد.

پرستار سالمند باید بتواند با سالمند ارتباط صمیمیانه خوبی برقرار کند. این مس÷ئله به هوش اجتماعی و رفتارشناسی پرستار سالمند مرتبط است. در بسیاری از موارد سالمند لجبازی می کنند و ناتوانی خود را نمی پذیرند.

در این وضعیت پرستار سالمند باید با رفتار درست و مناسب ارتباط صحیحی ب سالمند برقرار کرده و با شرح موقعیت نظر سالمند را به همکاری با پرستار جلب کند.

سالمندانی که مدتی طولانی را به تنهایی گذرانده اند احتمالا در پذیرش یک پرستار سالمند به عنوان مراقب در منزل مشکل خواهند داشت. دانش و روانشناسی پرستار سالمند در این موارد بسیار اهمیت دارد. پرستار باید با سیاست های درست رفتاری مشکل را حل کند. 

پرستار سالمند باید اصول کمک های اولیه را به صرت کامل بداند، بهم خوردگی حال بیمار و یا آسیب های احتمالی باید توسط مراقب مورد رسیدگی قرار بگیرد.

نظم اصل اساسی در وظایف پرستار سالمند است. پرستار باید غذا تهیه و سرو کند، شستشو ها را انجام دهد و رسیدگی های لازم را پیگیری کند. پرستار سالمند باید روند درمانی سالمند را دقیقا مورد توجه قرار داده و مشکلات موجود در سالمند را به پزشک معالج گزارش دهد.

این فرد باید بیماری های رایج و علائم اولیه آنها را بشناسد. این کار به وضعیت سلامت سالمند کمک بزرگی خواهد کرد.

نگهداری از سالمند معلول

یکی از مشکلاتی که معمولاً در سالمندان دیده می شود مشکلات حرکتی است. افرادی که دچار این مشکلبات هستند نیازمند پرستاری و کمک در حین جابجایی هستند.

برای کمک به این افراد فردی که این وظیفه را بر عهده می گیرد باید مهارت و تجربه لازم در زمینه این جور سالمندان را داشته باشد. در صورتی که تجربه و مهرات برای این کار وجود نداشته باشد ممکن است برای سالمند خطرناک بوده و باعث اسیب دیدن وی شود.

بهترین روش برای کمکم به این نوع سالمندان استفاده از پرستار سالمند در منزل است. این پرستلاران مهات و تجربه کافی در زمینه نگهداری از سلمندان دارای مشکلات حرکتی داشته و می توانند از این حیث سلامت سالمند را تضمین کنند.

نگهداری از سالمند معلول

چه زمانی به پرستار سالمند احتیاج داریم

سالمندان با توجه به سطح سلامتی که دارند ممکن است گاهی اوقات نیاز به پرستاری و مراقبت داشته باشند. در این هنگام تنها گذاشتن سالمند به صلاح نیست. افراد یا خانواده باید در این هنگم از سالمند نگهداری کنند یا به خانه سالمندان انتقال دهند. راه حل اصولی و درست همانطور که گفته شد استفاده از پرستار سالمند در منزل است.

گاهی سالمند بدحال است و رسیدگی به او توسط افراد خانواده امکان پذیر نیست. در این صورت بترین راه باز هم استفاده از پرستار سالمند تعلیم دیده است.

زمانی که وقت و تخصص کافی برای نگهداری سالمند در خانه وجود نداشته و تمایلی به انتقال سالمند به آسایشگاه سالمندان نیست بهترین راه نگهداری از سالمند در منزل است. 

چگونه پرستار سالمند استخدام کنیم

نگهداری از سالمندان که عزیز خانواده هستند حساس و مخاطره آمیز است. برای استفاده از پرستار سالمند معتبر می توانید از مراکز تامین پرستار که در سراسر کشور به خدمات رسانی در این حیطه مشغولند استفاده کنید. راه ارتباطی این مراکز معمولا به صورت حضوری و یا تلفنی است. می توانید با تماس با این مراکز از شرایط و هزینه های نگهداری از سالمند در منزل آگاه شوید. 

از نکاتی که برای انتخاب مرکز تامین پرستاری باید مدنظر قرار بدهیم اعتبار و سابقه مرکز است. این مراکز باید مجوزات لازم را داشته باشند و تعهدات لازم را از پرستارانی که در این مراکز مشغول به خدمات رسانی هستند دریافت کنند.

هزینه استخدام پرستار سالمند چقدر است؟

هزینه استخدام پرستار سالمند

خدماتی که پرستار سالمند ارائه می دهد بسته به شرایط سالمند متفاوت است. قطعا هزینه نگهداری از سالمند پوشکی یا سالمندی که دچار آلزایمر پیشرفته است با هزینه پرستاری که صرفا چند ساعت در روز و فقط برای همصحبتی به سالمند خدمات می دهد متفاوت است. هزینه پرستاری از سالمند با توجه به شرایط سالمند و تعرفه های موجود در هر مرکز به متقاضی ارائه می شود.

در صورت نیاز به خدمات پرستاری (پرستار کودک در منزل، پرستار سالمند در منزل و پرستار بیمار در منزل) با ما تماس بگیرید. کارشناسان شرکت پرستاری آسایش ایرانیان؛ آماده ارائه مشاوره رایگان، به شما هستند.

مشاوره رایگان تلفنی