تاریخ انتشار: آگوست 28th, 2022نویسنده: دسته بندی: کودک
 5نکته طلایی برای یافتن بهترین پرستار کودک

بررسی گزینه های مناسب برای یافتن بهترین پرستار کودک، یکی از حساس ترین مسئولیت هایی است که ممکن است والدین با آن روبرو شوند.

حضور یک پرستار کودک با تجربه و آگاه در کنار کودک، زمینه ساز رشد مناسب جسمی، ذهنی، عاطفی و اجتماعی کودک خواهد شد. براساس تحقیقات انجام شده، کودکانی که در محیط آرامبخش خانه، تحت نظارت یک پرستار با تجربه پرورش پیدا کرده اند، در زندگی آینده خود بزرگسالانی شاد و موفق خواهند شد. معمولا خواسته قلبی والدین، یافتن بهترین پرستار برای فرزند دلبندشان است و اما این سوال مطرح می شود که بهترین راه برای یافتن یک پرستار حرفه ای و متخصص چگونه است؟

بهترین راه برای یافتن پرستار کودک متخصص در منزل

برای یافتن پاسخ این سوال و آشنایی با روش های استخدام پرستار کودک مناسب تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید:

 مصاحبه هدفمند با پرستار کودک

یکی از مهم ترین مراحل انتخاب پرستار کودک، مصاحبه با پرستار است. هدف از مصاحبه حضوری یا غیر حضوری چیزی جز شناخت توانایی ها و شخصیت پرستار نیست.

بهتر است والدین پیش از مصاحبه، نسبت به جمع آوری و تهیه یک لیست از مجموعه سوالات مهم اقدام کنند. بهتر است مصاحبه به صورت حضوری انجام شود تا والدین مهارت های ارتباطی پرستار را از نزدیک مشاهده کنند. 

از سویی دیگر توصیه شده است که پرستار پیش از استخدام و عقد قرار دارد، حداقل یک جلسه با کودک وقت بگذارند تا والدین امکان بررسی مهارت های عملی پرستار را در اختیار داشته باشند. از سویی دیگر کودک نیز باید با این پرستار تازه وارد احساس اعتماد و امنیت داشته باشد که این موضوع نیز باید مورد توجه والدین قرار گیرد.

 مصاحبه هدفمند با پرستار کودک

بررسی سوابق و مدارک پرستار کودک

بررسی سوابق کاری، تحصیلی و هویتی یکی از مهم ترین و حساس ترین مراحل استخدام یک پرستار کود ک است. در ادامه بخشی از مهم ترین سوالات برای بررسی سوابق پرستار بیان شده است:

 • چند مدت است که به عنوان یک پرستار کودک مشغول به فعالیت هستید؟
 • آیا مدارک تحصیلی شما در ارتباط با مراقبت و پرستاری از کودکان است؟
 • آیا گواهی کمک های اولیه را دریافت کرده اید؟
 • معمولا چه وظایفی را در قبال مراقبت از کودکان می پذیرید ؟
 • آیا تجربه کار با چند کودک یا  کودک دوقلو و سه قلو را دارید؟
 • آیا امکان ارائه شماره تماس 3 کارفرمای قبلی خود را دارید؟
 • معمولا چه کارهایی را برای سرگرم کردن یا آرام کردن کودک انجام می دهید؟ 
 • آیا از نظر فیزیکی امکان بقل کردن و حمل کردن کودک به مدت طولانی را دارید؟
 • حقوق درخواستی شما چقدر است؟
 • تمایل دارید که حقوق خود را در چه بازه زمانی دریافت کنید (روزانه، آخر هفته، ماهانه یا غیره)
 • در صورت تاخیر والدین و به پایان رسیدن شیفت کاری شما، تا چه مدت امکان حضور در کنار کودک را خواهید داشت؟
 • آیا تجربه ای در مورد نگهداری از نوزادان نارس دارید؟
 • آیا تجربه ای در مورد کولیک، آپنه خواب،رفلاکس، عفونت گوش، آلرژی یا ختنه دارید؟
 • آیا امکان ارائه گزارش های مفصل و جامع در مورد وضعیت کودک را دارید؟
 • آیا امور شخصی کودک مانند شستشوی لباس ها و طبخ غذا را به عهده خواهید گرفت؟
 • چند وقت یکبار به مرخصی نیاز دارید؟
 • آیا در صورت غیبت امکان معرفی یک پرستار جایگزین و قابل اعتماد را دارید؟

در شرایطی که پرستار از طریق آشنایان و دوستان به والدین معرفی شده باشد، ممکن است مشکلاتی برای بررسی سوابق پرستار وجود داشته باشد. به عنوان مثال ممکن است اطلاعات دقیقی از میزان رضایت کارفرماهای آخر پرستار و دلیل ترک کار او وجود نداشته باشد یا پرستار تمایلی به اعلام شماره این افراد نداشته باشد. برای رفع این مشکل بهترین روش استفاده از خدمات مراکزی است که در هنگام استخدام پرستار، کلیه سوابق او را مورد بررسی دقیق قرار داده و با انجام استعلامات ضروری، پیشینه پرستار را مورد ارزیابی قرار می دهند.   

بیان دقیق نیازها و انتظارات از پرستار

در بسیاری از مواقع، والدین در هنگام استخدام پرستار به دنبال افرادی هستند که به صورت دقیق انتظارات خود را مطرح کنند. در حالی که لازم است والدین نیز پیش از مصاحبه، نسبت به تهیه یک برنامه دقیق که شامل نیازهای کودک و وظایف مورد انتظار از پرستار باشد، اقدام کنند. 

در این صورت در شرایطی که پرستار قادر به پذیرش برخی از انتظارات مطرح شده در برنامه فوق نباشد، قادر خواهد بود تا در جلسه مصاحبه این موضوع را با والدین مطرح کند. استفاده از این برنامه پس از استخدام پرستار نیز مزایایی دارد و باعث می شود تا پرستار بدون نیاز به آزمون و خطا، به راحتی نسبت به انجام وظایف خود اقدام کند و کودک نیز بدون برهم خوردن روتین و روال زندگی عادی خود با پرستار جدید سازگار شود. 

نکات مهم در استخدام پرستار مناسب برای نوزادان

پرستار نوزاد با فراهم آوردن حمایت لازم است از مادر و نوزاد تازه متولد شده، شرایطی را مهیا می سازد که مادر بعد از زایمان قادر به استراحت و تجدید قوا باشد و نوزاد نیز از مراقبت و حمایت کافی برخوردار شود. 

از سویی دیگر ممکن است والدین صاحب فرزندان دیگری نیز باشند، که در این شرایط، پرستار با پذیرش مسئولیت مراقبت سایر کودکان، بار سنگینی را از دوش والدین برخواهد داشت. 

پرستار نوزاد با آموزش روش های مراقبت از نوزاد، به والدین تازه کار کمک می کند تا با اعتماد به نفس بیشتری با نوزاد خود ارتباط برقرار کنند.

به عنوان مثال پرستار نوزاد با تسلط و مهارت بر روش های صحیح تعویض پوشک، حمام کردن نوزاد با اسفنج، شیر دادن و گرفتن آروغ نوزاد، قنداق کردن و آرام کردن نوزاد، مراقبت از بند ناف و ختنه نوزاد، نقش موثری در کاهش استرس والدین و آموزش آنها دارد.

برخورداری مادر از خواب کافی یکی از مهم ترین عوامل تاثیر گذار در ایجاد آرامش و بهبود وضعیت مادرانی است که تازه زایمان کرده اند . در این شرایط پرستار با پذیرش نقش شیردهی شبانه به نوازد ( شیر خشک یا شیر دوشیده شده مادر) نقش مهمی برعهده دارد. بنابراین لازم است در هنگام مصاحبه با پرستار در خصوص این که آیا در طول شب امکان ارائه خدمات مراقبتی را دارد یا خیر هماهنگی های لازم انجام شود.

پرستاری ازنوزاد در منزل

بررسی روابط بین کودک و پرستار

یکی از مهم ترین عوامل موثر در انتخاب پرستار مناسب برای کودک، امکان ایجاد روابط متعادل و دوستانه بین کودک و پرستار است. بنابراین توصیه می شود که پیش از استخدام قطعی پرستار، شرایطی برای دیدار و ملاقات حضوری پرستار و کودک فراهم شود. در این شرایط والدین قادر به نظارت بر روابط پرستار و کودک خواهند بود و توانایی های پرستار را به صورت مستقیم مورد ارزیابی قرار خواهند داد. فراموش نکنید که در نظرگرفتن احساس کودک در هنگام استخدام پرستار بسیار ضروری است، زیرا کودک باید در کنار پرستار احساس آرامش و امنیت داشته باشد، در غیر این صورت والدین باید به دنبال سایر گزینه های پیشنهادی باشند.

استفاده از خدمات مراکز پرستاری از کودک در منزل

بهترین گزینه برای یافتن یک پرستار قابل اعتماد و حرفه ای، استفاده از بانک جامع اطلاعاتی مراکز ارائه دهنده خدمات پرستاری در منزل است. مرکز پرستاری آسایش ایرانیان، یکی از معتبرترین مراکز ارائه خدمات پرستاری ومراقبتی در منزل است که به صورت شبانه روزی، خدمات متنوعی به سالمندان، بیماران و کودکان ارائه می دهد.

این مرکز با برخورداری از مجوزهای لازم از وزارت بهداشت، سال هاست که در عرصه ارائه خدمات پرستاری در منزل، مشغول به فعالیت بوده و از کارنامه درخشانی برخوردار است.

کلیه پرستاران این مرکز پس از گذراندن مراحل مختلف گزینش و انجام استعلامات قانونی ( گواهی عدم اعتیاد، گواهی عدم سوپیشیه، ارائه تضامین مالی) موفق به استخدام شده اند، بنابراین والدین عزیز می توانند بدون نگرانی از سوابق و تخصص پرستاران نسبت به استخدام پرستار کودک اعزام شده از این مرکز اقدام کنند.

در صورت نیاز به خدمات پرستاری (پرستار کودک در منزل، پرستار سالمند در منزل و پرستار بیمار در منزل) با ما تماس بگیرید. کارشناسان شرکت پرستاری آسایش ایرانیان؛ آماده ارائه مشاوره رایگان، به شما هستند.

مشاوره رایگان تلفنی

ارسال دیدگاه