تاریخ انتشار: آگوست 29th, 2022نویسنده: دسته بندی: کودک
هزینه پرستار کودک در منزل

امروزه، به دلیل اشتغال همزمان والدین یا سایر مشکلات، نیاز به استفاده از خدمات پرستار کودک به شدت رو به افزایش است. در این شرایط راه های مختلفی برای نگهداری از کودک وجود دارد از جمله سپردن کودک به سایر اعضایی خانواده، به مهد کودک یا استفاده از خدمات پرستاری در منزل. 

حضور کودک در کنار سایر اعضای خانواده مانند پدر و مادر بزرگ ممکن است با مشکلاتی همراه باشد، به عنوان مثال افراد سالمند به دلیل ابتلا به بیماری های مختلف ممکن است از توانایی جسمی یا روانی لازم برای همراهی با کودک برخوردار نباشند و یا از الگوهای سنتی برای تربیت کودک ( تنبیه  بدنی) استفاده کنند. براساس تحقیقات متخصصان بسیاری از این رفتارها سبب بروز مشکلات روانی جدی در آینده کودک خواهد شد. 

از سویی دیگر استفاده از مراکز نگهداری کودک و مهدکودک ها نیز با مشکلات خاص خود همراه است. به عنوان مثال به دلیل ارتباط و تراکم کودکان در یک فضای مشترک، انتقال عوامل بیماری زا به راحتی در بین کودکان اتفاق می افتد. از سویی دیگر مربی مهد به دلیل این که مسئولیت مراقبت از چند کودک را به صورت همزمان برعهده دارد، امکان توجه کافی به نیازهای منحصر به فرد کودک را نخواهد داشت. 

در این میان استفاده از خدمات پرستاری از کودک در منزل به بهترین گزینه برای انتخاب تبدیل می شود اما یکی از چالش هایی که بسیاری از خانواده ها با آن روبرو هستند تامین هزینه های پرستار کودک است.

البته تعرفه های پایه هزینه استفاده از خدمات پرستاری در منزل هر ساله توسط شورای عالی بیمه و خدمات درمانی به مراکز ارائه دهنده این خدمت ابلاغ می شود، اما عوامل مختلفی بر این مبلغ تاثیر گذاراست که بر اساس شرایط منحصر به فرد هر کودک قابل محاسبه و تعیین است. 

عوامل موثر بر هزینه پرستار کودک

هزینه پرستار کودک در منزل به عوامل متعددی بستگی خواهد داشت که در ادامه به آن خواهیم پرداخت:

تعداد کودکان

این  موضوع که پرستار استخدام شده در منزل باید مسئولیت نگهداری از چند کودک را برعهده بگیرد یکی از مهم ترین عوامل تاثیر گذار بر میزان هزینه استخدام پرستار است. به عنوان مثال والدینی که صاحب فرزندان چند قلو شده باشند به دلیل سنگینی مسئولیت های رسیدگی و مراقبت از این نوزادان به کمک یک پرستار با تجربه نیاز خواهند داشت. از سویی دیگر ممکن است برخی از والدین برای مراقبت از چند فرزند خود که در گروه های سنی مختلف هستند به حضور یک پرستار نیاز داشته باشند. بنابراین هرچه تعداد کودکانی که نیاز به مراقبت و نگهداری داشته باشند بیشتر باشد مسئولیت های پرستار و به تبع آن میزان حقوق دریافتی او نیز افزایش خواهد یافت.

تعداد کودکان

سن کودکان

کودکان در هر سنی نیازهای مخصوص به خود را دارند که باید از سوی پرستار مورد توجه قرار گیرد. به عنوان مثال نیازهای یک نوزاد شیر خوار نارس با نیازهای یک کودک 6 ساله کاملا متفاوت  است به طوریکه یک نوازد نارس به مراقبت های شبانه روزی و بی وقفه نیاز دارد و برای بیشتر امور حیاتی خود به پرستار وابسته است در حالی که یک کودک بزرگ تر در عادات زندگی از استقلال و توانایی های بیشتری برخوردار است و به همان نسبت وظایف پرستار نیز سبک تر خواهد بود.   بنابراین وضعیت سنی کودکانی که تحت مراقبت پرستار قرار خواهند گرفت به صورت مستقیم با هزینه های استخدام پرستار ارتباط دارد.

 وضعیت جسمی یا ذهنی کودک

این حقیقت که نگهداری از کودکانی که دچار معلولیت های جسمی یا ذهنی هستند به تخصص و مهارت زیادی نیاز دارد بر کسی پوشیده نیست. اصول مراقبت از کودکان معلول براساس نوع معلولیت و شدت آن متفاوت است. هزینه پرستاری از این کودکان به دلیل مسئولیت های پیچیده ای که بر عهده پرستار خواهد بود نسبت به تعرفه معمول بیشتر است. 

مسئولیت های مورد انتظار از پرستارکودک

معمولا والدین از پرستار انتظار دارند که اعلاوه بر مراقبت و نگهداری از فرزند دلبندشان، برخی دیگر از مسئولیت های مربوط به خانه را برعهده گیرد. به عنوان مثال تهیه مواد غذایی و طبخ غذا، شستشوی ظروف یا البسه، استحمام کودک یا نظافت منزل بخشی از سایر وظایف درخواست شده از پرستاران کودک است. در این شرایط با توجه به حجم مسئولیت های که برعهده پرستار خواهد بود میزان هزینه پرستار کودک در منزل نیز افزایش خواهد یافت. 

مسئولیت های مورد انتظار از پرستارکودک

میزان سابقه و تجربه پرستار کودک

هر چه پرستار کودک در حوزه شغلی خود از تجربه و سوابق بیشتری برخوردار باشد میزان دستمزد او نیز افزایش خواهد یافت.  یک پرستار باتجربه به دلیل تسلط و مهارت در انجام مسئولیت های محول شده، از سرعت و اعتماد به نفس بیشتری برخوردار است. دانش و تجارب ارزشمند پرستار کودک، در شرایط اروژانسی و خارج از کنترل تاثیر زیادی در ارتقا عملکرد پرستار خواهد داشت. به همین دلیل والدین ترجیح می دهند که با پذیرش هزینه بیشتر پرستار کودک باتجربه، از سلامت و امنیت کودک خود اطمینان حاصل کنند. 

مدارک تحصیلی مرتبط با کودکان

هر چه پرستار از مدارک تحصیلی بالاتری در حوزه کودکان برخوردار باشد به همان نسبت، دستمزد بیشتری خواهد داشت.به عنوان مثال پرستاری که در حوزه روانشناسی کودک دارای مدارک تحصیلی کارشناسی ارشد باشد، در رشد و پرورش ذهنی کودکان تحت مراقبت، تاثیرات بسیار مطلوبی خواهد گذاشت. از سویی دیگر یک پرستار کودک باید علاوه بر مدارک تحصیلی، نسبت به دریافت گواهی نامه هایی مانند کمک های اولیه اقدام کند زیرا این مدرک جزئی جدایی ناپذیر از مدارک مورد نیاز یک پرستار است.

ساعات حضور پرستار 

ساعات حضور پرستار کودک در منزل براساس شرایط هر خانواده متفاوت است. به عنوان مثال ممکن است یک خانواده به حضور شبانه روزی پرستار کودک نیاز داشته باشد اما خانواده دیگر تنها چند ساعت در طول روز پرستار را استخدام کند. معمولا شیفت های حضور پرستار کودک در منزل به صورت روزانه- شبانه یا شبانه روزی است که براساس نیازهای موجود مورد استفاده قرار می گیرند. هر چه ساعت حضور پرستار در کنار کودک بیشتر باشد، دستمزد بیشتری دریافت خواهد کرد بنابراین مشخص است که هزینه استخدام پرستار کودک شبانه روزی نسبت به سایر گزینه ها بیشترخواهد بود.

یکی از بهترین گزینه ها برای استخدام پرستار کودک باقیمت ارزان، استفاده ازخدمات مراکز ارائه دهنده خدمات پرستاری در منزل است. مرکز پرستار آسایش ایرانیان یکی از معتبرترین مراکز اعزام پرستار کودک، سالمند و بیمار به منزل است که سال هاست که در این عرصه مشغول به فعالیت است. کادر متخصص این مرکز با ارائه خدمات باکیفیت در هر ساعت شبانه روز آماده حضور در کنار همشهریان گرامی است. برای اطلاع از خدمات این مرکز می توانید در هفت روز هفته و در تمام ساعات شبانه روز با کارشناسان این مرکز تماس حاصل فرمایید تا در اسرع وقت نسبت به اعزام پرستار مورد نیاز شما  اقدام شود.  

در صورت نیاز به خدمات پرستاری (پرستار کودک در منزل، پرستار سالمند در منزل و پرستار بیمار در منزل) با ما تماس بگیرید. کارشناسان شرکت پرستاری آسایش ایرانیان؛ آماده ارائه مشاوره رایگان، به شما هستند.

مشاوره رایگان تلفنی

ارسال دیدگاه