تاریخ انتشار: ژوئن 6th, 2022نویسنده: دسته بندی: بیماری
پرستار بیمار کیست

پرستار بیمار کیست: با افزایش جمعیت در تمام جوامع توسعه یافته، نقش مهم پرستار بیمار در بهبود کیفیت زندگی بیماران به طور فزاینده‌ای در حال پررنگ‌تر شدن است.

پرستار بیمار مسئول مراقبت و پرستاری از افرادی است که به دلیل معلولیت، ابتلا به بیماری‌های (حاد یا مزمن) و کهولت سن به تنهایی قادر به ادامه زندگی و مراقبت از خود نیستند. 

پرستار بیمار با دانش و تجربه کافی به کاهش بار مسئولیت اطرافیان بیمار کمک کرده و با توجه به نیازهای بیمار، خدمات متناسبی را ارائه می‌کند.

انواع مختلفی از روش‌های پرستاری از بیماران وجود دارد که بر اساس وضعیت سلامتی بیمار و خدمات مورد نیاز طبقه بندی می‌شوند.

مزایای استفاده از پرستار بیمار

در این مقاله با نگاهی دقیق‌تر به شناخت وظایف پرستار بیمار پرداخته‌ایم:

بر اساس تحقیقات انجام‌شده بر روند بهبود بیماران، مشخص‌شده است بیمارانی  که دوران نقاهت خود را در فضای امن و آرام خانه سپری می‌کنند، به مراتب سریع‌تر از بیماران بستری در مراکز مراقبتی بهبود پیدا می‌کنند.

به همین دلیل بهترین گزینه برای مراقبت از بیمارانی که به مراقبت‌های طولانی‌مدت نیاز دارند، استفاده از خدمات پرستار بیمار در منزل است.

ابتلا به عفونت‌های بیمارستانی یکی از جدی‌ترین مشکلاتی است که بیماران بستری شده در مراکز درمانی و مراقبتی را تهدید می‌کند، درحالی‌که استفاده از خدمات پرستاری در منزل تضمین‌کننده سلامت و بهداشت بیمار خواهد بود. 

از سوی دیگر استفاده از خدمات مراقبتی در منزل از نظر اقتصادی به صرفه‌تر از مراقبت‌های بیمارستانی و مراکز درمانی است.

یکی دیگر از مزایای حضور پرستار بیمار در منزل بالا رفتن کیفیت خدمات مراقبت از بیمار است. بی شک در شرایطی که توجه پرستار بر مراقبت از یک بیمار متمرکز باشد، بیمار برحسب نیازهای ویژه خود از خدمات تخصصی برخوردار خواهد شد. 

منعطف بودن ساعات کاری پرستار بیمار در منزل به صورت روزانه شبانه یا شبانه‌روزی،  نیز در کاهش استرس و بار مسئولیت اطرافیان بیمار تأثیرگذار است.

انواع خدمات پرستار بیمار در منزل

 • پرستار متخصص
 • کمک بهیار
 • مراقب خانگی

پرستاری تخصصی از بیماران با نیازهای ویژه پزشکی

در شرایطی که بیمار به دلیل مشکلات و بیماری‌های مختلف به دریافت خدمات پزشک حرفه‌ای نیاز دارد استفاده از پرستاران متخصص که از مدرک آکادمیک برخوردار هستند و تجارب مطلوبی در این زمینه دارند بهترین انتخاب ممکن است.

این پرستاران مجوز انجام مراقبت‌های ماهرانه و تخصصی مانند تغذیه لوله‌ای، تزریقات منظم، درمان IV، نظارت دقیق بر مصرف دارو و غیره) را دارند.

پرستاری تخصصی از بیماران با نیازهای ویژه پزشکی

این دسته از پرستاران معمولاً مسئول اجرای دستورالعمل‌های مشخص شده توسط پزشک هستند، همچنین از مهارت‌های ارزیابی کافی برای نظارت بر پیشرفت بیماری یا آسیب‌های جدی برخوردار هستند.

 کمک پرستار یا بهیار

بهیار یا کمک پرستار عضوی از کادر مراقب و درمان است که زیر نظر پزشک و پرستار متخصص، مجاز به انجام برخی از امور مراقبتی از جمله سرم ترا پی، نصب سوند یا ضدعفونی زخم یا پانسمان است.

در شرایطی که فرد بیمار در طول شبانه‌روز به این گونه خدمات درمانی نیاز داشته باشد، هزینه رفت و آمد پرستاران به منزل یا انتقال بیمار به مراکز درمانی بسیار بیشتر از هزینه استخدام کمک پرستار در منزل خواهد بود.

از سویی دیگر کمک پرستار در صورت نیاز قادر به استحمام یا کمک به تحرک بیمار است و با توجه به نیازهای موجود به رفع مشکلات بیمار خواهند پرداخت. بالطبع انجام این امور سبب افزایش دستمزد کمک پرستار خواهد شد.

مراقب خانگی

این افراد گروهی دیگر از مراقبان هستند که مجاز به انجام مراقبت‌های پزشکی نیستند اما نقش مهمی در برطرف کردن نیازهای روزمره افراد بیمار، معلول یا سالمند دارند.

 حضور دلگرم کننده این مراقبان در کنار بیمار، نقش مهمی در حفظ استقلال و عزت نفس و رهایی از افسردگی بیماران دارد.

وظایف این مراقبان از دامنه وسیعی برخوردار است:

 • خرید مواد غذایی تازه و تهیه وعده های غذایی سالم برای بیمار
 • انجام کلیه امور سبک منزل 
 • کمک به حفظ بهداشت فردی و نظافت بیمار مانند استفاده از دستشویی یا استحمام 
 • نظارت بر مصرف داورها
 • تعهد در انجام وظایف و امانت داری

پرستار بیمار کیست؟ دستمزد پرستار بیمار

همان‌گونه که بیان‌شده استفاده از خدمات پرستار بیمار در منزل، نسبت به سایر روش‌های مراقبت از بیمار مانند بستری شدن در بیمارستان یا مراکز مراقبتی، مقرون‌به‌صرفه است. با استخدام پرستار در منزل می‌توان  از وارد شدن فشار مالی بیشتر بر افرادی که به دلیل بیماری متحمل هزینه‌های مختلف شده‌اند جلوگیری کرد. 

دستمزد پرستار بیمار

تعرفه پایه پرستاری از بیمار در منزل سالانه توسط وزارت بهداشت به مراکز مراقبت و پرستاری در منزل ابلاغ می‌شود اما تعیین دقیق دستمزد پرستار در منزل، نهایتاً منوط به توافق پرستار با کارفرما تعیین می‌شود.

عوامل مختلفی در تعیین دستمزد پرستار بیمار مؤثر است از جمله:

 • شدت مشکلات جسمی یا ذهنی بیمار
 • وزن بیمار و میزان توانایی تحرک
 • موقعیت جغرافیای محل سکونت بیمار
 • میزان نیاز بیمار به مراقبت‌های تخصصی پزشکی مانند گاواژ، لاواژ، سوند و غیره  
 • ساعات مورد نیاز حضور پرستار در کنار بیمار ( خدمات روزانه – شبانه شبانه روزی)
 • میزان نیاز بیمار به انجام امور منزل ( مانند آشپزی) و امور شخصی (مانند استحمام)

روش استخدام پرستار بیمار در منزل

برای استخدام پرستار بیمار در منزل دو راه اصلی وجود دارد 

 • استخدام  پرستار به صورت شخصی 
 • استخدام پرستار از طریق مراکز پرستاری در منزل

پرستار بیمار کیست: در حالت اول خانواده بیمار شخصاً برای یافتن پرستار اقدام می‌کنند و با توصیه‌های اطرافیان، ثبت آگهی در اینترنت یا سایر روش‌ها اطلاعاتی برای یافتن پرستار موردنظر اقدام می‌کنند. استفاده از این روش ممکن است به یافتن یک پرستار در منزل کمک کند، اما معایب بی‌شماری دارد. به‌عنوان‌مثال کسب اطلاعات دقیق از سوابق شغلی پرستار، وضعیت سوءسابقه یا اعتیاد فرد، علل ترک محل کار قبلی، میزان صحت مدارک هویتی و تحصیلی، همگی برای کارفرمای جدید امکان‌پذیر نخواهد بود. از این رو در صورت استخدام پرستار از این روش، ممکن است سلامت و امنیت بیمار درخطر جدی قرا گیرد و مشکلات جبران‌ناپذیری برای بیمار و خانواده او ایجاد شود. 

 در حالی که استخدام پرستار بیمار از طریق مراکز مجاز پرستاری در منزل، مزیت‌های بی‌شماری دارد و قابل‌اعتمادترین روش است.

ازآنجایی‌که مجوز فعالیت این مراکز از سوی وزارت بهداشت صادر شده است کیفیت خدمات ارائه‌شده در این مراکز از سطح بالایی برخوردار است و با استاندارهای رسمی مطابقت دارد. 

 مرکز پرستاری آسایش ایرانیان

مرکز پرستاری آسایش ایرانیان یکی از معتبرترین مراکز پرستاری در منزل است که با استفاده از کادر متخصص و با تجربه  در هر ساعت از شبانه‌روز آماده مراقبت از بیماران و سالمندان است.

مراقبان برای استخدام در مرکز پرستاری آسایش ایرانیان پس از طی یک مصاحبه تخصصی، بررسی کامل سوابق شغلی، دریافت گواهی سوءسابقه و عدم اعتیاد مورد استخدام و گزینش قرار می‌گیرند. 

پرستاران این مرکز از تخصص و تجربه کافی برای مراقبت از کودکان، سالمندان و بیماران برخوردار هستند و با تعهد و انعطاف پذیری به این عزیزان بیمار خدمات رسانی می‌کنند.

پرستار بیمار کیست: همچنین کادر پرستاری در مرکز پرستاری آسایش ایرانیان، به صورت دوره‌ای تحت آموزش‌های ضمن خدمت قرار می‌گیرند و بر بروزترین شیوه‌های مراقبتی مسلط هستند.

همان‌گونه که بیان برخی از بیماران به دلیل مشکلات و بیماری‌های مزمن یا ناتوان‌کننده به دریافت خدمات مراقبتی طولانی‌مدت نیاز دارند. بستری ماندن این بیماران در بیمارستان هزینه‌های گزافی را به خانواده تحمیل خواهد کرد، در حالی که استفاده از خدمات پرستاری در منزل این اطمینان را به وجود می‌آورد که فردی متخصص و باتجربه مسئول نگهداری از بیمار است. 

 در این شرایط پرستار بیمار بر اساس نیازهای موجود، از بیمار مراقبت‌های باکیفیتی  به عمل خواهد آورد که در بهبود شرایط بیمار و آرامش خانواده او تأثیرات چشمگیری خواهد داشت.

در صورت نیاز به خدمات پرستاری (پرستار کودک در منزل، پرستار سالمند در منزل و پرستار بیمار در منزل) با ما تماس بگیرید. کارشناسان شرکت پرستاری آسایش ایرانیان؛ آماده ارائه مشاوره رایگان، به شما هستند.

مشاوره رایگان تلفنی

ارسال دیدگاه