تاریخ انتشار: اکتبر 23rd, 2022نویسنده: دسته بندی: کودک
پرستار کودک بهتر است یا مهد کودک

پرستار کودک بهتر است یا مهد کودک: یافتن بهترین روش مراقبت از کودک، یکی از مهم‌ترین چالش‌هایی است که والدین شاغل باید در مورد آن تصمیم گیری کنند. والدین معمولا باید از بین دو گزینه “سپردن فرزندشان به مهد کودک” یا “استخدام پرستار کودک در منزل” بهترین گزینه را انتخاب کنند.

تاکنون تحقیقات زیادی در خصوص بررسی معایب و مزایای موضوع پرستار کودک بهتر است یا مهد کودک انجام شده و نتایج قابل توجهی نیز بدست آمده که قطعا بر تصمیم گیری والدین تاثیر گذار خواهد بود.

اگر شما نیز برای یافتن بهترین گزینه مراقبت و نگهداری از فرزند دلبندتان دچار سردرگمی شده‌اید تا پایان این مقاله با آسایش ایرانیان همراه باشید.

زیرا از زوایای مختلف به بررسی پرستار کودک بهتر است یا مهد کودک پرداخته ایم

مزایای حضور پرستار کودک در منزل

مزایای حضور پرستار کودک در منزل

پرستار کودک بهتر است یا مهد کودک: برای بسیاری از والدین شاغل، ممکن است حضور مداوم در منزل و نگهداری از فرزند دلبندشان امکان پذیر نباشد. از سویی دیگر ممکن است این والدین به دلایلی که در ادامه مطلب خواهید خواند تمایل چندانی به سپردن کودک به مهد کودک نیز نداشته باشند. در این شرایط، استخدام پرستار کودک در منزل، یکی از بهترین گزینه‌های موجود برای مراقبت از کودک است.

 تحقیقات دانشمندان ثابت کرده، کودکانی که در سه تا پنج سال اول زندگی، در محیط خانه تحت مراقبت و پرستاری قرار می‌گیرند، از رشد جسمی و ذهنی مطلوب‌تری برخوردار خواهند بود. چرا که کودک در محیط آشنای خانه، کمتر تحت تاثیر عوامل استرس آور و بیماری‌زا قرار می‌گیرد و مشکلات رفتاری کمتری را در محیط تجربه خواهد کرد. 

 • بسیاری از پرستاران کودک در مرکز پرستاری آسایش ایرانیان دوره‌های آموزشی ویژه‌ای را در رابطه با روانشناسی کودکان گذرانده‌اند و به صورت حرفه‌ای برای تعامل با شخصیت‌های متفاوت آموزش دیده‌اند.
 • روال زندگی کودک در منزل، کاملا منعطف و قابل برنامه‌ریزی است و پرستار این امکان را خواهد داشت که براساس وضعیت جسمی یا ذهنی کودک، برنامه مراقبتی منحصر به فردی را برای کودک طراحی کند.
 • از سویی دیگر، ساعات کاری پرستار کودک در منزل قابل برنامه ریزی و هماهنگی خواهد بود و در صورت توافق، پرستار موظف است حتی در ایام تعطیل نیز در محل کار حضور پیدا کند.
 • در شرایطی که کودک دچار بیماری شود، والدین می توانند باخیال آسوده مراقبت از کودک را به پرستار شخصی او بسپارند. در این شرایط یک پرستار با تجربه بر اساس دستورات پزشک نسبت به ارائه مراقبت‌های حرفه‌ای از کودک اقدام خواهد کرد.
 • استفاده از پرستار کودک در منزل، برای کودکان استثنایی نتایج مطلوبی در بهبود کیفیت زندگی اجتماعی، ذهنی، جسمی و عاطفی این کودکان به همراه خواهد داشت.

جهت راهنمایی بیشتر پیشنهاد می‌شود مطلب هزینه پرستار کودک در منزل را مطالعه کنید.

مزایای مهد کودک برای کودک

پرستار کودک بهتر است یا مهد کودک: استفاده از مهد کودک برای بسیاری از خانواده‌ها مناسب است البته در شرایطی که  سن کودک برای حضور در مهد مناسب باشد، تاثیرات مثبتی در کسب آمادگی کافی برای ورود کودک به مدرسه می‌تواند داشته باشد. در واقع کودک با قرارگیری در یک محیط ساختارمند مانند مهد کودک، که از روتین و روال ثابتی پیروی می‌کند به تدریج با مهارت‌های اولیه زندگی آشنا خواهد شد.

 کودکان در مهد کودک تحت آموزش‌هایی خاصی برای یادگیری مهارت‌های ذهنی، اجتماعی، عاطفی و زبانی قرار می‌گیرند.

مهد کودک برای کودکانی که تمایل زیادی به تعاملات اجتماعی دارند و از هم بازی شدن با سایر کودکان لذت می برند، بسیار مفرح و مناسب است.

معایب مهد کودک

معایب مهد کودک برای کودک

با وجود محاسنی که درباره مهد کودک ذکر شد، ممکن است حضور کودک در مهد کودک با معایبی نیز همراه باشد که در ادامه به چند مورد از این معایب اشاره شده است:

  • از آنجایی که مربی مهد کودک مسئولیت مراقبت از چندین کودک را به صورت همزمان بر عهده دارد، ممکن است از تمرکز و زمان کافی برای رسیدگی به نیازهای منحصر به فرد تک تک کودکان ناتوان باشد.
  • در شرایطی که کودک کمتر از 3 سال سن داشته باشد، ممکن است در هنگام حضور در مهد کودک دچار اضطراب جدایی شود و برای همکاری با مربی تمایلی نشان ندهد.
 • در مهد کودک به دلیل نگهداری از چندین کودک در یک فضای محدود، انتشار ویروس و عوامل بیماری زا به سرعت اتفاق می‌افتد و کودک به صورت مکرر به بیماری های مسری مبتلا شود.
 • از سویی دیگر براساس قوانین موجود، بسیاری از مهد کودک ها در صورت مشاهده علایم بیماری به کودک اجازه حضور در مهد را نخواهند داد. در این شرایط والدین برای مراقبت از کودک و یافتن گزینه های جایگزین دچار مشکلات جدی خواهند شد.
 • مهد کودک برای کودکانی که دچار مشکلات تاخیر در رشد هستند و نیازهای ویژه ای دارند گزینه مناسبی نیست. 
 • کودکان استثنایی در محیط مهد کودک، ( البته مهدهایی که شرایط مناسب برای مراقبت از کودکان خاص را ندارند.) برای تعامل با سایر کودکان دچار مشکلات جدی خواهند شد و این امکان وجود دارد بیش از حد تحت تاثیر عوامل محرک قرار بگیرند.
 • معمولا مهد کودک‌ها در ایام تعطیل فعالیتی ندارند، در حالی که گاهی والدین در این مواقع نیز برای مراقبت و نگهداری از کودک به کمک نیاز داشته باشد.
 • یکی دیگر از معایب برخی از مهدکودک‌ها تاکید بیش از حد بر آموزش کودکان است. در واقع ایجاد فشار بیش از حد، برای آموزش موضوعات مختلف به کودک در برخی موارد نتیجه معکوس خواهد داشت و متاسفانه امکان بیزاری کودک از تحصیل وجود دارد. 
 • برخی از منتقدان مهد کودک بر این باورند که برنامه های آموزشی در مهد کودک تاثیر چندانی بر موفقیت تحصیلی کودکان در آینده ندارند. 

البته که برخی گزارش ها حاکی از این است که کودکانی که به مهد کودک رفته اند، تفاوت معناداری در پیشرفت تحصیلی نسبت به کودکان دیگر نشان نداده اند.

مقایسه مهد کودک و پرستار کودک در منزل

پرستار کودک بهتر است یا مهد کودک: براساس مطالعات انجام شده در صورتی که کودکان زیر 3 سال در منزل تحت مراقبت قرار گیرند از سلامت جسمی و روانی بهتری برخوردار خواهند بود.

مشاهدات محققان حاکی از آن است: کودکانی که بیشتر دوران کودکی خود را در محیط آرام منزل سپری کرده اند، کمتر در  معرض مشکلات رفتاری و عوامل استرس زا قرار خواهند گرفت.

پیشنهاد می‌شود مطلب  5 نکته طلایی برای یافتن بهترین پرستار کودک را مطالعه کنید.

اما در شرایطی که والدین به دلیل مشغله زیاد، قادر به صرف زمان کافی برای کودک نیستند و یا از پرستار بی تجربه برای مراقبت از کودک استفاده کنند، حضور در مهد کودک بر سایر گزینه‌ها اولویت بیشتری دارد.

کیفیت مراقبت‌هایی که کودک در دوران کودکی دریافت می‌کند از اهمیت زیادی برخوردار است. در شرایطی که پرستار کودک فردی مهربان و با تجربه باشد و از دانش کافی برای تعامل و ارتباط با کودک برخوردار باشد، کیفیت زندگی کودک به صورت چشمگیری افزایش پیدا خواهد کرد.

قطعا والدین به دنبال یافتن بهترین روش برای مراقبت و حمایت از فرزندان خود هستند. 

با درنظر گرفتن فواید مراقبت از کودک در منزل، صرفه جویی در زمان والدین، حذف تردد در ترافیک و هوای آلوده استفاده از این روش مقرون به صرفه‌تر خواهد بود.

بهترین روش برای استخدام پرستار کودک

پرستار کودک بهتر است یا مهد کودک: بهترین روش برای یافتن پرستار کودک مناسب استفاده از خدمات مراکز پرستاری در منزل است. مرکز پرستاری آسایش ایرانیان با کادر پرستاری مجرب و متخصص یکی از بهترین مراکز ارائه خدمات مراقبتی و پرستاری از کودکان، سالمندان و بیماران در منزل است.

کادر پرستاری این مرکز پس از طی چندین مرحله گزینش استخدام شده‌اند و همگی از سوابق درخشانی در ارائه خدمات پرستاری و مراقبتی در منزل برخوردار هستند.

برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان مرکز رسمی آسایش ایرانیان تماس حاصل فرمایید.

در صورت نیاز به خدمات پرستاری (پرستار کودک در منزل، پرستار سالمند در منزل و پرستار بیمار در منزل) با ما تماس بگیرید. کارشناسان شرکت پرستاری آسایش ایرانیان؛ آماده ارائه مشاوره رایگان، به شما هستند.

مشاوره رایگان تلفنی

One Comment

 1. فائزه سپتامبر 3, 2023 at 9:05 ق.ظ - Reply

  چرا پرستار کودک بهتر است؟

ارسال دیدگاه