تاریخ انتشار: جولای 19th, 2023نویسنده: دسته بندی: کودک
آبله مرغان چیست؟ علائم آبله مرغان در کودکان و روش درمان

شاید نام ویروس واریسلا زوستر (VZV) برایتان غریب و ناآشنا باشد؛ اما حتما با بیماری آبله مرغان آشنایی دارید و به احتمال زیاد در کودکی به آن مبتلا شده‌اید. در پاسخ به این سوال که آبله مرغان چیست و علائم آبله مرغان در کودکان کدامند؟ باید بدانید که این، یک بیماری عفونی با منشا ویروسی است که با بثورات (ضایعات) پوستی قرمز خارش‌دار خود را بروز می‌دهد. بیماری آبله مرغان بسیار واگیردار است و می‌تواند تا ۲۱ روز بعد از انتقال به صورت خاموش در بدن بماند. به فرآیندی که ویروس در اندام‌های داخلی بدن جایگزینی می‌کند، عفونت می‌گویند و از زمان جایگزینی و بروز علائم تا بهبودی آبله مرغان، حدود ۱۰ روز زمان می‌گذرد.

البته باید بدانید که آبله مرغان تنها بیماری نشات گرفته از ویروس واریسلا زوستر نیست. بلکه این ویروس با باقی ماندن در سیستم عصبی کودک، می‌تواند در بزرگسالی فرد را درگیر بیماری زونا کند! انتقال آبله مرغان از طریق تماس با جوش‌ها و بثورات پوستی، سرفه و عطسه فرد مبتلا انجام می‌شود و در نتیجه آن صورت، شکم، پشت و سینه اولین جاهایی هستند که تاول‌های آبله مرغان را ظاهر می‌‌کنند. پرستاران آموزش‌دیده و مجرب ما در مجموعه پرستاری آسایش ایرانیان می‌توانند شما را در نگهداری از فرد مبتلا به آبله مرغان و همچنین درمان خانگی آبله مرغان کودکان یاری رسانند.

علت ایجاد آبله‌ مرغان

علت ایجاد آبله‌ مرغان

دلیل ایجاد آبله‌ مرغان و روش های درمان آن

علت آبله مرغان چیست؟ همانطور که پیش‌تر نیز اشاره کردیم، علت ایجاد آبله مرغان نوعی ویروس به نام واریسلا زوستر است. Varicella Zoster  نوعی ویروس است که با ورود به بدن فرد می‌تواند دوره‌ای را به صورت خاموش و بی علامت باقی بماند و سپس با ایجاد تاول‌های پوستی قرمز و تحریک پذیر خود را بروز دهد.

به‌طورکلی ضایعات پوستی که در اثر آبله مرغان ایجاد می‌شوند در سه مرحله تغییر پیدا می‌کنند و در نهایت بستری را فراهم می‌کنند که افراد با لمس زخم‌ها و مایعات نشت پیدا کرده از تاول‌ها، به آبله مرغان مبتلا شوند. پس از حداکثر سه هفته خاموشی، اولین برجستگی‌ها روی پوست نقش می‌بندند و در طی ۵ تا ۱۰ روز، این برجستگی‌ها به جوش‌ها و تاول‌های قرمزی مبدل می‌شوند که پر از مایع هستند و هر لحظه ممکن است بترکند. با اینکه لمس ترشحات تاول‌های ایجاد شده در اثر آبله مرغان می‌تواند علت انتقال ویروس واریسلا زوستر باشد. اما این تنها راه انتقال نیست و این ویروس در اثر تنفس و مخاط منتشر شده در پی عطسه و سرفه نیز منتقل می‌شود.

همچنین بخوانید: قیمت پرستار کودک چقدر است؟

ریسک بالای ابتلا به واریسلا زوستر

نکته مهمی که درباره انتقال آبله مرغان وجود دارد، این است که برخی افراد بر حسب شرایط ریسک بیشتری برای ابتلا دارند.

  • افراد سیگاری به دلیل استعمال مواد مضر سیگار مخاط مژکدار مجرای تنفس را از بین برده‌اند و سد دفاعی خود در برابر انتقال ویروس را ضعیفتر کرده‌اند.
  • همچنین بانوان بارداری که تا به حال به واریسلا زوستر مبتلا نشده‌اند، هم خودشان و هم کودکشان را در معرض ابتلا قرار می‌دهند.
  • توجه داشته باشید که هرچه سیستم ایمنی ضعیفتر باشد، احتمال ابتلا به ویروس واریسلا زوستر بیشتر است و به همین جهت بیماران سرطانی و افراد مبتلا به ایدز ریسک بیشتری برای ابتلا به آبله مرغان دارند.
  • برخی داروها از جمله داروهای استروئیدی آسم، داروهای شیمی درمانی و ایدز با سرکوب ایمنی، فرد را بیش از سایرین در معرض ابتلا به آبله مرغان قرار می‌دهند.

همچنین بخوانید:  5 نکته طلایی برای یافتن بهترین پرستار کودک

علائم آبله مرغان در کودکان چیست؟

علت ایجاد آبله‌ مرغان

علائم آبله مرغان در کودکان و نحوه تشخیص آن

شناسایی علائم آبله مرغان در کودکان مرحله بسیار مهمی در درمان بیماری است. اگرچه پیش‌تر گفتیم که این ویروس دوره خاموشی دارد و از همان ابتدا بثورات پوستی را نمایان نمی‌کند؛ اما دیگر علائم آبله مرغان در کودکان ممکن است زودتر از تاول‌ها ظاهر شوند. به عنوان مثال احساس بی‌حالی و خستگی غیر طبیعی در کودکان، سردرد و تب (سه تا پنج روزه)، احساس درد در مفاصل و عضلات، کم شدن اشتها و میل به غذا همه از علائم اولیه آبله مرغان هستند. پس از این کم کم کودک آبریزش بینی و علائمی مشابه سرماخوردگی را تجربه نموده و اولین برجستگی‌های پوستی را روی سینه، صورت، ناحیه تناسلی و پشت احساس می‌کند.

همچنین بخوانید: مزایا و‌معایب استخدام پرستار کودک در منزل

راه‌های موثر در درمان خانگی آبله مرغان کودکان

آبله مرغان چیست و روش درمان؟؛ در مورد درمان خانگی آبله مرغان کودکان باید بدانید که برای کاهش عوارض و خطرات این بیماری، توصیه می‌شود پیش از هر چیز به پزشک مراجعه نمایید. اگرچه بسیاری از روش‌های درمان خانگی آبله مرغان کودکان بسیار کارآمد و موثر هستند. اما تشخیص به موقع و درمان قطعی آبله مرغان با مراجعه به پزشک انجام می‌گیرد. نقش پرستار کودک در درمان خانگی آبله مرغان کودکان بسیار موثر است.

خصوصا زمانیکه احساس می‌کنید تاول‌های پوستی کودک بیش از حد داغ و تحریک پذیر شده‌اند، تب کودک از ۳۹ درجه فراتر رفته و سرفه‌های او تشدید شده، باید به پزشک مراجعه نمایید و از روش‌های مدرن درمان آبله مرغان کمک بگیرید. همچنین ممکن است مشاهده کنید که کودک تحت تاثیر تنگی نفس، لرزش، ناهماهنگی عضلات، و افزایش ضربان قلب بیقرار است که در این شرایط هم نباید به درمان‌های خانگی و سنتی اکتفا کنید. اما در موارد خفیف آبله مرغان می‌توانید به وسیله روش‌های درمانی خانگی عوارض بیماری را بهبود دهید:

  1. برای کاهش تحریک پذیری و خارش تاول‌های پوستی، عسل را روی پوست بمالید و پس از یک ربع ساعت، شستشو دهید؛ با انجام دوباره و سه باره این کار در طول روز، از نتیجه متحیر خواهید شد.
  2. برای کاهش جوش‌ها و جلوگیری از گسترش عفونت، مقداری جوش شیرین را در آب وان حل نموده و در آن دراز بکشید. همچنین اگر امکان این کار را ندارید، جوش شیرین حل شده در مقداری آب را روی جوش‌ها بمالید و بعد با آب شستشو دهید.
  3. و اگر برایتان مهم است که رد زخم آبله مرغان بر صورتتان نماند، سه مرتبه در روز، صورت را با آب نارگیل ماساژ و شستشو دهید.

سوالات متداول

علت ایجاد آبله‌ مرغان در کودکان چیست؟

دلیل ایجاد آبله مرغان نوعی ویروس به نام واریسلا زوستر است. Varicella Zoster  نوعی ویروس است که با ورود به بدن فرد می‌تواند دوره‌ای را به صورت خاموش و بی علامت باقی بماند و سپس با ایجاد تاول‌های پوستی قرمز و تحریک پذیر خود را بروز دهد.

ریسک بالای ابتلا به واریسلا زوستر  و اتقال آبله مرغان چگونه است؟

افراد سیگاری به دلیل استعمال مواد مضر سیگار سد دفاعی خود در برابر انتقال ویروس را ضعیفتر کرده‌اند، همچنین بانوان بارداری که تا به حال به واریسلا زوستر مبتلا نشده‌اند، هم خودشان و هم کودکشان را در معرض ابتلا قرار می‌دهند. بیماران سرطانی و افراد مبتلا به ایدز ریسک بیشتری برای ابتلا به آبله مرغان دارند. و در نهایت برخی داروها از جمله داروهای استروئیدی آسم فرد را بیش از سایرین در معرض ابتلا به آبله مرغان قرار می‌دهند.

علائم آبله مرغان در کودکان چیست؟

علائم آبله مرغان در کودکان ممکن است زودتر از تاول‌ها ظاهر شوند. به عنوان مثال احساس بی‌حالی و خستگی غیر طبیعی در کودکان، سردرد و تب (سه تا پنج روزه)، احساس درد در مفاصل و عضلات، کم شدن اشتها و میل به غذا همه از علائم اولیه آبله مرغان هستند.

راه‌های موثر در درمان خانگی آبله مرغان کودکان چیست؟

در مورد درمان خانگی آبله مرغان کودکان باید بدانید که برای کاهش عوارض و خطرات این بیماری، توصیه می‌شود پیش از هر چیز به پزشک مراجعه نمایید. اگرچه بسیاری از روش‌های درمان خانگی آبله مرغان کودکان بسیار کارآمد و موثر هستند. اما تشخیص به موقع و درمان قطعی آبله مرغان با مراجعه به پزشک انجام می‌گیرد.

در صورت نیاز به خدمات پرستاری (پرستار کودک در منزل، پرستار سالمند در منزل و پرستار بیمار در منزل) با ما تماس بگیرید. کارشناسان شرکت پرستاری آسایش ایرانیان؛ آماده ارائه مشاوره رایگان، به شما هستند.

مشاوره رایگان تلفنی

One Comment

  1. رها سپتامبر 2, 2023 at 11:28 ق.ظ - Reply

    میتونیم برای بچه ای که ابله میگیره پرستار بگیریم؟ شما همچنین خدماتی دارید؟

ارسال دیدگاه