تاریخ انتشار: جولای 24th, 2023نویسنده: دسته بندی: کودک
سرفه در کودکان؛ درمان سرفه خلط دار در کودکان

کودکان زمانی سرفه می‌کنند که پوشش نای آن‌ها تحریک شده باشد. در اغلب موارد علت این تحریک، ویروس‌ها، آلرژی و آسم هستند. درمان سرفه در کودکان به حدود دو هفته زمان نیاز دارد؛ اما ممکن است علائم آن تا یک ماه ادامه پیدا کند. سرفه به‌خصوص سرفه خلط دار در کودکان بیشتر هنگام شب تشدید می‌شود و خواب او را مختل می‌کند. سرفه‌های ویروسی کودکان معمولاً با علائم دیگری مانند گلودرد، آبریزش از بینی و دهان و تب همراه هستند. سرفه‌های ناشی از آسم با خس‌خس سینه و تنگی نفس همراه هستند که این علائم در شب شدیدتر می‌شوند. برای آشنایی با مهم‌ترین انواع سرفه در کودکان، راه‌های بهبودی و درمان سرفه بچه ها در ادامه این مطلب از مرکز پرستاری آسایش ایرانیان با ما همراه باشید.

سرفه کودکان چه انواعی دارد؟

به‌طور کلی چهار نوع سرفه در کودکان قابل‌تمایز و تشخیص است:

 • سرفه خشک
 • سرفه خلط دار
 • سرفه های کروپ
 • سیاه‌سرفه

در ادامه به بررسی اجمالی هرکدام خواهیم پرداخت.

انواع سرفه در کودکان و نحوه درمان آن

سرفه خلط دار و سرفه خشک از انواع سرفه در کودکان است

سرفه های خشک در کودکان چه علائمی دارد؟

سرفه های خشک معمولاً خشن و شدید هستند و هیچ خلطی با آن‌ها همراه نیست. سرماخوردگی، آنفولانزا، کرونا، برونشیت و دیگر عفونت‌های ویروسی دستگاه تنفسی فوقانی و نایژه‌ها می‌توانند باعث سرفه های خشک در کودکان شوند.

سرفه‌های خشک در هوای گرم و خشک اتاق بدتر می‌شوند و شب‌هنگام ممکن است شدیدتر شوند. سرفه خشک کودکان مبتلا به آسم در هنگام قرارگرفتن در معرض دود سیگار یا سایر محرک‌ها مثل عطر شروع می‌شود و شدت پیدا می‌کند.

همچنین بخوانید: سرماخوردگی نوزاد + درمان و علائم آن

سرفه خلط دار در کودکان به چه شکلی است؟

سرفه خلط دار در کودکان همراه با مخاط شفاف، زرد یا سبزرنگ است. این نوع سرفه‌ها هم در شب شدیدتر می‌شوند و به دلیل مسدودشدن راه تنفس با خلط و نیاز به تخلیه، خواب کودک را برهم می‌زنند.

علت اصلی سرفه خلط دار در کودکان هم عفونت‌های ویروسی و آسم است؛ اما در برخی موارد آلرژی ممکن است باعث ایجاد این نوع از سرفه شود. معمولاً سرماخوردگی و آنفولانزا در ابتدا باعث سرفه خلط دار می‌شوند؛ اما به‌مرورزمان، سرفه ها به نوع خشک تبدیل می‌شوند. این سرفه خشک ممکن است تا چند هفته ادامه داشته باشد.

عفونت سینوسی یا سینوزیت، پنومونی (نوعی عفونت ریه) و ویروس سنسیشیال تنفسی (RSV) که باعث عفونت نایژه‌ها می‌شود هم می‌توانند باعث ایجاد سرفه خلط دار در کودکان شوند.

همچنین بخوانید: دلیل ایجاد آفت دهان کودک و روش درمان آن

سرفه های کروپ در کودکان چگونه تشخیص داده می‌شوند؟

تشخیص سرفه های کروپ در کودکان

سرفه های کروپ هنگام تنفس از ریه صدای بلندی شنیده می‌شود

سرفه کروپ هم شباهت زیادی به سرفه خشک در کودکان دارد؛ اما هنگام تنفس از ریه صدای بلندی شنیده می‌شود. کروپ نوعی عفونت ویروسی است که می‌تواند تمام دستگاه تنفسی را درگیر کند و باعث تورم نای و نایژه‌ها شود. این تورم، تنفس را سخت می‌کند و باعث ایجاد صدا هنگام تنفس می‌شود.

سیاه‌سرفه در کودکان چه علائمی دارد؟

سیاه‌سرفه علائمی مانند سرماخوردگی دارد با این تفاوت که سرفه‌ها شدید و پشت ‌سر هم هستند. شدت این سرفه‌ها زیاد و عمیق هستند و بیشتر شبیه به حمله می‌مانند. سیاه‌سرفه معمولاً به‌صورت 5 تا 15 سرفه پشت‌سرهم ایجاد می‌شود.

این بیماری باعث ایجاد مشکلات تنفسی می‌شود. در انواع شدید از این نوع سرفه در کودکان ممکن است پوست اطراف ناخن، لب‌ها و صورت بیمار به رنگ خاکستری آبی یا بنفش درآید که نشان از کمبود اکسیژن است.

همچنین بخواید: آبله مرغان چیست؟ علائم آبله مرغان در کودکان و روش درمان

درمان سرفه در کودکان چگونه انجام می‌شود؟

همان‌طور که گفتیم علت اصلی ایجاد سرفه در کودکان، ویروس‌ها هستند؛ به همین دلیل باید اجازه دهید دوره بیماری طی شود. این دوره ممکن است تا دو هفته و برخی موارد یک ماه طول بکشد. برخی والدین یکی از راه های درمان سرفه در کودکان را استفاده از آنتی‌بیوتیک می‌دانند، درحالی‌که بیماری ویروسی است و این کار تنها باعث مقاومت بدن به دارو می‌شود. باتوجه‌به این موضوع از مصرف خودسرانه آن‌ها خودداری کنید.

داروهای ضد سرفه معمولاً برای کودکان زیر 6 سال تجویز نمی‌شود؛ مگر این که سرفه‌ها شدید باشند و خواب شبانه او را مختل کنند. اگر کودک شما به آسم یا آلرژی مبتلا است، حتماً او را نزد پزشک خود ببرید تا معاینه شود.

هشدار: برای درمان سرفه خلط دار در کودکان از مصرف داروهای ترکیبی OTC مثل تایلانول خودداری کنید؛ چون ممکن است باعث مسمومیت دارویی شود.

اقدامات لازم برای بهبود سرفه کودکان در خانه

برای درمان سرفه های ویروسی، والدین می‌توانند با انجام کارهای زیر، سپری‌کردن دوره بهبودی را برای کودکان خود راحت‌تر کنند:

 • در اتاق کودک، یک دستگاه بخور سرد قرار دهید.
 • سعی کنید در این دوران آب و آبمیوه‌های بیشتری به کودک بدهید، البته دادن نوشابه و آب‌پرتقال ممنوع است؛ چون باعث تحریک بیشتر گلو می‌شود.
 • اجازه دهید کودک استراحت کند و در صورت امکان به مدرسه یا مهدکودک نرود.
 • مخاط بینی او را به طور مرتب تمیز کنید. برای این کار می‌توانید از سرم‌های نمکی استفاده کنید.
 • لباس مناسب با فصل به کودک بپوشانید.

شما می‌توانید با داشتن پرستار کودک اقدامات لازم برای بهبود سرفه در کودکان را به آسانی انجام دهید.

کارهای که نباید موقع سرفه در کودکان انجام داد

برای بهتر نتیجه‌گرفتن از راه های درمان سرفه در کودکان ، انجام کارهای زیر توصیه نمی‌شود:

 • برای سرفه خلط دار در بچه ها نباید از آسپرین استفاده کرد. مصرف آسپیرین در افراد زیر 18 سال ممکن است باعث مشکلات مغزی جدی شود.
 • از کشیدن سیگار و قلیان در حضور کودک خودداری کنید.
 • برای درمان سرفه خلط دار در کودکان زیر 6 سال از داروهای ضد سرفه استفاده نکنید.
 • در طول بیماری کودک از پختن غذاهای سرخ‌کردنی خودداری کنید.

سخن پایانی

اگر سرفه‌های کودک شما بیش از چهار هفته طول کشید و تغییری در حال او ایجاد نشد باید حتماً به پزشک مراجعه کنید. تب بالا هم می‌تواند هشداری برای مراجعه به پزشک باشد.

برای درمان سرفه خلط دار در کودکان سعی کنید در طول دوره بیماری، ارتباط با افراد دیگر را به حداقل برسانید. در این دوره بدن کودک مستعد ابتلا به سایر عفونت‌هاست.

سوالات متداول

انواع سرفه در کودکان چیست؟

به‌طور کلی چهار نوع سرفه در کودکان قابل‌تمایز و تشخیص است: سرفه خشک، سرفه خلط دار، کروپ و سیاه‌سرفه

علائم سرفه های خشک در کودکان چه علائمی داردچیست؟

سرفه های خشک معمولاً خشن و شدید هستند و هیچ خلطی با آن‌ها همراه نیست. سرماخوردگی، آنفولانزا، کرونا، برونشیت و دیگر عفونت‌های ویروسی دستگاه تنفسی فوقانی و نایژه‌ها می‌توانند باعث سرفه های خشک در کودکان شوند.

سرفه خلط دار در کودکان به چگونه است؟

سرفه خلط دار در کودکان همراه با مخاط شفاف، زرد یا سبزرنگ است. این نوع سرفه‌ها هم در شب شدیدتر می‌شوند و به دلیل مسدودشدن راه تنفس با خلط و نیاز به تخلیه، خواب کودک را برهم می‌زنند.

برای بهبود سرفه در کودکان در خانه چه اقداماتی را باید انجام داد؟

در اتاق کودک، یک دستگاه بخور سرد قرار دهید، اجازه دهید کودک استراحت کند و در صورت امکان به مدرسه یا مهدکودک نرود. هم‌چنین سعی کنید در این دوران آب و آبمیوه‌های بیشتری به کودک بدهید، البته دادن نوشابه و آب‌پرتقال ممنوع است؛ چون باعث تحریک بیشتر گلو می‌شود.

منابع: kidshealthwebmd

در صورت نیاز به خدمات پرستاری (پرستار کودک در منزل، پرستار سالمند در منزل و پرستار بیمار در منزل) با ما تماس بگیرید. کارشناسان شرکت پرستاری آسایش ایرانیان؛ آماده ارائه مشاوره رایگان، به شما هستند.

مشاوره رایگان تلفنی

2 دیدگاه

 1. مهسا آگوست 28, 2023 at 8:58 ق.ظ - Reply

  توی این سن میتونیم با ابجوش و عسل به دسرفشون کمک کنیم؟ یا مثلا نشاسته

  • امیر تفرشی آگوست 28, 2023 at 3:02 ب.ظ - Reply

   بله قطعا جواب مثبت میگیره

ارسال دیدگاه