تاریخ انتشار: آگوست 15th, 2023نویسنده: دسته بندی: کودک
سرفه در کودکان؛ درمان‌ سرفه خلط دار کودکان در منزل

کودکان زمانی سرفه می‌کنند که پوشش نای آن‌ها تحریک شده باشد. در اغلب موارد علت این تحریک، ویروس‌ها، آلرژی و آسم هستند. درمان سرفه در کودکان به حدود دو هفته زمان نیاز دارد؛ اما ممکن است علائم آن تا یک ماه ادامه پیدا کند. سرفه به‌خصوص سرفه خلط دار در کودکان بیشتر هنگام شب تشدید می‌شود و خواب او را مختل می‌کند.

سرفه‌های ویروسی کودکان معمولاً با علائم دیگری مانند گلودرد، آبریزش از بینی و دهان و تب همراه هستند. سرفه‌های ناشی از آسم نیز با خس‌خس سینه و تنگی نفس همراه شده که این علائم در شب شدیدتر می‌شوند. برای آشنایی با مهم‌ترین انواع سرفه خلط دار کودکان، راه‌های بهبودی و درمان خانگی سرفه های خلط دار کودکان در ادامه این مطلب از مرکز پرستاری آسایش ایرانیان با ما همراه باشید.

سرفه کودکان چه انواعی دارد؟

به‌طور کلی چهار نوع سرفه در کودکان قابل‌تمایز و تشخیص است:

 • سرفه خشک
 • سرفه خلط دار
 • سرفه های کروپ
 • سیاه‌سرفه

در ادامه به بررسی اجمالی انواع سرفه خلط دار کودکان و دیگر نوع سرفه‌ها خواهیم پرداخت.

سرفه های خشک در کودکان چه علائمی دارد؟

سرفه های خشک معمولاً خشن و شدید هستند و هیچ خلطی با آن‌ها همراه نیست. سرماخوردگی، آنفولانزا، کرونا، برونشیت و دیگر عفونت‌های ویروسی دستگاه تنفسی فوقانی و نایژه‌ها، می‌توانند باعث سرفه های خشک در کودکان شوند.

دلایل ایجاد ُرفه خشک در کودکان

سرفه های خشک معمولاً خشن هستند و هیچ خلطی با آن‌ها همراه نیست

سرفه‌های خشک در هوای گرم و خشک اتاق بدتر شده و شب‌هنگام ممکن است شدیدتر شوند. سرفه خشک کودکان مبتلا به آسم در هنگام قرارگرفتن در معرض دود سیگار یا سایر محرک‌ها مثل عطر شروع شده و شدت پیدا می‌کند.

همچنین بخوانید: سرماخوردگی نوزاد + درمان و علائم آن

سرفه خلط دار در کودکان به چه شکلی است؟

سرفه خلط دار در کودکان همراه با مخاط شفاف، زرد یا سبزرنگ است. این نوع سرفه‌ها نیز در شب شدیدتر می‌شوند و به دلیل مسدود شدن راه تنفس با خلط، خواب کودک را برهم می‌زنند و باید خلط‌ها را تخلیه کرد.

دلایل ایجاد خلط گلو در کودکان عفونت‌های ویروسی و آسم است؛ اما در برخی موارد آلرژی نیز ممکن است باعث ایجاد این نوع از سرفه شود. معمولاً سرماخوردگی و آنفولانزا در ابتدا باعث سرفه خلط دار می‌شوند؛ اما به‌ مرورزمان، سرفه‌های خشک بروز می‌کنند و این سرفه خشک ممکن است تا چند هفته ادامه داشته باشد.

عفونت سینوسی یا سینوزیت، پنومونی (نوعی عفونت ریه) و ویروس سنسیشیال تنفسی (RSV) که باعث عفونت نایژه‌ها می‌شود، هم می‌توانند باعث ایجاد سرفه خلط دار در کودکان باشند.

همچنین بخوانید: دلیل ایجاد آفت دهان کودک و روش درمان آن

سرفه های کروپ در کودکان چگونه تشخیص داده می‌شوند؟

سرفه کروپ هم شباهت زیادی به سرفه خشک در کودکان دارد؛ اما هنگام تنفس از ریه صدای بلندی شنیده می‌شود. کروپ نوعی عفونت ویروسی است که می‌تواند تمام دستگاه تنفسی را درگیر کرده و باعث تورم نای و نایژه‌ها شود. این تورم، تنفس را سخت می‌کند و باعث ایجاد صدا هنگام تنفس می‌شود.

سیاه‌سرفه در کودکان چه علائمی دارد؟

سیاه‌سرفه علائمی مانند سرماخوردگی دارد؛ با این تفاوت که سرفه‌ها شدید و پشت ‌سر هم هستند. شدت این سرفه‌ها زیاد و عمیق بوده و بیشتر به حمله تنفسی شباهت دارد. سیاه‌سرفه معمولاً به‌صورت 5 تا 15 سرفه پشت‌سرهم ایجاد می‌شود.

انواع سرفه خلط دار کودکان

سیاه‌سرفه معمولاً به‌صورت 5 تا 15 سرفه پشت‌سرهم ایجاد می‌شود.

این بیماری باعث ایجاد مشکلات تنفسی شده که در انواع شدید از این نوع سرفه در کودکان، ممکن است پوست اطراف ناخن، لب‌ها و صورت بیمار به رنگ خاکستری، آبی یا بنفش درآید که نشان از کمبود اکسیژن است.

همچنین بخوانید: آبله مرغان چیست؟ علائم آبله مرغان در کودکان و روش درمان

روش‌های درمان سرفه خلط دار در کودکان

همان‌طور که گفتیم علت اصلی ایجاد سرفه در کودکان، ویروس‌ها هستند؛ به همین دلیل باید اجازه دهید دوره بیماری طی شود. این دوره ممکن است تا دو هفته و برخی موارد تا یک ماه طول بکشد. برخی از والدین یکی از راه های درمان سرفه در کودکان را استفاده از آنتی‌بیوتیک می‌دانند، درحالی‌که عامل بیماری ویروس بوده و این کار تنها باعث مقاومت بدن به دارو می‌شود؛ پس از مصرف خودسرانه آن‌ها خودداری کنید.

داروهای ضد سرفه معمولاً برای کودکان زیر 6 سال تجویز نمی‌شود؛ مگر این که سرفه‌ها شدید بوده و خواب شبانه او را مختل کنند. اگر کودک شما به آسم یا آلرژی مبتلا است، حتماً او را نزد پزشک خود ببرید تا معاینه شود. تجویز قوی‌ترین داروی سرفه خلط دار کودکان باید توسط پزشک انجام شود و هرگونه دارودرمانی خودسرانه برای کودکان خطرناک بوده و ممنوع است.

هشدار: برای درمان سرفه خلط دار در کودکان از مصرف داروهای ترکیبی OTC مثل تایلانول خودداری کنید؛ چون ممکن است باعث مسمومیت دارویی شود.

اقدامات لازم برای بهبود سرفه کودکان در خانه

برای درمان خانگی سرفه های خلط دار کودکان، والدین می‌توانند با انجام کارهای زیر، سپری‌کردن دوره بهبودی را برای کودکان خود راحت‌تر کنند:

 • در اتاق کودک، یک دستگاه بخور سرد قرار دهید.
 • سعی کنید در این دوران آب و آبمیوه‌های بیشتری به کودک بدهید، البته دادن نوشابه و آب‌پرتقال ممنوع است؛ چون باعث تحریک بیشتر گلو می‌شوند.
 • اجازه دهید کودک استراحت کند و در صورت امکان به مدرسه یا مهدکودک نرود.
 • مخاط بینی او را به طور مرتب تمیز کنید؛ برای این کار نیز می‌توانید سرم‌های نمکی را مورد استفاده قرار دهید.
 • لباس مناسب فصل را به کودک بپوشانید.

شما می‌توانید با داشتن پرستار کودک اقدامات لازم برای درمان خانگی سرفه های خلط دار کودکان را به آسانی انجام دهید.

کارهای که نباید موقع سرفه در کودکان انجام داد

برای بهتر نتیجه‌گرفتن از درمان‌ سرفه خلط دار کودکان در منزل انجام کارهای زیر توصیه نمی‌شود:

 • برای سرفه خلط دار در بچه ها نباید از آسپرین استفاده کرد. مصرف آسپیرین در افراد زیر 18 سال ممکن است باعث مشکلات مغزی جدی شود.
 • از کشیدن سیگار و قلیان در حضور کودک خودداری کنید.
 • برای درمان سرفه خلط دار در کودکان زیر 6 سال از داروهای ضد سرفه استفاده نکنید.
 • در طول بیماری کودک از پختن غذاهای سرخ‌کردنی خودداری کنید.

وضعیت کودک خود در زمان سرفه را کنترل کنید!

در این مطلب درباره انواع سرفه خلط دار کودکان و درمان خانگی سرفه های خلط دار کودکان صحبت کردیم. اگر سرفه‌های کودک شما بیش از 2 هفته طول کشید و تغییری در حال او ایجاد نشد، باید حتماً به پزشک مراجعه کنید. تب بالا هم می‌تواند هشداری برای مراجعه به پزشک باشد.

در روش‌های درمان سرفه خلط دار در کودکان سعی کنید در طول دوره بیماری، ارتباط با افراد دیگر را به حداقل برسانید؛ چراکه در این دوره بدن کودک مستعد ابتلا به سایر عفونت‌هاست.

سوالات متداول

انواع سرفه در کودکان چیست؟

به‌طور کلی چهار نوع سرفه در کودکان قابل‌تمایز و تشخیص است: سرفه خشک، سرفه خلط دار، کروپ و سیاه‌سرفه

سرفه های خشک در کودکان چه علائمی دارد؟

سرفه های خشک معمولاً خشن و شدید بوده و هیچ خلطی به همراه ندارند. سرماخوردگی، آنفولانزا، کرونا، برونشیت و دیگر عفونت‌های ویروسی دستگاه تنفسی فوقانی و نایژه‌ها می‌توانند باعث سرفه های خشک در کودکان شوند.

سرفه خلط دار در کودکان چگونه است؟

سرفه خلط دار در کودکان همراه با مخاط شفاف، زرد یا سبزرنگ است. این نوع سرفه‌ها در شب شدیدتر می‌شوند و به دلیل مسدود شدن راه تنفس و نیاز به تخلیه خلط، خواب کودک را برهم می‌زنند.

دلایل ایجاد خلط گلو در کودکان چیست؟

سرفه‌های خلط دار به دلایلی همچون عفونت‌های ویروسی و آسم بروز می‌کند. از دیگر دلایل این سرفه‌های می‌توان به سرماخوردگی، آنفولانزا، عفونت سینوسی یا سینوزیت، پنومونی (نوعی عفونت ریه) و ویروس سنسیشیال تنفسی اشاره کرد.

برای بهبود سرفه کودکان در خانه چه اقداماتی را باید انجام داد؟

در اتاق کودک، یک دستگاه بخور سرد قرار دهید، اجازه دهید کودک استراحت کند و در صورت امکان به مدرسه یا مهدکودک نرود. هم‌چنین سعی کنید در این دوران آب و آبمیوه‌های بیشتری به کودک بدهید، البته دادن نوشابه و آب‌پرتقال ممنوع است؛ چون باعث تحریک بیشتر گلو می‌شود.

قویترین داروی سرفه خلط دار کودکان چیست؟

روش‌های درمان سرفه خلط دار در کودکان و استفاده از دارو با بزرگسالان متفاوت خواهد بود، زیرا داروهای ضدسرفه برای کودکان کمتر از 6 سال تجویز نمی‌شود. از طرف دیگر اصلی‌ترین دلیل ابتلا کودکان به سرفه‌های خلط دار، ویروس‌ها هستند که باید دوره درمان آن‌ها سپری شود. برخی خانواده‌ها به صورت خودسرانه از آنتی بیوتیک‌ها استفاده می‌کنند، در حالی که این داروها بر ساختار ویروس تاثیری نداشته و تنها موجب مقاومت بدن کودک به آنتی بیوتیک می‌شوند.

در صورت نیاز به خدمات پرستاری (پرستار کودک در منزل، پرستار سالمند در منزل و پرستار بیمار در منزل) با ما تماس بگیرید. کارشناسان شرکت پرستاری آسایش ایرانیان؛ آماده ارائه مشاوره رایگان، به شما هستند.

مشاوره رایگان تلفنی

3 دیدگاه

 1. آرش رضوی آگوست 20, 2023 at 10:53 ق.ظ - Reply

  عسل برای سرفه میتونه خوب باشه؟

  • امیر تفرشی آگوست 28, 2023 at 3:25 ب.ظ - Reply

   عسل دارای خواص ضد باکتریایی است و همچنین می‌تواند به پوشش گلو کمک کرده و سوزش آن را کاهش دهد

  • امیر تفرشی آگوست 28, 2023 at 3:34 ب.ظ - Reply

   دالتهابی و همچنین ضدباکتریایی است که می‌تواند سرفه را از بین ببرد.

ارسال دیدگاه