تاریخ انتشار: جولای 23rd, 2023نویسنده: دسته بندی: سالمند
آیا هزینه خانه سالمندان بیشتر است یا استخدام پرستار سالمند

زمانی که افراد وارد دوران سالخوردگی خود می‌شوند، نیاز به مراقبت و نگهداری ویژه‌ای خواهند داشت. با توجه به این که در اکثر مواقع فرزندان فرد سالخورده، زمان کافی برای مراقبت و پرستاری از او را ندارند، نیاز به یک پرستار و مراقب پاره وقت یا تمام وقت، وجود دارد. برخی از خانواده‌ها بسته به شرایط تصمیم می‌گیرند که سالمند خود را به خانه سالمندان بفرستند که با تألمات روحی زیادی نیز همراه خواهد بود. برخی دیگر، به راه حل جایگزین مناسب، یعنی استفاده از پرستار سالمند در منزل می‌پردازند. شاید شما نسبت به هزینه خانه سالمندان و پرستار در منزل سوال داشته باشید که کدام یک، مقرون به صرفه‌تر هستند.

پیشنهاد می‌کنیم که تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید تا ببینیم هزینه استخدام پرستار سالمند و خانه سالمندان، هر یک به چه شکل بوده و با چه مزایا و معایبی همراه هستند. در نهایت احتمالا بهتر می‌توانید تصمیم بگیرید که سالمند خود را به خانه سالمندان بفرستید یا برای او، یک پرستار سالمند درخواست کرده و مراقبت از فرد سالخورده را به پرستار بسپارید.

اهمیت وجود پرستار و مراقبت از یک سالمند

پرستار و مراقبت از یک سالمند

مقایسه هزینه خانه سالمندان و پرستار سالمند

با در نظر گرفتن محدودیت‌هایی که افراد سالخورده با آن‌ها روبرو است، اهمیت حضور یک پرستار و مراقب در منزل مشخص می‌شود. در غیر این صورت ممکن است که سالمند با مشکلات بیشتری روبرو شده و حتی در موارد بسیاری قادر به انجام دادن کارهای روزمره و شخصی خود نباشد. به طور مثال، بعضی از سالمندان، قادر نیستند که غذای خود را آماده کرده و حتی آن را میل کنند. به علاوه با مقایسه هزینه خانه سالمندان و پرستار در منزل، وجود یک مراقب و پرستار همراه سالمند در منزل، همیشه می‌تواند یک گزینه ایده‌آل باشد.

همچنین بخوانید: معرفی روش های بالا بردن روحیه در سالمندان

معرفی خانه سالمندان

در خانه سالمندان نیز خدمات مربوط به نگهداری و مراقبت از سالمندان، ارائه می‌شود. در این مراکز سالمندان به صورت گروهی (البته در اتاق‌های جداگانه) نگهداری می‌شوند. شاید به نظر برسد که دورهم بودن سالمندان در این مراکز، یک امتیاز به حساب می‌آید؛ اما در واقع دوری از خانه و نزدیکان، در اغلب مواقع باعث افت روحیه فرد سالخورده شده و زمینه بروز اختلالات روانی، چون افسردگی را فراهم می‌کند.

بررسی مزایا و معایب خانه سالمندان

مزایا و معایب خانه سالمندان

مزایا و معایب خانه سالمندان و پرستار سالمند

فرستادن یک فرد سالخورده به خانه سالمندان، مزایای مخصوص به خود را دارد. به ویژه در مورد سالمندانی که مشکلات حرکتی زیادی داشته یا به بیماری‌های روحی و روانی چون آلزایمر یا اختلال دو قطبی مبتلا هستند، امکان نگهداری در منزل، سخت می‌شود. به این شکل سالمند به کلی تحت نظر قرار گرفته و در محیطی خواهد بود که افراد هم سن و سال او هستند. اما تجربه نشان داده که در بیشتر مواقع، این مورد نمی‌تواند برای سالمندان جذاب باشد و اکثر آن‌ها دچار افسردگی می‌شوند.

به علاوه باید این نکته را در نظر داشته باشید که نگهداری سالمند در یک خانه سالمندان با امکانات و شرایط مناسب، هزینه زیادی در ماه نیاز خواهد داشت. به ویژه هزینه ماهانه خانه سالمندان خصوصی، به مراتب بیشتر از مراکز دولتی است. با این حساب حتی در شرایط سخت، به نظر می‌رسد که کمک گرفتن از یک پرستار متخصص و هماهنگ با نیازهای جسمانی و روحی سالمند در منزل، بتواند به مراتب تاثیرات بهتری داشته باشد.

همچنین بخوانید: نحوه نگهداری از افراد پیر و سالمند

مزایای وجود پرستار در منزل

از جمله مزایای وجود پرستار در منزل، موارد زیر قابل توجه هستند:

 • کنترل هزینه‌ها با استخدام پرستار پاره وقت (چنان که هزینه استخدام پرستار سالمند و خانه سالمندان در مقایسه با هم، کفه ترازو را به نفع استخدام پرستار سالمند، سنگین می‌کند.)
 • حفظ روحیه فرد سالمند با نگهداری او در منزل
 • کنترل غذا و داروهای سالمند
 • مراقبت‌های کامل از سلامت روحی و جسمی سالمند
 • کمک به پوشیدن لباس، حمام کردن، سرویس بهداشتی و …
 • کاهش ریسک ابتلای سالمند به اختلالات روانی
 • و …

با مقایسه تعرفه های خانه سالمندان با پرستار سالمند و دیگر موارد، همیشه کمک گرفتن از یک پرستار سالمند چه به صورت تمام وقت و چه پاره وقت، مناسب‌تر به نظر می‌رسد.

همچنین بخوانید: معرفی بیماری های روانی در سالمندان

معایب وجود پرستار در منزل

اما ببینیم معایب استخدام پرستار سالمند در منزل، شامل چه مواردی می‌شود:

 • تاثیر منفی عوض شدن پرستار سالمند (البته این در صورتی رخ می‌دهد که به هر دلیلی سالمند به یک پرستار عادت کرده و ناچار به تعویض او باشید.)
 • دور ماندن فرد سالمند از محیط جامعه با خانه نشینی به همراه پرستار (این مورد را نیز می‌توان با بیرون بردن سالمند، به طور مثال رفتن به پارک و مانند آن، برطرف کرد.)

مقایسه نگهداری از سالمند با وجود پرستار و خانه سالمند

با توجه به نکاتی که در بالا گفته شد، به جرأت می‌توان گفت که نگهداری از سالمند در منزل با همراهی یک پرستار، به مراتب بهتر از فرستادن فرد سالخورده به خانه سالمندان است. در منزل، شما می‌توانید سالمند را در همان شرایط روحی مناسب نگهداری کرده و از تألمات روحی که با رها کردن او در خانه سالمندان شکل می‌گیرد، جلوگیری کنید.

به علاوه در بسیاری از مواقع، کمک گرفتن از یک پرستار پاره وقت برای سالمند کفایت کرده و نیازی نیست که پرستار تمام وقت استخدام کرده و هزینه بیشتری بپردازید. این در حالی است که برای سپردن فرد سالخورده به خانه سالمندان، شما باید هزینه نگهداری شبانه روزی او را که شامل هزینه‌های محل اقامت و رسیدگی‌ها است، بپردازید.

با در نظر گرفتن این موارد و مقایسه قیمت پرستار در منزل و خانه سالمندان، قطعا نگهداری از سالمند در منزل به همراه پرستار، بهترین گزینه از لحاظ شرایط مالی و روحی سالمند خواهد بود.

کلام آخر

در این مطلب دیدیم که هزینه خانه سالمندان و پرستار در منزل، چطور شرایط نگهداری فرد سالخورده را تحت تاثیر قرار می‌دهند. به علاوه مقایسه تعرفه های خانه سالمندان با پرستار سالمند، نشان دهنده مقرون به صرفه بودن استخدام پرستار پاره وقت و حتی تمام وقت برای سالمند در خانه است. شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص پرستار سالمند با کارشناسان خبره شرکت پرستاری آسایش ایرانیان تماس حاصل فرمایید.

سوالات متداول

وجود پرستار برای مراقبت از یک سالمند چه اهمیتی دارد؟

با در نظر گرفتن محدودیت‌هایی که افراد سالخورده با آن‌ها روبرو است، اهمیت حضور یک پرستار و مراقب در منزل مشخص می‌شود. در غیر این صورت ممکن است که سالمند با مشکلات بیشتری روبرو شده و حتی در موارد بسیاری قادر به انجام دادن کارهای روزمره و شخصی خود نباشد.

مزایای وجود پرستار در منزل چیست؟

 • کنترل هزینه‌ها با استخدام پرستار پاره وقت (چنان که هزینه استخدام پرستار سالمند و خانه سالمندان در مقایسه با هم، کفه ترازو را به نفع استخدام پرستار سالمند، سنگین می‌کند.)
 • حفظ روحیه فرد سالمند با نگهداری او در منزل

معایب وجود پرستار در منزل چیست؟

تاثیر منفی عوض شدن پرستار سالمند (البته این در صورتی رخ می‌دهد که به هر دلیلی سالمند به یک پرستار عادت کرده و ناچار به تعویض او باشید.) دور ماندن فرد سالمند از محیط جامعه با خانه نشینی به همراه پرستار (این مورد را نیز می‌توان با بیرون بردن سالمند، به طور مثال رفتن به پارک و مانند آن، برطرف کرد.)

مقایسه نگهداری از سالمند با وجود پرستار و خانه سالمند چیست؟

به جرأت می‌توان گفت که نگهداری از سالمند در منزل با همراهی یک پرستار، به مراتب بهتر از فرستادن فرد سالخورده به خانه سالمندان است. در منزل، شما می‌توانید سالمند را در همان شرایط روحی مناسب نگهداری کرده و از تألمات روحی که با رها کردن او در خانه سالمندان شکل می‌گیرد، جلوگیری کنید به علاوه در بسیاری از مواقع، کمک گرفتن از یک پرستار پاره وقت برای سالمند کفایت کرده و نیازی نیست که پرستار تمام وقت استخدام کرده و هزینه بیشتری بپردازید.

در صورت نیاز به خدمات پرستاری (پرستار کودک در منزل، پرستار سالمند در منزل و پرستار بیمار در منزل) با ما تماس بگیرید. کارشناسان شرکت پرستاری آسایش ایرانیان؛ آماده ارائه مشاوره رایگان، به شما هستند.

مشاوره رایگان تلفنی

2 دیدگاه

 1. سما قربانی آگوست 27, 2023 at 9:23 ق.ظ - Reply

  من از شرکت شما پرستار سالمند گفتم برای مادرم و خیلی خیلی راضی هستم. ممنون از شما و پرستاران عالی تان.

 2. علی سپتامبر 3, 2023 at 8:58 ق.ظ - Reply

  آیا هزینه خانه سالمندان بیشتر است یا استخدام پرستار سالمند؟

ارسال دیدگاه