تاریخ انتشار: جولای 23rd, 2023نویسنده: دسته بندی: سالمند
معرفی روش های بالا بردن روحیه در سالمندان

به طور کلی بیشتر سالمندان، به دلیل دور افتادن از اجتماع و کاهش توانایی، انگیزه‌های خود را از دست داده و با افت روحیه روبرو می‌شوند. با استفاده از روش های بالا بردن روحیه در سالمند، می‌توان روحیه فرد سالخورده را بهبود بخشید. از این روی پیشنهاد می‌شود که حتما پیش از آن که سالمند دچار افت روحیه شدید شده و در پی آن، اختلالات روحی و روانی را تجربه کند، حتما از روش‌های بهبود روحیه در سالمند استفاده کنید. در این مطلب با مرکز پرستاری آسایش ایرانیان همراه شوید تا ببینیم پرستاری سالمند بی انگیزه چطور پیش رفته و روش‌ های پرستاری در جهت بالا روحیه سالمندان کدامند.

چطور روحیه سالمندان را بالا ببریم؟

چطور روحیه سالمندان را بالا ببریم؟

روش های افزایش روحیه سالمدان

راه های شاد نگه داشتن سالمند، متنوع هستند و شما بسته به شرایط و جنسیت سالمند، سن و مشکلات روحی و جسمی که ممکن است داشته باشد، می‌توانید هر یک از این تکنیک‌ها را برای ارتقا وضع روحیه او به کار بگیرید. از جمله روش‌های بالا بردن روحیه سالمند توسط پرستار، می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

ورزش

یکی از روش های پرستاری در جهت بالا بردن انگیزه سالمند، همراهی او در ورزش‌های مختلف است. حتی اگر سالمند شرایط خروج از منزل را ندارد، باید وضعیتی فراهم شود که در همان منزل، ورزش و نرمش‎‌های ممکن را انجام دهد.

همچنین بخوانید: معرفی بیماری های روانی در سالمندان

دورهمی با هم سن و سالان

دورهمی سالمند با افراد دیگر، به ویژه گروهی که هم سن و سال خودش باشند، یکی از روش های بالا بردن روحیه در سالمند است. به این ترتیب فرد سالخورده فرصتی به دست می‌آورد تا از پیله تنهایی خود خارج شده و بتواند در جمع دوستانه، انگیزه‌های از دست رفته و روحیه تضعیف شده خود را ترمیم کند.

سفر

بالا بردن روحیه در سالمندان با رفتن به سفر

سفر برای افزایش روحیه سالمندان

سفر کردن همیشه یکی از بهترین اوقات زندگی هر کسی را رقم می‌زند و در آموزش روش های افزایش انگیزه سالمند نیز همیشه به آن اشاره شده است. در واقع پرستار سالمند بی انگیزه، کاری سخت‌تر از پرستاری یک سالمند باروحیه است و باید پرستار از هر روشی برای بهبود روحیه سالمند استفاده کند.

همچنین بخوانید: مقایسه هزینه خانه سالمندان و پرستار در منزل

بازی کردن

بازی‌های مختلف دو نفره یا دسته جمعی، حتی بازی‌های کامپیوتری و موبایلی، برای سالمندان جذاب بوده و باعث ارتقا روحیه آن‌ها خواهد شد. از این جهت تا جایی که ممکن است فرد سالخورده را به دنیای بازی وارد کنید. این به جز حفظ روحیه و افزایش انگیزه، به تقویت عملکرد ذهن سالمند نیز کمک می‌کند.

همراهی حیوانات خانگی

همان اندازه که حیوانات خانگی چون سگ، گربه یا پرندگان؛ برای کودکان جذاب هستند، سالمندان نیز از همراهی آن‌ها سود می‌برند. به ویژه نگهداری از پرندگان، برای سالمندان روحیه بخش بوده و انگیزه آن‌ها را در طول رسیدگی به یک موجود زنده دیگر، بالا می‌برد.

سر و کار داشتن با گل و گیاه

یکی از بهترین روش های بهبود روحیه در سالمند، سر و کار داشتن فرد با گل و گیاه یا هر شکلی از باغبانی است. به این صورت سالمند فرصت آن را پیدا می‌کند تا به روح نشاط آور طبیعت، نزدیک شده و انگیزه‌های کمرنگ شده خود در زندگی را دوباره به دست بیاورد.

همچنین بخوانید: نحوه نگهداری از افراد پیر و سالمند

گپ و گفت

یکی دیگر از راه های شاد نگه داشتن سالمند، وارد کردن او به گپ و گفت‌های روزمره است. حتما هر روز با سالمند در مورد موضوعات مختلف صحبت کرده و شرایطی فراهم کنید تا بتواند درباره مسائل مختلف اظهار نظر کرده یا از تجربیات خود بگوید.

استفاده از دنیای دیجیتال

به همان اندازه که دوری از دنیای دیجیتال و شبکه‌های اجتماعی را برای نوجوانان، جوانان و بزرگسالان کمتر می‌خواهیم، نزدیک کردن سالمندان به این اپ‌ها، بسیار سودمند خواهد بود. به این شکل فرد سالمند، سرگرمی خوبی در زمان‌های طولانی در منزل ماندن پیدا کرده و به این شکل خلاء کمتری احساس خواهد کرد.

روش های پرستاری جهت افزایش انگیزه در سالمند

اگر در خصوص روش های بالا بردن روحیه در سالمند می‌پرسید، باید گفت که یک پرستار سالمند حرفه‌ای باید در این خصوص آموزش‌های لازم را دیده باشد. در واقع آموزش روش های افزایش انگیزه سالمند، به پرستار کمک خواهد کرد تا بتواند با مطالعه وضعیت هر فرد سالخورده، بهترین تکنیک‌ها را برای ارتقا روحیه او به کار بگیرد. از این روی لازم است که حتما پرستار بسته به شرایط سالمند و مطالعه مشکلات و کمبودهای او، بهترین روش‌ها را انتخاب کند.

با پیگیری بالا بردن روحیه سالمند توسط پرستار، در مدت زمانی نه چندان طولانی، شرایط روحی فرد سالمند بهبود پیدا کرده و انگیزه بیشتری برای زندگی و شاد زیستن، پیدا خواهد کرد.

کلام آخر

همان طور که در این مطلب دیدیم، روش های بالا بردن روحیه در سالمند، شامل موارد و تکنیک‌های مختلفی می‌شود. ممکن است هر یک از این راه های شاد نگه داشتن سالمند، برای فردی مناسب بوده و در خصوص فرد سالخورده دیگری، جواب ندهد. از این روی روش های پرستاری در جهت بالا بردن انگیزه سالمند، از شخصی به شخص دیگر، تفاوت‌هایی دارد که تنها یک پرستار کارآزموده از عهده آن برمی‌آید. شما چه نظر و تجربه‌ای در این باره دارید؟

سوالات متداول

چطور روحیه سالمند را افزایش دهیم؟

از جمله روش‌های بالا بردن روحیه سالمند توسط پرستار، می‌توان به ورزش، دورهمی، سفر، بازی کردن، سر و کار داشتن با گل و گیاه، استفاه از دنیای دیجیتال، همراهی با حیوانات خانگی اشاره کرد.

راهکاری پرستاری جهت افزایش انگیزه در سالمند چیست؟

اگر در خصوص روش های بالا بردن روحیه در سالمند می‌پرسید، باید گفت که یک پرستار سالمند حرفه‌ای باید در این خصوص آموزش‌های لازم را دیده باشد. در واقع آموزش روش های افزایش انگیزه سالمند، به پرستار کمک خواهد کرد تا بتواند با مطالعه وضعیت هر فرد سالخورده، بهترین تکنیک‌ها را برای ارتقا روحیه او به کار بگیرد.

تاثیر دنیای دیجیتال برای سالمندان چیست؟

به همان اندازه که دوری از دنیای دیجیتال و شبکه‌های اجتماعی را برای نوجوانان، جوانان و بزرگسالان کمتر می‌خواهیم، نزدیک کردن سالمندان به این اپ‌ها، بسیار سودمند خواهد بود. به این شکل فرد سالمند، سرگرمی خوبی در زمان‌های طولانی در منزل ماندن پیدا کرده و به این شکل خلاء کمتری احساس خواهد کرد.

تاثیر حیوانات خانگی در سلامت روان سالمندان چیست؟

همان اندازه که حیوانات خانگی چون سگ، گربه یا پرندگان؛ برای کودکان جذاب هستند، سالمندان نیز از همراهی آن‌ها سود می‌برند. به ویژه نگهداری از پرندگان، برای سالمندان روحیه بخش بوده و انگیزه آن‌ها را در طول رسیدگی به یک موجود زنده دیگر، بالا می‌برد.

در صورت نیاز به خدمات پرستاری (پرستار کودک در منزل، پرستار سالمند در منزل و پرستار بیمار در منزل) با ما تماس بگیرید. کارشناسان شرکت پرستاری آسایش ایرانیان؛ آماده ارائه مشاوره رایگان، به شما هستند.

مشاوره رایگان تلفنی

One Comment

  1. هلیا آگوست 28, 2023 at 9:05 ق.ظ - Reply

    واقعا اینی که ما رو کنار خودشون حس کنند و متوجه توجه ما بشند خیلی به روحیه اونها کمک میکنه

ارسال دیدگاه