تاریخ انتشار: آگوست 9th, 2023نویسنده: دسته بندی: بیماری
هر آنچه در مورد مهارت‌های پرستار زن باردار باید بدانید

دوران بارداری، دورانی خاص محسوب شده و مادر باردار ملاحظاتی دارد که باید حتما رعایت شوند. از این روی مهارت‌های پرستار زن باردار، بسیار مهم بوده و لازم است که پرستار زن باردار در منزل، حتما وظایف خود را به خوبی انجام دهد. پرستار دوران بارداری، وضعیت سلامت مادر و جنین را کنترل کرده و حمایت عاطفی و روانی ارائه می‌دهد. در این مطلب قصد داریم نگاهی به وظایف پرستار زن باردار و مزایای برخورداری از آن در منزل، بیندازیم.

اگر شما نیز به این مبحث علاقه‌مند هستید، حتما تا انتهای این مطلب از موسسه پرستاری آسایش ایرانیان با ما همراه بمانید.

پرستاری در منزل برای زنان باردار چه وظایفی دارد؟

مهارت‌های پرستار زن باردار و در زمان نگهداری از بیمار، متفاوت از وظایف و مهارت‌هایی است که برای یک پرستار معمولی نیاز داریم. وظایف پرستار زن باردار را می‌توان در موارد زیر خلاصه کرد:

 • کنترل وضعیت سلامت مادر: در دوران بارداری، باید المان‌های مختلفی در خصوص سلامتی مادر باردار چون فشار خون، قند خون و … به طور مرتب، بررسی شوند.
 • کنترل وضعیت سلامت جنین: وضعیت سلامت جنین در منزل با پیگیری تکان‌ها و حرکت در شکم، کنترل می‌شود.
 • حمایت عاطفی و روحی از مادر: مادر باردار، در شرایط آسیب‌پذیر روحی قرار داشته و حمایت عاطفی و روانی از او، بسیار اهمیت دارد.
 • آگاهی دادن نسبت به رشد جنین: آگاهی دادن نسبت به فرایند رشد جنین در این دوران از جمله وظایف پرستار زن باردار است که به مادر و پدر، کمک می‌کند تا درک بهتری از شرایط جنین و پیشرفت بارداری داشته باشند.
 • دقت به تغییرات فیزیولوژیک و روانی دوران بارداری مادر: عوارض و اختلالات مختلفی ممکن است در دوران بارداری پیش بیایند و مهم است که این موارد و تغییرات، به وسیله پرستار زن باردار در منزل، مورد توجه قرار بگیرند.
 • آموزش مراقبت از نوزاد به مادر و خانواده: با دریافت آموزش‌های لازم در زمینه مراقبت از نوزاد، مادر و به طور کلی خانواده، برای نگهداری از طفلی که قرار است متولد شود، آمادگی لازم را پیدا می‌کنند.

پرستاران زن باردارد می توانند بعد از زایمان  به نوزاد و مادر کمک کند، نحوه شیر دادن به نوزاد را به او آموزش دهد و خطراتی احتمالی که ممکن است تهدید کند مادر و جنین را در چند روز اول را سر وقت و به موقع تشخیص دهد و شناسایی کند.

همچنین بخوانید: پرستار بیمار کیست

اهمیت پرستار زن باردار چیست؟

همان طور که اشاره کردیم دوران بارداری، دورانی خاص و بسیار مهم است که باید به بهترین شکل سپری شده و مراقبت‌های لازم از مادر باردار و جنین به عمل بیاید. این مراقبت‌ها، شامل موارد جسمی و روحی و عاطفی می‌شوند.

داشتن پرستار زن باردار چه اهمیتی دارد؟

پرستار زن باردار از نظر روحی و جسمی بسیار مهم است

مادر باردار هم به لحاظ جسمی در دوران بارداری نیازمند مراقبت بیشتری بوده و هم به لحاظ روحی، آسیب‌پذیر می‌شود. از این جهت برای اطمینان از این که دوران بارداری بدون ریسک و با موفقیت به پایان می‌رسد، کمک گرفتن از یک پرستار زن باردار در منزل، ایده فوق العاده‌ای به حساب می‌آید.

ویژگی‌های پرستار زن باردار

ویژگی‌های پرستاری از زن باردار، باید موقع استخدام پرستار برای نگهداری و مراقبت از مادر باردار، به دقت مورد توجه قرار بگیرند. از جمله این ویژگی‌ها، موارد زیر حائز اهمیت هستند:

 • داشتن آگاهی نسبت به سلامت جسمی مادر باردار
 • داشتن آگاهی نسبت به سلامت روانی مادر باردار
 • شناخت وضعیت فیزیولوژیکی مادر باردار
 • شناخت تغییرات روانی و عاطفی مادر باردار
 • درک و توان رسیدگی به تغذیه و بهداشت مادر باردار
 • صبوری و مهربانی در رسیدگی به مادر باردار
 • شناخت مراحل رشد جنین و احتیاط‌های لازم

اگر پرستاری که برای یک زن باردار انتخاب می‌شود، این‌ ویژگی‌ها را داشته باشد، قطعا مادر در شرایط آرام و مناسب‌تری قرار می‌گیرد و جنین نیز با شرایط بهتری متولد می‌شود.

همچنین بخوانید: وظایف پرستار بیماران سرطانی برای نگهداری در منزل

مراقبت‌های لازم برای سه ماهه اول بارداری توسط پرستار

سه ماهه اول بارداری، مهم‌ترین زمان در این دوران بوده و ریسک بیشتری نسبت به 6 ماهه بعدی دارد. دلیل آن، ریسک سقط جنین در این سه ماهه نخستین است. از این روی باید پرستار زن باردار در منزل، نسبت به مراقبت‌های سه ماهه اول، دقت و توجه بیشتری داشته باشد.

نگهداری از زن باردار در سه ماهه اول بارداری

تغذیه صحیح و مناسب و تغییرات خلق و خو باید به وسیله پرستار زن باردار در منزل، مورد توجه باشند.

تغذیه صحیح و مناسب، ملاحظات حرکتی و همین طور دقت به لکه بینی، بالا رفتن دمای بدن، تغییرات خلق و خو، گرفتگی شکم، افزایش تپش قلب، سردرد، احساس فشار در مثانه و … از جمله مواردی است که باید به وسیله پرستار زن باردار در منزل، مورد توجه باشند. به این ترتیب با برخورداری از مزایای پرستار زن باردار در منزل، می‌توان به راحتی دوران سه ماهه اول بارداری را پشت سر گذاشت و ریسک را به حداقل رساند.

همچنین بخوانید: روش پرستاری از بیمار ام اس و وظایف او

سخن پایانی

مهارت‌های پرستار زن باردار، برای مراقبت از مادر در دوران بارداری، بسیار کارآمد بوده و در صورتی که بهترین پرستار را استخدام کنید، دوران بارداری با سهولت و موفقیت بالاتری پشت سر گذاشته می‌شود. پرستاری در منزل برای مادران باردار، یک کمک عالی محسوب شده و باعث می‌شود تا مادر وضعیت سلامت جسمانی و روانی بهتری را داشته باشد. شما چه نظری در این باره دارید؟

سوالات متداول

هزینه دریافت خدمات پرستاری در منزل برای مادران باردار چقدر است؟

بسته به این که وظایف پرستار زن باردار چه بوده و چه ساعاتی در روز خدمات پرستاری را بخواهید، هزینه آن متفاوت و متغیر خواهد بود.

از کجا بهترین پرستار زن باردار در منزل را استخدام کنیم؟

بهتر است که برای استخدام پرستار زن باردار، به سراغ بهترین موسسات پرستاری، چون شرکت پرستاری آسایش ایرانیان بروید که خدمات پرستاری را به صورت درجه یک ارائه می‌دهند.

اصلی‌ترین مهارت‌های پرستار زن باردار کدامند؟

مراقبت و رسیدگی به مادر باردار به لحاظ سلامت جسمی و روانی، توجه به شرایط بدنی و تغییرات آن و همین طور آموزش مراحل رشد جنین و مراقبت‌های آن، از جمله این مهارت‌ها هستند.

چرا باید پرستار زن باردار استخدام کنیم؟

با استخدام بهترین پرستار زن باردار، می‌توان ریسک‌های دوران بارداری را به حداقل رسانده و این دوره زمانی را با موفقیت و راحتی بیشتری سپری کرد.

در صورت نیاز به خدمات پرستاری (پرستار کودک در منزل، پرستار سالمند در منزل و پرستار بیمار در منزل) با ما تماس بگیرید. کارشناسان شرکت پرستاری آسایش ایرانیان؛ آماده ارائه مشاوره رایگان، به شما هستند.

مشاوره رایگان تلفنی

ارسال دیدگاه